Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Elon Musk elismerte: sokat hibáznak a napelemes cserepekkel

Létrehozva:

|

A Tesla-vezér egy befektetői megbeszélésen ismerte el, hogy a vállalat sok esetben nem tudja pontosan megbecsülni a telepítés költségét, ezért tapasztalnak egyes ügyfelek árnövekedést.

Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója hétfőn arról beszélt, hogy a vállalata több hibát is vétett napelemes tetőcserepeinek projektjében – írta az alternativenergia.hu. Ez komoly költségnövekedéshez és csúszáshoz vezetett bizonyos ügyfeleknél.Musk egy, a befektetők számára tartott konferenciahíváson azt mondta, a cég napelemes cserepei iránt óriási a kereslet, melyet nagy erőkkel próbálnak kielégíteni. A vállat a közelmúltban tette közzé az első negyedévre vonatkozó gazdasági jelentését, ez alapján az érintett periódusban 494 millió dollárnyi energiatermelő és tároló terméket értékesítettek.

A divízió összességében ugyanakkor még mindig nem nyereséges.Az elmúlt időszakban többen arra panaszkodtak, hogy a Tesla a telepítéskor megemeli a beszerelés költségét. Musk szerint a cég szakemberei bizonyos tetők esetében nem jól mérik fel a munka nehézségét. Mint mondta, a tetők nagyon változatosak, ha egy szerkezetben kiemelkedés van, az alatta húzódó struktúra problémás, vagy nem elég erős, az akár két-háromszorosával is növelheti a telepítés korábban becsült árát. A milliárdos kiemelte: amennyiben az ügyfél az emelkedés miatt mégsem akarja megvásárolni a cserepeket, a cég garantálja a pénzvisszatérítést.

Musk 2016-ban rántotta le a leplet a Tesla napelemes cserepének prototípusáról. Sajtóértesülések alapján a termék ekkor még nem működött megfelelően, ezt utóbb a milliárdos is elismerte a maga laza módján. A technológia azóta viszont rengeteget fejlődött, a cserép a Tesla Powerwall otthoni akkumulátorával kombinálva egyre több háztartásban jelenik meg. Musk úgy véli, a pozitív eredményeket csak a SolarCity nevű céggel történő egybeolvadásnak köszönhetően érhették el.A Tesla-vezér szerint a cég idén a korábbiaknál több napelemes tetőt telepít majd, emellett többször fogják csomagban adni a cserepeket az otthoni akkumulátorral. „Ez a hosszú távú megoldás egy fenntartható energetikájú jövőért” – mondta.

 

Advertisement

 

Kép: Tesla.com

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!