Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Földgáz: miért van különösen nehéz helyzetben Magyarország?

Létrehozva:

|

A háborús helyzet Európa-szerte energetikai bizonytalanságot okoz, hazánk viszont különösen kiszolgáltatott.

Gyurcsik Attila, a Concorde Csoport igazgatója egy blogbejegyzésben mutatta be a hazai gázhelyzetet. A szakértő szerint nagyon fontossá vált a fogyasztás racionalizálása és csökkentése, ennek fő oka az, hogy az EU-s ellátás mintegy 40 százalékáért Oroszország felelős. „Jelen cikk írásakor a másnapi földgázár (holland TTF gázár) meghaladta a 207 eurót. Ez az ár 2019 nyarán alig volt magasabb 10 eurónál” – írta Gyurcsik Attila augusztus 10-én. A háborús helyzet egész Európát kiszámíthatatlan helyzetbe hozta, hazánk viszont különösen érintett. Gyurcsik Attila szerint rövid távon a problémán az energiahasználat csökkentésével, a szigeteléssel és a fűtési rendszerek korszerűsítésével lehet javítani. Mint kiemelte, itthon nemcsak a gazdaság, hanem az otthonok gázfüggősége is kimagasló. A háztartások végső energiafelhasználását nézve a földgáz súlya Magyarországon 50,7 százalék, míg az uniós átlag csupán 31,7 százalék.

Ennél lényegesen magasabb arány csak az Európai Unió legnagyobb kitermelő országában, Hollandiában, valamint a szomszédos Luxemburgban van. Olaszországnak közel hasonló a súlya, de ez az ország földrajzi elhelyezkedése miatt könnyebben diverzifikál, és a teljes hőigény is vélhetően kevesebb. Érdekes módon Európa Oroszország utáni második legnagyobb gázkitermelőjénél, Norvégiában a háztartások egyáltalán nem használnak földgázt fűtésre. A helyi otthonokban elektromos energiát alkalmaznak a fűtéshez és a meleg víz előállításához, a kontinenst nézve itt kiugróan magas a hőszivattyúk aránya. Utóbbi tekintetben Magyarország kifejezetten rosszul áll.

Advertisement

„A mesterségesen alacsonyan tartott gázárak megtették a hatásukat, az alkalmazkodás vagy adott esetben az energiafelhasználás diverzifikálása helyett a hazai háztartások lényegében a földgázt részesítették előnyben” – írta Gyurcsik Attila. Bár biomassza-felhasználásunk nem rossz, ez többnyire fa, nem egyszer szemét elégetését jelenti, ami komoly légszennyezéssel jár. A szakértő szerint fontos lenne a hazai otthonok modernizálása a földgáz háttérbe szorítása mellett. Úgy véli, ezért is fontos, hogy a hőszivattyús áramhasználat esetében a díjszabás alacsonyabb maradt a piacinál a rezsicsökkentés rendszerének átalakításakor.

Advertisement

Zöld Energia

Zöldebb távhő, alacsonyabb rezsi – robban a Jedlik Program

Csőcserétől hőszivattyúig: új korszak kezdődik az energiaszektorban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Harminc távhőszolgáltató jelentkezett eddig a Jedlik Ányos Energetikai Program egy hete megnyílt felhívására – írja az alternativenergia.hu. Az általuk igényelt 31 milliárd forint az elérhető 45 milliárd forintos forrásmennyiség több mint kétharmadát teszi ki – jelentette be Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM). Kiemelték, hogy az elbírálás során azonban nem a beérkezési sorrend, hanem a pályázatok minősége számít annak érdekében, hogy a legjobban előkészített projektek kaphassanak minimum 20 millió, legfeljebb 1,5 milliárd forint forint támogatást a működési hatékonyságot javító infrastruktúrafejlesztéseikhez. Felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi szakasz július végéig tart, azt a folytatásban még további négy követheti. Így nemcsak a pályázati felület kitöltését már megkezdő mintegy húsz távhőszolgáltatónak, hanem újabb érdeklődőknek is érdemes még a támogatási lehetőségben gondolkodniuk. A csővezetékek felújításával, szigetelésével visszaszorítható a hálózati hő- és vízveszteség, ami megkönnyíti az iparági társaságok gazdálkodását.

A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program másik távhős kiírásában a termelés megújuló alapokra átállítását segíti 51 milliárd forinttal. Itt közel egy hónap múlva nyílik meg a jelentkezés, amelyre szintén öt szakaszban lesz mód. A kiírás előmozdítja a távfűtésben felhasznált földgáz kiváltását ipari hőszivattyúkkal, földhővel vagy biomasszával, ezzel mérsékli Magyarország importkitettségét. Az EM tájékoztatott arról is, hogy a nyáron élesednek többek között a Jedlik-program biogáz és biometán előállítását, ipari energiatárolók telepítését, energetikai kutatás-fejlesztést ösztönző elemei is. A programcsomag fokozza a hazai fogyasztók ellátásának biztonságát, emeli egyes energetikai szolgáltatások színvonalát, hozzájárul a zöldenergia hasznosításának növeléséhez, az energiaszektor zöldítésével óvja a környezetet. Legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – magyarázta a minisztérium.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák