Zöld Energia
Ezért fontos, hogy tiszta legyen a napelem
Egy új vizsgálat alapján a madárürülék különösen problémás lehet a napelemek számára
Indiai szakértők azt vizsgálták, hogy miként hatnak a fotovoltaikus modulokra a rájuk rakódó szennyeződések – számol be a PV Magazine. A csapat a dél-indiai Velur forró és száraz környezetében végzett méréseket, a kutatók különböző típusú por- és madárürülék-szennyeződések hatásait mérték, és az eltérő dőlésszögekkel is számoltak.
A szakértők eddig is tudták, hogy a napelemeken felgyülemlő anyagok termeléscsökkenéshez, ezáltal pedig pénzkieséshez vezetnek. Éppen ezért az ipar számára fontos felmérni a felhalmozódást és annak következményeit. A Veluri Műszaki Intézet által vezetett csapat egy egyszerű, de hatékony módszert dolgozott ki a különböző típusú szennyeződések hatásainak tanulmányozására. A tudósok öt különböző típusú talajból (feketeföld, sivatagi talaj, vörös talaj, alluviális talaj, laterit talaj), valamint szénporból és madárürülékből gyűjtöttek mintákat India különböző helyszíneiről. Az anyagokat eltérő, 10-50 grammos mennyiségben a modulokra ecsetelték, majd azokat egy napszimulátor segítségével tesztelték.
Az eredmények alapján minden dőlésszögben a madárürüléknek volt a legnagyobb hatása a teljesítményre, az 50 grammos minta pedig a modulok hatékonyságának több mint 80 százalékos visszaeséséhez vezetett. Az is kiderült, hogy a szennyező anyag fizikai tulajdonságai nagyobb szerepet játszottak a felhalmozódásban, mint a modulok dőlésszöge.
Érdemes hozzátenni, hogy a vizsgálatot egy igen specifikus éghajlatú régióban végezték el. Ahhoz, hogy a kutatók jobban megértsék a felhalmozódás folyamatait, egyéb klimatikus körülmények között is érdemes adatokat gyűjteni, hiszen nedvesebb vagy hidegebb körülmények mellett egészen más jelenségeket figyelhetnek meg.
A friss eredmények összességében hozzájárulhatnak a napelemek hatékonyságának növeléséhez. A szakértők például az adott terület tulajdonságait felmérve elkerülhetik, hogy túl szennyező helyszínre telepítsenek, emellett biztosíthatják a különböző, a lerakódást enyhítő megoldásokat.
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.