

Zöld Energia
Ezeknek a hőszivattyúknak a leghidegebb napok sem okoznak gondot
Egy új, az Egyesült Királyságban elvégzett vizsgálat cáfolja, hogy a hőszivattyúk a nagy hidegben nem hatékonyak.
Az Energy Systems Catapult nonprofit zöld technológiai és innovációs központ közzétette a 2020 novembere és 2022 augusztusa közötti, az Egyesült Királyságban működő levegő forrású hőszivattyúk helyszíni megfigyelésének adatait – számol be a PV Magazine. Az információk azt mutatják, hogy a hőszivattyúk háromszor hatékonyabbak, mint a gázkazánok, és hogy a hideg napokon berendezéseknél a teljesítménytényező (COP) mediánja 2,44, míg egész évben 2,80. Az eredmények azt is igazolták, hogy a külső levegőforrást hasznosító rendszerek alacsonyabb hőmérséklet mellett is hatékonyak.
„Az adatok közzétételével végre megdönthetjük azt a nézetet, hogy a hőszivattyúk nem működnek hideg időben, és hogy üzemelésük nem hatékony” – mondta Marc Brown, az Energy Systems Catapult ideiglenes üzleti vezetője. „Éppen az ellenkezőjét tapasztaltuk. Háromszor hatékonyabbak, mint a gázkazánok, és hideg időjárási körülmények között is jól működnek” – tette hozzá.
Az Egyesült Királyság Energiabiztonsági és Nettó Zéró Minisztériuma által támogatott projektben 742 hőszivattyút telepítettek, az érintett otthonok közül a legkorábbi 1919-ben épült. A berendezések teljesítményét 2020 novembere és 2022 augusztusa között monitorozták, az eredmények pedig rávilágítottak, hogy jelentősen javult a levegő alapú hőszivattyúk működése egy 2011-2014 között futó, hasonló projekt óta. Az új adatok azt is felfedték, hogy eltérések adódhatnak a teljesítményben az egyes modellek között.
Ami az üzemi áramlási hőmérsékletet illeti, a 65 Celsius-fok feletti hőmérsékletet elérő hőszivattyúk szezonális COP-értékének mediánja 2,89 és 2,92 között alakult, míg az alacsony üzemi hőmérsékletű hőszivattyúknál 2,74 és 2,94 között mozgott. A jelentés szerint azonban a 65 Celsius-fok feletti üzemelés nem túl gyakori.
A projekt során a hőszivattyúk teljesítményét az év leghidegebb napjain is elemezték, amikor a külső átlaghőmérséklet -5,8 és 2 Celsius-fok között változott. A COP-ot minden egyes hideg napra kiszámították, az átlag 2,44 volt. Az Energy Systems Catapult szerint mindez igazolja, hogy a hőszivattyúk jól üzemelnek különböző épületekben, még igen alacsony hőmérsékleten is.

Zöld Energia
4000 megawatt felett – történelmi csúcson a magyar napenergia-termelés
Egy héten belül másodszor döntöttek rekordot a hazai naperőművek: kedden délután a nagyobb létesítmények 4011 megawatt zöldáramot termeltek, ami a hazai áramfogyasztás 90 százalékát fedezte.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Egy héten belül másodszor dőltek meg a hazai napelemes csúcsok, a nagyobb létesítmények kedden, a 13 óra utáni negyedórában 4011 megawatt zöldáramot állítottak elő – írja az alternativenergia.hu. Az ipari rendszerek beépített teljesítménye tavaly novemberben nőtte túl a 4 gigawattot, ma már 4,6 gigawatt felett jár. A keddi rekorddal először lépték túl a termelésben is a 4000 megawattot – hívta fel a figyelmet a tárca. A Mavir által kimutatott érték a következő negyedórában is minden korábbinál magasabban alakult (4010 megawattal). A csúcsot érő időszakban önmagukban az ipari naperőművek a hazai áramfelhasználás 90 százalékát fedezték. Örökrekordot ért el kedden a hazai naperőművek összes negyedórás termelése is 6361 megawattal. Az ipari és teljes naperőművi termelés legutóbbi csúcsai múlt szerdán, június 25-én születtek. Az óriási, folyamatosan bővülő kapacitásoknak köszönhetően a következő hónapokban újabb csúcsdöntések várhatók – ismertette az EM.
A bejegyzés szerint 2025 nyarára már több mint 8300 megawatt időjárásfüggő megújuló kapacitás létesült Magyarországon. A beépített teljesítmény zömét a naperőművek adják. A napelemes kapacitások négyötödét 2020 óta telepítették. Tavaly a naperőművekből származott a belföldi áramtermelés negyede, ez a legmagasabb érték a világon. A zöldenergia még hatékonyabb hasznosításához energiatárolók kellenek, a kormány több pályázaton összesen 230 milliárd forinttal ösztönzi a családok és vállalkozások fejlesztéseit. A Jedlik Ányos Energetikai Programban a nyáron válik elérhetővé a céges beruházásokat 50 milliárd forintos keretösszeggel támogató legújabb lehetőség – írta az EM.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöldinfó24 óra telt el a létrehozás óta
Miért tiltják Magyarországon, ami egész Európában hódít? – Erkélynapelem-botrány
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt