

Zöld Energia
Elkészült az első németországi LNG-terminál kikötője
Elkészült kedden az első németországi tengeri kikötő, ahol cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására alkalmas terminál működhet.
Az Alsó-Szászország tartományi Wilhelmshafennél a németországi nagyberuházások átfutási idejéhez képest rendkívüli gyorsasággal, 194 nap alatt építettek ki a csatlakozó infrastruktúrával együtt egy különleges mólót, amelynél a következő lépésben kialakítanak egy úgynevezett úszó terminált. A terminál valójában egy speciális hajó – hivatalos elnevezéssel úszó tároló és visszagázosító szerelvény (Floating Storage and Regasification Unit – FSRU) -, amelynek révén gáz-halmazállapotúvá alakítják és a szárazföldi vezetékrendszerbe táplálják az Északi-tengeren tartályhajókon érkező LNG-t. A beruházás menetrendje szerint az FSRU decemberben köt ki, az első LNG-tankerek pedig januárban érkeznek.
A szövetségi kormány szervezésében energetikai vállalatok hét ilyen úszó LNG-terminált fejlesztenek. A tervek szerint 2023 végére valamennyi működik majd. Kapacitásuk együttvéve meghaladja az évi 30 milliárd köbmétert. Ez nagyjából a fele annak a mennyiségnek, amely az Oroszország Ukrajna elleni háborúja előtti utolsó évben, 2021-ben érkezett az Északi Áramlat-1 földgázvezetéken Oroszországból Németországba.
A berlini vezetés tervei szerint három tengerparti LNG-terminált is terveznek. Ezek a beruházások legkorábban 2025-ben vagy 2026-ban készülhetnek el. A szövetségi kormány tavasszal, röviddel az Ukrajna elleni orosz támadás után határozta el az LNG-terminálok fejlesztését, hogy felszámolja Németország függőségét az orosz földgázimporttól. Az ukrajnai háború előtt Németország a földgázfelhasználásának bő 50 százalékát fedezte orosz importból. Moszkva a háború kezdete óta fokozatosan visszafogta, majd beszüntette a Németországba irányuló exportot, annak ellenére, hogy a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett európai uniós büntetőintézkedések nem érintik a földgázkereskedelmet.
Az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-1 vezeték augusztus végi leállításával 2022 szeptembere volt az első olyan hónap az oroszországi import kezdete, 1972 óta, amikor nem érkezett Németországba földgáz közvetlenül Oroszországból. A szövetségi közüzemi felügyelet (Bundesnetzagentur) adatai szerint az orosz import kiesését egyelőre sikerül ellensúlyozni. A hatóság keddi jelentése szerint a “németországi gázellátás stabil” és “az ellátás biztonsága továbbra is garantált”, a földgáztárolók töltöttségi szintje pedig elérte a 100 százalékot. Ugyanakkor a hatóság “kifejezetten hangsúlyozza a takarékos gázfogyasztás fontosságát” – írták, kifejtve, hogy a téli gázhiány akkor kerülhető el, ha sikerül legalább 20 százalékkal csökkenteni a fogyasztást, illetve bekapcsolni az ellátásba a 2023 elejére üzembe állítani tervezett LNG-terminálokat, és mérsékelni a télen szokásos importcsökkenést és exportnövekedést.
Képünk illusztráció.

Zöld Energia
Csendesebb ünnep várható: elmarad az augusztus 20-ai tűzijáték Cegléden
Cegléd idén nem rendez tűzijátékot: a polgármester szerint a biztonságos lebonyolítás feltételei nem adottak.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Nem rendezik meg az idei augusztus 20-ai tűzijátékot Cegléden – jelentette be a város polgármestere, dr. Csáky András. A döntés sokaknak csalódás lehet, mások viszont megkönnyebbüléssel fogadják, hiszen a tűzijáték évről évre megosztotta a helyieket. Az elmúlt években már többször vita tárgyát képezte a nemzeti ünnep alkalmából tartott pirotechnikai bemutató. A város korábban közvélemény-kutatást is indított a témában, amelyből kiderült: a lakosság jelentős része inkább a csendesebb ünneplést támogatja. Az idei elmaradásnak azonban gyakorlati oka van: a tűzijáték lebonyolításával megbízott vállalkozó nem talált olyan biztonságos belvárosi helyszínt, ahonnan fel lehetne lőni a rakétákat. A Kossuth Művelődési Központ tájékoztatása szerint a belvárosban több új épületre is napelemek kerültek, amelyekre a visszahulló törmelék komoly veszélyt jelentene. A város külsőbb területein ugyan lehetne kivitelezni az eseményt, ám ott a rendezvény elveszítené ünnepi jellegét és látványosságát.
A polgármester döntését tehát biztonsági és közösségi szempontok egyaránt indokolták. A tűzijáték elmaradása nyomán várhatóan idén más formában emlékeznek majd meg Cegléden az államalapítás ünnepéről – egy csendesebb, környezetkímélőbb programkínálattal.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Miért tiltják Magyarországon, ami egész Európában hódít? – Erkélynapelem-botrány
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt