

Zöld Közlekedés
Ennél jobb elektromos SUV-ot most keresve sem találni
A Rivian R1S utakra és terepre egyaránt tökéletes választás.
A Rivian R1S elektromos utcai terepjárójáról (SUV) írt ismertetőt az Inside EVs. A lap összességében nagyon megelégedett a kocsival, amely városi környezetben és terepen egyaránt jól szerepelt a teszteken. Mint írják, az autó egy Range Rover, a Mercedes G osztály és egy Lamborghini Urus legjobb tulajdonságait ötvözi. A SUV 135 kilowattórás lítium-ion akkumulátorral készül, hatótávja 508 kilométer. Az R1S a kezdetekben testvéréhez, az R1T-éhez hasonló 835 lóerős, négymotoros, összkerékhajtású rendszerrel lesz kapható. Ahogy az R1T esetében, úgy a gyártó a SUV-nál is 2024-ben egy olcsóbb, kétmotoros, 600 lóerős verziót is be akar vezetni.
Az Inside EVs a hosszú tesztelést követően arra jutott, hogy az új R1S még az R1T-nél is jobb választás a terepre. Ennek fő oka a rövidebb tengelytáv és teljes hossz, miközben a hajtáslánc és teljesítmény azonos. Az R1S könnyebben irányítható, ami off-road környezetben mindenképp komoly előny. A modellhez különböző vezetési módok is tartoznak, amelyek optimalizálják az egyes tényezőket, például a lengéscsillapítást. A vezetési élmény a tesztek alapján inkább egy sporszedánéra emlékeztet.
A Rivian szerint az R1S idővel kisebb akkumulátorcsomaggal is elérhető lesz, ennek teljes kapacitása 105 kilowattóra, ami 418 kilométeres hatótávot tesz lehetővé. Emellett ugyanakkor egy maxi típust is be akarnak vezetni, itt 180 kilowattórás, 643 kilométer feletti hatótávú akkumulátoros rendszerről beszélhetünk. Minden Rivian modell 32 amperes, hordozható töltőkábellel érkezik, ezzel töltve, 240 volt adapterrel óránként 24 kilométer hatótáv érhető el, de persze egyéb módszerek is adottak az akkumulátor töltésére.
Az Inside EVs szerint a teljesítménybeli tulajdonságok mellett az autó megjelenése és a kényelemérzete is kimagasló. A kezelőfelület, a saját operációs rendszer, a vakfoltokra néző kamerák, illetve a fejlett vezetősegítő rendszerek (ADAS) tovább fokozzák a vezetési élményt. A modell az Egyesült Államokban 84 500 dolláros (mintegy 34 millió forintos) ártól érhető el. Később az R1S olcsóbb, kisebb teljesítményű verzióit is bevezetik majd a piacra.

Zöld Közlekedés
Egy korszak vége: lemond a Bentley a W12-es motorról
Sok más gyártóhoz hasonlóan a Bentley is úgy látja, hogy az elektromos mobilitásé a jövő.

A Bentley Motors brit luxusautógyár két évtized után búcsút int 12 hengeres W12-es motorjának – számol be az Electrek. A döntés hátterében az áll, hogy a márka sok más neves autógyártóhoz hasonlóan a teljesen elektromos jövő felé tart.
A Bentley már-már legendás, neve egyet jelent a minőséggel. A cég több mint egy évszázada gyárt olyan autókat, amelyek leginkább teljesítményükről és kiváló minőségükről ismertek. Az új idők viszont új igényeket jelentenek, a belső égésű motorok pedig egyre kevésbé felelnek meg az elvárásoknak.
A Volkswagen-csoporthoz tartozó luxusmárka 2020 őszén jelentette be, hogy tíz éven belül teljesen elektromossá kíván válni. A Beyond100 néven emlegetett fenntarthatósági stratégia részeként a vállalat üzletének minden elemét átdolgozza, hogy 2030-ra teljesen szén-dioxid-semleges lehessen. A cél megvalósításának érdekében a Bentley a következő tíz évben 2,5 milliárd fontot tervez befektetni, hogy egész modellkínálatát kizárólag akkumulátoros elektromos járművekre cserélje. Az angliai Crewe-ben egy mintagyárat is kialakítanának.
Bár a Bentley elektromos tervei ambiciózusak, az autógyártó továbbra sem vezetett be a piacra egy teljesen elektromos autót sem. A cég egyelőre két hibrid modellt kínál: a Flying Spurt és a Bentaygát. Hogy behozzák a lemaradást, 2025-től kezdődően öt éven át minden esztendőben új elektromos modellt mutatnának be.
Az elektromos jövő megalapítására és a károsanyag-kibocsátás csökkentésére tett erőfeszítések közepette a márka bejelentette, hogy kivezeti ikonikus, 12 hengeres W12-es benzines motorját. A terméket 2024-ben kezdenék el kivonni. „A fenntartható luxusmobilitás felé vezető utunk a Bentley Motors minden területén változtatáshoz vezet” – mondta Adrian Hallmark, a vállalat elnök-vezérigazgatója. Mint hozzátette, amikor a W12-es 2003-ban bevezették, a márkánál tudták, hogy a motor nemcsak az autóikat, hanem magát a céget is előre fogja hajtani. 20 évvel és több mint 100 ezer W12-essel később úgy érzik: eljött az idő, hogy visszavonják ezt a terméket.
A hír már csak azért is jelentős, mert a Bentley a 12 hengeres benzines motorok legnagyobb gyártója. A cég most azt tervezi, hogy az évtizeden belül teljesen felhagy a belső égésű motorok készítésével.
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Megvan a fejlesztés amely forradalmasíthatja az elektromos bicikliket
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
A szakértő elárulta mikortól csatlakozhatnak a napelemek a hálózathoz ismét
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Hogyan változhat a napelemes elszámolás?
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Elektromos biciklikkel hódítana a Porsche
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Itt a magyar fejlesztés, amely megkönnyíti a fűtést