Zöldinfó
Házhoz viszik a gyepmesterek az örökbe fogadott kutyákat

Rendhagyó örökbefogadó napot rendez az Illatos úton a Vigyél Haza Alapítvány és az Állategészségügyi Szolgálat: idén először házhoz viszik a gyepmesterek az örökbe fogadott kutyákat új gazdáiknak szombaton.
Az Állategészségügyi Szolgálat Illatos úti ebtelepe újra megtelt, jelenleg 130 kutya vár gazdára. A hagyományos örökbefogadó nap helyett idén először a Vigyél Haza Alapítvány kezdeményezésére a szolgálat munkatársai személyesen szállítják leendő gazdáikhoz a kutyákat- közölte a szervezet hétfőn az MTI-vel. A rendhagyó akció egyúttal az új gazdák első közös utazását is megkönnyíti, hiszen gyakran nem egyszerű egy még szinte ismeretlen állatot tömegközlekedési eszközön hazaszállítani. A rendezvényt megelőző napokban valamennyi gazdára váró kutyáról az alapítvány munkatársai fotókat készítenek, amelyeket a szervezet Facebook oldalán (www.facebook.com/vigyelhaza) lehet megtekinteni, valamint az örökbefogadó napon valamennyi befogadott kutya ivartalaníttatását átvállalja alapítvány. A kutyákhoz az alapítvány nyakörvet és pórázt is ad ajándékba.
A kutyákat oltva, féregtelenítve, mikrocsippel, egészségesen lehet örökbe fogadni összesen 5000 forint térítési díj ellenében, az örökbefogadott kutyák adómentességet is élveznek. Az Illatos úti telepre évente csak Budapestről több mint 3000 kutya kerül be a rendelkezésre álló összesen 94 férőhelyre. A Vigyél Haza Alapítvány hat éve dolgozik a telepen lévő kutyák életkörülményeinek, örökbefogadási esélyeinek javításáért, eddig több mint 500 állatot segítettek már gazdához.

Zöldinfó
Egy égető probléma – A vegetációtüzek növekvő kockázata Európában
A vegetációtüzek Európában új szintre léptek – erre figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A klímaváltozás, a tájhasználat átalakulása és társadalmi tényezők együttesen olyan körülményeket teremtenek, amelyek egyre gyakoribbá és pusztítóbbá teszik a vegetációtüzeket. Ráadásul olyan régiókban is növekszik a kockázat – köztük Közép-Európában–, ahol ez korábban nem igazán volt jellemző.
Klímaváltozás és tűzrendszerek: új valóság előtt állunk
Világszinten évente mintegy 780 millió hektárnyi terület ég le, ami nagyjából Ausztrália teljes területének felel meg. A vegetációtüzek mára a globális erdőpusztulás egyik fő okává váltak, évről évre több millió hektárnyi erdőterület válik a lángok martalékává. A tüzek következtében sajnos egyre nő a halálesetek száma, illetve a tűz sok esetben vezet közvetlen vagy közvetett egészségkárosodáshoz is – nemcsak az égési sérülések, hanem a füst által okozott légzőszervi problémák miatt is. Bár globálisan a leégett terület nagysága nem mindenütt növekszik – sőt, néhol csökken –, a fő probléma az, hogy a tüzek intenzitása és pusztító ereje aggasztó mértékben fokozódik.
A tüzek kialakulását, terjedését és hatását több szinten is befolyásolják az éghajlati változások. A közelmúltban a hőmérsékleti rekordok szinte évről évre megdőltek, a nyári hőhullámok hosszabbak és gyakoribbak, az aszályos időszakok pedig súlyosabbak. Ezek az időjárási szélsőségek nagy mennyiségű kiszáradt növényi biomassza felhalmozódásához vezetnek – ez az „üzemanyag” könnyen lángra lobban, és elősegíti a tűz gyors terjedését. Az alábbi ábra a tüzek kialakulását befolyásoló tényezőket foglalja össze különböző tér- és időléptékeken. Fontos felismernünk, hogy az emberi tevékenység a klímaváltozás és tájhasználati változások révén a tüzek fő kiváltó okaira – a klimatikus tényezőkre és az éghető biomasszára – jelentős hatást gyakorol.
Európa sem kivétel – sőt, egyre veszélyeztetettebb
Európában évente átlagosan hárommillió hektárnyi terület ég le. A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. A jövőre nézve még aggasztóbb, hogy az aszályos évek és hőhullámok egymásutánja megkétszerezi a komoly tűzesetek kialakulásának esélyét Európában.
Magyarországon évente általában néhány száz hektár terület ég le országszerte, de például a 2022-es aszályos évben több mint 7000 hektárnyi növényzet égett le. A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. A leggyakoribb okok közé tartozik az eldobott cigarettacsikk, a gondatlan tarlóégetés, a mezőgazdasági munkák során keletkező technológiai tüzek, a szabadtéri sütögetések és tábortüzek nem megfelelő kezelése, valamint a szándékos gyújtogatás. Ezek az adatok jól szemléltetik, hogy Magyarországon is egyre nagyobb kihívást jelentenek a vegetációtüzek, és szükség van a megelőzési stratégiák és a lakossági tudatosság erősítésére.
Tájhasználat és az emberi tevékenység hatása a tüzekre
Nemcsak a klíma tehető felelőssé a változásokért. Az elnéptelenedő vidéki térségek, a mezőgazdasági területek felhagyása és a gyepes élőhelyek kezelésének megszűnése mind növelik a tűzveszélyt. Az egykori kaszálók és legelők helyén cserjésedő, kezeletlen területek alakulnak ki, ahol a száraz biomassza könnyen lángra lobban.
Európa több térségében emellett idegenhonos faültetvények – például tűlevelűek vagy eukaliptusz fajok – is fokozzák a kockázatot, mivel ezek a fajok rendkívül gyúlékonyak. Magyarországon a telepített fekete- és erdei fenyvesek ilyen szempontból kiemelt figyelmet érdemelnek: amellett hogy az őshonos életközösségeink helyén jelentősen csökkentik a biológiai sokféleséget, jelentős tűzveszélynek is ki vannak téve, ezáltal veszélyeztetve a környező élőhelyeket is.
A „wildland–urban interface” (WUI) területeken – ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos lakott területekkel – a kockázat még magasabb. Az emberi jelenlét itt jelentősen növeli a tűzveszélyt, akár véletlenül, akár szándékosan. Mivel Európa területének kb. 7%-a ilyen WUI-zóna, sürgető, hogy ezeket a térségeket fokozott védelemmel lássuk el – és ezt beépítsük a várostervezésbe is. A WUI-zóna pusztító tűzeseteinek szomorú aktualitását a 2025 év eleji Los Angeles-i tűzvész is mutatja – felhívva a figyelmet arra, hogy hasonló katasztrófák sajnos máshol is előfordulhatnak.
A tűz a természet része, de nem mindegy, hogyan
Fontos hangsúlyozni, hogy a tűz nem feltétlenül „rossz”. A természetes ökoszisztémák egy része adaptálódott és alkalmazkodott a rendszeres tűzhöz: az ilyen tüzek szerepet játszanak a vegetáció megújulásában, a nyílt élőhelyek fenntartásában, és sok faj számára nélkülözhetetlenek. Kutatócsoportunk számos kutatásban rámutatott, hogy a kontrollált módon végzett természetvédelmi célú égetéssel növelhetjük a melegkedvelő gyepi fajok fajgazdagságát, változatosabb tájszerkezetet hozhatunk létre, növelhetjük a növényfajok virágzási sikerét. Ez is mutatja, hogy a tűz számos kedvező hatással is bír az ökoszisztémák működésében, és tervezett és kontrollált módon a fajvédelmi és élőhelykezelési programokba is beépíthető lehet természetvédelmi kezelésként.

A probléma ott kezdődik, amikor az emberi hatás miatt a tűzrendszerek megváltoznak: a tüzek gyakorisága, időzítése és intenzitása nem illeszkedik már az adott ökoszisztéma ritmusához. A hatások sokfélék lehetnek – a fajok tűztűrésétől, regenerációs képességétől és az élőhelyek állapotától függően –, de a megváltozott körülmények sok faj számára már nem biztosítják az alkalmazkodás lehetőségét. Előfordulhat az is, hogy egy pusztító tűzeset visszafordíthatatlan természeti károkat okoz. Az emberi mulasztásból kialakult pusztító 2024-es madeirai tüzek elpusztították a sziget ősi babérerdeinek jelentős részét, emellett számos endemikus faj állományait is megtizedelték.
Védekezés és alkalmazkodás: a tűzkezelés új stratégiái
Ma még a legtöbb ország reaktívan védekezik: a hangsúly a kialakult tüzek eloltásán van, nem a megelőzésen. Ez azonban nem fenntartható megközelítés. Az integrált tűzkezelés ezzel szemben proaktív stratégiákat is alkalmaz: ilyen például a kontrollált égetés, az éghető biomassza mennyiségének csökkentése, vagy a tájszintű tervezés. A tűz utáni helyreállítási beavatkozásoknak is kulcsszerepe van: ezek célja az ökoszisztémák ellenálló képességének növelése és a természetes regeneráció támogatása.
Három kulcsüzenet a jövőre nézve
- Az éghajlatváltozás mérséklése és a földhasználat szabályozása kiemelt fontosságú. Az uniós klíma- és természetvédelmi stratégiák gyors és hatékony végrehajtása elengedhetetlen a tűzveszély növekedésének mérsékléséhez. A felhagyott területek extenzív kezelését és a vidék fejlesztését célzó programok jelentősen csökkenthetik a gyúlékony biomassza mennyiségét, és így a tűzveszélyt. Kiemelt terület emellett a Természethelyreállítási Rendelet keretében a tőzeglápok helyreállítása, amelyek kulcsszerepet játszanak a szén-dioxid megkötésében és a klíma stabilizálásában.
- A faültetési és természetvédelmi programokat a tűzkockázatok figyelembevételével kell megvalósítani. A kunming-montreali globális biodiverzitás-megőrzési keretstratégiában megfogalmazott 30×30 cél (a természetes területek 30%-ának védelme 2030-ra) és az erdősítési kezdeményezések csak akkor lehetnek sikeresek, ha figyelembe veszik a tűzveszély növekedését is. Fontos a restaurációs programok tervezésénél és a helyreállított területek kezelésénél a tűzveszély figyelembevétele és az adott ökológiai környezetbe illő proaktív tűzmegelőzési stratégiák alkalmazása.
- A társadalom tűzzel kapcsolatos ismereteinek fejlesztése létfontosságú. A lakosság tájékoztatása, különösen a fiatalok oktatása, segítheti a társadalom felkészülését a tűz proaktív megelőzésére és a megnövekedett tűzveszéllyel való együttélésre.
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
A százhalombattai olajfinomító ma már napi 165 ezer hordó kapacitással működik
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Ismeretlen jelek az áramkörben – ki kapcsolhatja le a feszültséget?
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Vádat emeltek egy kenderesi férfi ellen, aki 21 tonna veszélyes hulladékot tárolt az udvaron
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés