Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Fenntarthatóbb termálvízkezelést tesz lehetővé a Mecsekérc Zrt. vezetésével kifejlesztett új technológia

Hatékonyabb, fenntarthatóbb és környezetkímélőbb lehet a termálvizek kezelése egy új technológiának köszönhetően, amelyet a Mecsekérc Zrt. vezetésével, a Rotaqua Kft., a Kőmérő Kft., valamint a Pécsi Tudományegyetem (PTE) partnersége mellett fejlesztettek ki – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény.

Létrehozva:

|

Közleményükben azt írták, hogy a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) csaknem 1,5 milliárdos támogatásával megvalósuló program keretében egyedülálló technológiai fejlesztés valósult meg, amely segíti a termálvizek védelmét a geotermikus energiatermelés fenntarthatóbbá tételével. Ismertették: a geotermikus energiatermelés során a földtani tározókból kinyert termálvizet ugyanazon vízadóba sajtolják vissza. A szakemberek e folyamat hatékonyabbá tétele érdekében dolgoztak ki egy hosszú távon is működőképes rendszert a program keretében. A tájékoztatás szerint a fejlesztés eredményét főként a geotermikus energia fűtési célú hasznosítását végzők –  többek között üvegházi kertészettel foglalkozó agrárvállalkozások, települések és közintézmények és más gazdasági vállalkozások – alkalmazhatják.

Kiemelték, hogy a fejlesztés a földtudományi iparban dolgozók álláshelyeinek megtartását, míg a megújulóenergia-ágazatban tevékenykedők számának növelését szolgálja,  és hozzájárul a hazai termálvízkincs megőrzéséhez, fenntartható hasznosításához, valamint a geotermikus energia környezettudatos termeléséhez. Az 1955 és 1997 között uránérc-bányászattal foglalkozó Mecsekérc kiemelt szakmai területe a geotechnika, a geológia, a hidrogeológia, a geofizika, a geodézia, az energetika, a környezetvédelem és rekultiváció, illetve a térképészet és a talajmechanika. A nyilvános cégadatok szerint a 120 dolgozót foglalkoztató Mecsekérc Zrt. 2021-ben több mint 3,73 milliárd forint nettó árbevételt ért el 35 millió forint nyereség mellett. Tavalyelőtt 1,5 milliárd forintos nettó árbevétele és 567 millió forintos vesztesége keletkezett.

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák