Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hogyan fejlődött 2024-ben a magyar napelemes piac?

2024-ben 1,41 GW új napelem kapacitás épült Magyarországon, főként közüzemi projektekben, miközben a lakossai installációk visszaestek, és a szegmens a jövőben lassulni fog.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A MANAP Iparági Egyesület adatai szerint a közüzemi napenergiás beruházások tavaly a magyarországi új napenergia-projektek mintegy felét tették ki – számol be a PV Magazine. Mivel azonban az elmúlt két évben nem érkeztek új csatlakozási engedélyek nagyszabású projektektől, ez a piaci szegmens az előrejelzések szerint a következő esztendőkben lassulni fog. A MANAP számításai alapján 2024-ben 1,41 GW napenergia-kapacitást építettek ki hazánkban. Ez az eredmény némileg elmarad a 2023-as, Magyarországon rekordnak számító évtől, amikor több mint 1,6 GW-ot telepítettek, és az ország kumulatív kapacitása átlépte a 7 GW-ot. Szolnoki Ádám, a MANAP elnöke a PV Magazine-nak azt nyilatkozta, hogy a tavalyi adatok 362 MW-nyi 50 kW alatti, 322 MW-nyi kereskedelmi és ipari, illetve 729 MW-nyi közüzemi méretű rendszerből tevődtek össze. A szakértő kiemelte: a lakossági telepítések jelentősen visszaestek, ennek hátterében pedig a szaldó elszámolás 2023 végi kivezetése állt. Mint hozzátette: a mérőóra mögötti, nem betáplált kereskedelmi és ipari beruházások fokozódtak, engedélyezés kicsit könnyebb lett, és az energiaárak még mindig nem voltak alacsonyak.

A közüzemi méretű létesítmények tavaly szintén dominálták a magyar piacot, köszönhetően a folyamatban lévő projektek befejezésének. Szolnoki Ádám ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a következő években várhatóan lassulni fog ezen piaci szegmens, mivel az elmúlt két évben nem kaptak új csatlakozási engedélyeket. Az előrejelzések alapján idén 1,2 és 1,3 GW közötti bővülésre, majd 2026-ban 900 MW és 1 GW közöttire lehet számítani.

Arra a kérdésre, hogy milyen szabályozási változtatásokkal lehetne javítani a hazai napenergia-piacot, a MANAP elnöke azt javasolta, hogy a lakossági fogyasztókra vonatkozó árplafont felül kellene vizsgálni, mivel az egyáltalán nem tükrözi a piaci körülményeket. A magyar kormány tavaly júliusban további forrást vitt be a lakosság számára kidolgozott Napenergia Plusz Programba, októberben pedig arról számoltak be, hogy a támogatás több mint 300 ezer telepítést fog előrelendíteni. Az év elején a kormány elfogadott egy javaslatcsomagot, amelynek célja, hogy megkönnyítse a napelemek lakóházakra történő telepítését.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium

A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.

A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.

Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák