

Zöld Energia
Erkélytől az ipari méretig: új, moduláris energiatároló megoldások érkeztek
Változatos termékekkel vonultak fel az akkumulátorgyártók az idei Intersolar Europe-on.
Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Skálázható energiatároló rendszert mutatott be az Anker Solix Európa legnagyobb napenergia-fókuszú kiállításán Münchenben – számol be a PV Magazine. A terméket alapvetően erkélynapelemek számára tervezték, de jóval nagyobb fotovoltaikus rendszerekkel is kompatibilis. A csomag egy 3,6 kW-os, 2,688 kWh tárolókapacitású akkumulátort tartalmaz, amely akár nyolc napelem áramát is képes kezelni. A rendszer 14,4 kW napenergia-bemenetig, 65,5 kWH kapacitásig és 4,8 kW kimenetig bővíthető. Az Intersolar Europe eseményen a Growatt is lerántotta a leplet NEXA 2000 nevű termékéről. Ez egy 2 kWh-s, minden az egyben akkumulátor- és inverterrendszer, amely gallium-nitrid alapú inverterekkel bír. A termék modulárisan bővíthető, teljes bemeneti kapacitása 2,6 kW, tárolási kapacitása pedig 2-8 kWh.
Az Evermore gyártó is bemutatta friss projektjeit, a cég célja, hogy a tehenek által fogyasztott fűből nyert szén felhasználásával 50%-kal csökkentse az anódkötő anyagok költségét. A vállalat előreláthatóan idén dobja piacra első kész termékét.
A CNP Solutions akkumulátorcellák számára készít részelemeket. A cég egy új, hat hengeres rendszert mutatott be anódkötő anyagának felvitelére, az eszköz célja a biztonság és az alkalmazhatóság tesztelése, amely jelenleg különösen fontos az anódpiacon.
Az Aeson elektromos járművekhez és hálózati tároláshoz szánt nátrium-akkumulátorokat vonultatott fel, hangsúlyozva, hogy ezek kapacitásának növekedése potenciális költségelőnyökkel jár a lítium-ion akkumulátorokkal szemben. A Hydrostor a The smarter E Awards energiatárolási díjat kapott A-Compressed Air Energy Storage (A-CAES) technológiájáért. A cég a közelmúltban 200 millió dollárnyi beruházást kapott egy 500 MW-os kaliforniai létesítmény fejlesztésére, emellett rövidesen Ausztráliában is tárolási projektbe kezdhet.
Kínai vállalatok is jelentős bejelentéseket tettek: a Sofar egy rugalmas kereskedelmi és ipari tárolórendszert, valamint a PowerMagic Mini nevű 98,3 kWh-s LFP tárolószekrényt ismertette, míg a Dunext a Powerhill nevű, ipari felhasználásra tervezett, 233 kWh-s LiFePO4 szekrényt mutatta be, amely 100 kW kimeneti és 120 kW napenergia-bemeneti kapacitással rendelkezik.

Zöld Energia
Hogyan fejlődött 2024-ben a magyar napelemes piac?
2024-ben 1,41 GW új napelem kapacitás épült Magyarországon, főként közüzemi projektekben, miközben a lakossai installációk visszaestek, és a szegmens a jövőben lassulni fog.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A MANAP Iparági Egyesület adatai szerint a közüzemi napenergiás beruházások tavaly a magyarországi új napenergia-projektek mintegy felét tették ki – számol be a PV Magazine. Mivel azonban az elmúlt két évben nem érkeztek új csatlakozási engedélyek nagyszabású projektektől, ez a piaci szegmens az előrejelzések szerint a következő esztendőkben lassulni fog. A MANAP számításai alapján 2024-ben 1,41 GW napenergia-kapacitást építettek ki hazánkban. Ez az eredmény némileg elmarad a 2023-as, Magyarországon rekordnak számító évtől, amikor több mint 1,6 GW-ot telepítettek, és az ország kumulatív kapacitása átlépte a 7 GW-ot. Szolnoki Ádám, a MANAP elnöke a PV Magazine-nak azt nyilatkozta, hogy a tavalyi adatok 362 MW-nyi 50 kW alatti, 322 MW-nyi kereskedelmi és ipari, illetve 729 MW-nyi közüzemi méretű rendszerből tevődtek össze. A szakértő kiemelte: a lakossági telepítések jelentősen visszaestek, ennek hátterében pedig a szaldó elszámolás 2023 végi kivezetése állt. Mint hozzátette: a mérőóra mögötti, nem betáplált kereskedelmi és ipari beruházások fokozódtak, engedélyezés kicsit könnyebb lett, és az energiaárak még mindig nem voltak alacsonyak.
A közüzemi méretű létesítmények tavaly szintén dominálták a magyar piacot, köszönhetően a folyamatban lévő projektek befejezésének. Szolnoki Ádám ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a következő években várhatóan lassulni fog ezen piaci szegmens, mivel az elmúlt két évben nem kaptak új csatlakozási engedélyeket. Az előrejelzések alapján idén 1,2 és 1,3 GW közötti bővülésre, majd 2026-ban 900 MW és 1 GW közöttire lehet számítani.
Arra a kérdésre, hogy milyen szabályozási változtatásokkal lehetne javítani a hazai napenergia-piacot, a MANAP elnöke azt javasolta, hogy a lakossági fogyasztókra vonatkozó árplafont felül kellene vizsgálni, mivel az egyáltalán nem tükrözi a piaci körülményeket. A magyar kormány tavaly júliusban további forrást vitt be a lakosság számára kidolgozott Napenergia Plusz Programba, októberben pedig arról számoltak be, hogy a támogatás több mint 300 ezer telepítést fog előrelendíteni. Az év elején a kormány elfogadott egy javaslatcsomagot, amelynek célja, hogy megkönnyítse a napelemek lakóházakra történő telepítését.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
A százhalombattai olajfinomító ma már napi 165 ezer hordó kapacitással működik
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Zöld és barna titkok: hogyan készül az érett komposzt?
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Ismeretlen jelek az áramkörben – ki kapcsolhatja le a feszültséget?
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Három tonna szemetet hoztak fel horvát búvárok egy nap alatt a tengerfenékről
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Megkezdődött Bosznia-Hercegovina legnagyobb naperőművének építése