

Zöld Energia
Ez az eszköz tökéletesen kihasználja a napenergiát
A spanyolországi gyártó szerint a fotovoltaikus-termikus hibrid eszközük világrekordot állított fel.
A napelemes technológia folyamatosan fejlődik, és ez nem csupán a szűken értelmezett fotovoltaikus területen hoz előrelépést. Egyre több alkalommal fordul elő, hogy a napelemes cellákat egyéb megoldásokkal, például hőtermelő megközelítésekkel kombinálják. Ez kézenfekvő eljárás, elvégre a fotovoltaikus paneleknél gyakran a hőmérséklet is jelentős. Az ily módon történő keresztezéssel a mérnökök rendkívüli hatékonyságot képesek elérni.
Az Abora Solar spanyol fotovoltaikus-termikus (PVT) vállalat a közelmúltban olyan panelt fejlesztett ki, amely 17,8 százalékos hatékonyságú napelemeket kombinál nagyjából 70 százalékos termikus hatásfokkal – számol be a PV Magazine. Az eszköz 1,970-szer 995-szer 107 milliméteres, tömege pedig 50 kilogramm. Az Abora Solar termékének teljes hatékonysága megközelítőleg 89 százalék, a cég szóvivője szerint új, aH72SK nevű berendezésükkel világrekordot sikerült felállítaniuk.
A telepítéshez legalább két ember szükséges, tehát viszonylag bonyolult eljárásról van szó. A modul monokristályos PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) cellákkal készült, a PERC technológia lényege, hogy a hátlapra egy plusz visszaverő réteget visznek fel, így az egyébként hasznosulatlan sugárzás visszakerülhet a rendszerbe. A panel teljesítménye 350 watt, nyitott áramköri feszültsége 48,82 volt, rövidzárlati áramerőssége 9,73 amper. A modul hőmérsékleti együtthatója Celsius-fokonként mínusz 0,33 százalék, a rendszer maximum 1000 volt rendszerfeszültséggel üzemelhet. Egy-egy panel 72 darab fotovoltaikus cellát tartalmaz, amelyek egy 156-szor 156 milliméteres felületen helyezkednek el, teljes területük tehát 1,96 négyzetméter. A hőpanelek optikai hozama 0,7.
A cég a modulokhoz aHMonitor felügyeleti rendszert is kínál, amely lehetővé teszi a rendszertulajdonosok és a telepítők számára, hogy megjelenítsék az olyan fontos információkat, mint amilyen a szén-dioxid-kibocsátás. A zaragozai székhelyű panelgyártó szerint az új modulokba való beruházás a projekt méretétől és típusától függően körülbelül négy év alatt térül meg.

Zöld Energia
Már nem csak a tetőre telepíthetünk napelemet
A finn Rauli fejlesztésének köszönhetően immár a falakon is könnyedén helyet kaphatnak a
napelemek, elősegítve az olcsó, tiszta energia előállítását.

Az elmúlt időszakban világszerte elképesztő felfutást tapasztalt az otthoni napelemek piaca, ami nem csoda: a panelek révén a háztartások megbízhatóan, olcsón és környezetbarát módon termelhetik az energiát. Csakhogy egyes otthonok számára korlátozottak a lehetőségek a hagyományos telepítésre, hiszen nem minden család számára adott a megfelelő tetőfelület.
Szerencsére ma már van az alternatíva, hiszen a napelemek a homlokzaton, a falakon is helyet kaphatnak. Bár elsőre úgy tűnhet, egy ilyen telepítés kivitelezése bonyolult, akadnak olyan eszközök, amelyek megkönnyítik a beruházást.
Ilyen a finn Rauli cég egyik újabb, Rauli Wall nevű terméke, amely hazánkban is elérhető. A vállalat kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy egyszerűen használható, esztétikus és strapabíró eszközökkel könnyítse meg a napelem-telepítéseket, és ez a törekvés a falra szerelhető rendszer esetében is tükröződik.

RAULI WALL
A Rauli Wall rendszerében a telepítés igen egyszerű. A panelek felső és alsó elemek közé rögzíthetőek, gyakorlatilag „lebegnek”, oly módon, hogy a szakemberek erőfeszítés nélkül is könnyedén mozgathassák azokat. A termék anyaga skandináv acél. Az alkatrészek jellemzően fekete árnyalatban érkeznek, az ilyen elemek igen elegáns megjelenést kölcsönöznek az egész berendezésnek. A termék tartós, stílusos, illetve hatékony.
„A Rauli minden alkatrészét Finnországban tervezik finn telepítési szakértők. Az alkatrészekeinket is Finnországban, Orimattilában gyártják, és 30 éves garanciát vállalunk rájuk” – nyilatkozta Ville Tiainen, a vállalat vezérigazgatója, az idei németországi Intersolar fesztiválon.
A beruházások tervezését a Rauli App nevű szoftver is segíti. A projekt elrendezése, az alkatrészek listája és a rendszer fizikai méretei néhány perc alatt generálhatóak a programban.