Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Elérte maximális teljesítményét a világ legnagyobb szélturbinája

A Vestas kísérleti szélturbinája hatalmas, és elképesztő mennyiségű energiát tud megtermelni.

Létrehozva:

|

Először érte el teljes, 15 megawattos teljesítményét a világ legnagyobb méretű és teljesítményű szélturbinája, a Vestas V236-15.0 MW prototípusa – számol be az Electrek. A szélturbinákra specializálódott dániai Vestas 15 megawattos, kifejezetten tengeri környezetre tervezett egysége 2022 decemberében termelt először áramot, de csak most kezdett el a névleges teljesítményével működni a gyártási felfutási időszakot követően. A legújabb fejleményekről a vállalat számolt be közösségi oldalán.

A V236-15,0 MW erőművet a dániai Jylland nyugati részén található Østerild tesztközpontban állították üzembe, a teljes típusengedélyezés és a sorozatgyártás megkezdése előtt – amely az idei év harmadik negyedévében várható – egy átfogó tesztelési és ellenőrzési programon esik át a rendszer. A Vestas V236-15,0 MW 2021 februárjában került a piacra, a berendezés rotorátmérője 236 méter, szél által meghajtott területe pedig 43 743 négyzetméter, ezzel a legnagyobb az egész szélenergetikai piacon.

A maga 280 méteres magasságával a berendezés a világ legmagasabb szélturbinája is egyben. A 115,5 méteres lapátok a Vestas Nakskovban működő gyárában készültek. Egyetlen Vestas V236-15,0 MW szélturbina évi 80 gigawattóra termelésére képes, vagyis egy egység elvileg elegendő energiát hozhat létre mintegy 20 ezer európai háztartás áramellátásához, miközben több mint 38 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás takarít meg. Ez nagyjából annyi emisszió, amelyet 25 ezer személygépkocsi hoz létre egy év alatt.

A Vestas technológiája igen meggyőző, nem véletlen, hogy az amerikai atlanti-óceáni partvidéknél zajló New Jersey-i Atlantic Shores, valamint a New York-i Empire Wind 1 és Empire Wind 2 projektek számára is kiválasztották, a jövőben ezekben a szélfarmokban is működnek majd az óriási egységek. A Vestas V236-15,0 MW azonban valószínűleg nem sokáig marad a világ legnagyobb, legjobb teljesítményű szélturbinája, hiszen az ipar folyamatosan, gyors ütemben fejlődik.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!