Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hogyan legyen megtérülő a napelemes beruházás?

Egy napelemes rendszer milliós beruházást jelent, de akár 30 évig is használható maradhat.

Létrehozva:

|

Átfogó cikkben foglalja össze az A1 Solar Kft., hogyan éri meg a magas árak ellenére is belevágni a napelemes beruházásokba. A megújuló energia a fosszilis hordozók drágulása miatt egyre inkább kifizetődő, így a környezeti pozitívumok mellett a gazdasági előnyök is erősödnek, nem csoda, hogy egyre többen érdeklődnek. Hazánk kedvező földrajzi és éghajlati adottságokkal bír, a napsütéses órák száma évről évre nő, a szórt és a direkt napfényt is egyenletesen kapjuk, ami kedvez a rendszerek működésének.

Így kalkuláljunk

Egy rendszer kiépítése nagyon komoly, milliós tétel, a projekt megkezdése előtt számos tényezőt figyelembe kell venni, ezért is kiemelten fontos a megfelelő tájékozódás. A beruházás ára sok faktortól függ, az egyik legfontosabb a panelek és az inverter teljesítménye, illetve tartóssága. Hosszabb távon megéri minőségi alapanyagokból készült eszközöket választani, hiszen ezek megbízhatóbbak, ellenállóbbak.

Advertisement

Az A1 Solar szerint ajánlott egy-, de inkább kétévnyi energiafogyasztásunkat megvizsgálni, ennek tükrében lehet kiszámolni a beruházás megtérülését, valamint hogy milyen értékű és teljesítményű rendszerre van szükségünk. Ha a tervek között szerepel új gépek, esetleg egy elektromos autó beszerzése, amelyet majd otthon töltenénk, akkor a már meglévő igényeinkhez képest érdemes fokozni a kapacitást.

A napelem teljesítményét wattpeak mértékegységben szokták megadni, ez a csúcsteljesítményt jelöli. Az így megadott értéket laboratóriumi körülmények között számították ki, a valós teljesítmény ettől eltérhet. Ha már ismerjük az igényünket, meghatározhatjuk, mekkora névleges teljesítményű rendszer kell. Ez részben függ a technológiától, általánosságban viszont elmondható, hogy egy 1 kilowattpeak teljesítményű rendszer 1200-1250 kilowattóra villamos energiát termel. Amennyiben a havi fogyasztásunk átlagosan 300 kilowattóra, úgy az éves elvárt teljesítményt 3600 kilowattóra.

Advertisement

Ez nagyjából egy három-négyfős család éves fogyasztása, amennyiben a háztartás részben hagyományos fűtési módokat is használ, és a családnak nincs elektromos autója, jakuzzija vagy egyéb extrém fogyasztója. Egy ilyen otthon áramigényét három darab 1 kilowattpeak teljesítményű rendszer láthatja el. Ezt a tervezési szakaszban, helyszíni mérések alkalmával még pontosítják a szakemberek, figyelembe véve a konkrét körülményeket, például a tető állapotát.

Tévhit, hogy a nagyon forró időjárás felturbózza a napelemek teljesítményét, extrém esetben éppen túlmelegedhetnek a panelek, ami visszaveti a hatékonyságot. Magyarország klímájához képesek alkalmazkodni a napelemek, a téli hidegre számítva például érdemes a monokristályos paneleket előtérbe helyezni. Fontos továbbá, hogy a silány minőségű modulok hamar veszítenek teljesítményükből, az ilyen napelemek megtérülési ideje pedig jóval hosszabb, mint a minőségi termékeké. A jobb panelek ára akár 5-6 év alatt megtérülhet, onnantól a rendszer hasznot termel. A gyártói garancia jellemzőn a meghibásodásokra is vonatkozik, így szükség esetén annak költségeit sem nekünk kell megfizetnünk.

Advertisement

Megbízható szakértőket válasszunk

A napelemek akkor működnek a leghatékonyabban, ha déli tájolású, 35-40 fokos dőlési szöggel rendelkező, stabil tetőszerkezetre telepítik őket. Olykor a nyugati vagy a keleti fekvésű tető is hasznosítható. Az árnyékok hozamveszteséget eredményezhetnek, ezt egy teljesítményoptimalizáló berendezéssel részben ki lehet küszöbölni. A napelemes rendszer alkotórészeinek – panel, inverter, tartószerkezet, kábelek, akkumulátor – kiválasztásakor elengedhetetlen, hogy megbízható szakértői csapattal dolgozzunk.

Advertisement

A panelek minőségéről sokszor a garancia tanúskodik, ami monokristályos vagy polikristályos napelemek esetében általában 25, esetleg 30 év. A vékonyrétegű panelek ára kedvezőbbnek tűnhet, de ezek alacsonyabb minőséget képviselnek.

A teljes rendszer legdrágább, egyben egyik legfontosabb eleme az inverter, itt is törekedjünk kimagasló terméket választani. Mivel az inverterek rengeteget dolgoznak, hamarabb elhasználódnak, garanciájuk jellemzően 10 év. Ekkora a beruházás rég megtérült, ezért megéri újabb invertert beszerezni, a rendszer élettartamát ezzel akár 30 évre is növelhetjük.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium

A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.

A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.

Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák