Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Így lesz még hatékonyabb a napelem

Rengeteg tényező van, amely csökkentheti a napelemek által megtermelt energia mennyiségét.

Létrehozva:

|

Amikor napelemekbe ruházunk be, az egyik legfontosabb elvárásunk, hogy a rendszer a lehető legtöbb energiát állítsa elő, a termelésnek ugyanakkor megvannak a maga korlátai. Ezek kiszűrésében segít az amerikai Aurora Solar – számol be a PV Magazine. A vállalat a világ vezető napelemes tervezés- és teljesítménymonitorozó szoftverszolgáltatója. A cég a közelmúltban egy olyan útmutatót adott ki, amely segít megérteni és elkerülni a fotovoltaikus rendszerek energiaveszteségének fő okait.

A KWh Analytics klímabiztosító és megújuló energia kockázatkezelő cég nemrég közölte 2022-es napenergia-termelési indexét, ebből kiderül, hogy a napelemes eszközök a várakozások alatt teljesítenek világszerte. A 2015 óta telepített rendszerek nagyjából 7-15 százalékkal múlták alul az elvárásokat, az adatokra regionális eltérések jellemzőek. Ezen probléma orvoslásában segíthet az Aurora Solar kiadványa.

Ebben olyan alapvető teljesítményt befolyásoló faktorok szerepelnek, mint a dőlésszög, a tájolás és az árnyékolás. Az útmutató többek között bemutatja, hogy a nem megfelelő rendszerelemek miként okozhatnak veszteségeket, valamint felméri a beesési szög módosító hatásait.

Nem árt tisztán tartani a rendszert

Az Aurora megjegyzi, hogy a panelek Egyenlítő felé történő döntése fokozhatja a termelést, a nem megfelelő beesési szög pedig jellemzően 3-4,5 százalékos veszteséget idéz elő. A szög optimalizálása tehát önmagában sokat nyom a latba: emellett a szennyeződések jelentenek még komoly, ám viszonylag egyszerűen orvosolható gondot. Egyes térségekben a törmelékek és por felhalmozódásához köthető a legnagyobb veszteség, a hosszú száraz évszakokkal bíró területeken ennek aránya akár 5 százalék is lehet. A gyakori porlerakódások által érintett régiókban erre további 1-2, a nagy forgalmú helyszíneken újabb 1 százalék jöhet, az esős térségekben ezzel szemben a veszteség általában csupán 2 százalék körül mozog.

Advertisement

A Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium (NREL) teljesítményparaméterei azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban az 5 százalékos szennyezéshez kapcsolódó veszteség a gyakori. Egy NREL-modell szerint egy 1,9 százalékos veszteségű rendszer éves tisztítása körülbelül 1,5 százalékra csökkenti a kiesést; évi két takarítás után viszont 1,3; három takarítás mellett pedig 1,2 százalékra mérséklődik a veszteség.

Termelési problémát okozhatnak továbbá a madarak, ürülékük elzárhatja a cellákat, az anyagot ráadásul az eső sem mossa le minden esetben. Amennyiben a rendszer nem rendelkezik a szükséges bypass diódákkal, egy-két cella elvesztése az egész napelem leállásához vezethet. Az Aurora a madárürülék ellen a gyors kézi tisztítást javasolja. A hó szintén csökkentheti a termelést, az NREL szerint akár 10-30 százalékkal is. A hó szerepét éves alapon nehéz modellezni, az Aurora a havi formátumú mérést ajánl.

Kritikusan fontos szempont az árnyékoltság, a vállalat szerint egy árnyékolt napelem olyan, mint egy eldugult cső: ha egy cellára árnyék vetül, az áramlás a teljes cellasoron mérséklődik. A jelenség a már említett bypass diódákkal kerülhető ki, ezekkel viszont a rendszer lemond az érintett cella termeléséről. Az árnyékolás semlegesítésére az Aurora a modulszintű teljesítményelektronika (MLPE) vagy mikroinverterek használatát javasolja.

A környezeti tényezők közül a hőmérséklet sem megkerülhető, a felmelegedés szintén visszavetheti a rendszer teljesítményét. A tető anyaga és a panelek szöge egyaránt hat a hőmérsékletre, de a napelemek típusa is számít, ezen kívül a napsugárzás okozta degradációval is számolni kell.

Nem mindegy a belső szerkezet sem

Advertisement

A napelem működését az is negatívan befolyásolhatja, ha az elemei nem megfelelőek, a rosszul kiválasztott kábelezés például 1-2 százalékos veszteséghez vezethet. Számos egyéb összetevő feszültségesést okozhat az áramkörökben, beleértve a csatlakozásokat, biztosítékokat és ellenállásokat. Végezetül az inverter megválasztása is kulcsfontosságú, mivel ha a panelek egyenáram-kimenete nagyobb, mint az inverter által átalakítható egyenáram, veszteség lép fel.

Összességében megállapítható, hogy a hőtágulás és hőösszehúzódás, az UV-sugárzás, valamint a szélfútta részecskék által okozott károk idővel csökkentik a napelem termelését. A gyártói garanciák általában óvatos becslést adnak a degradálódott panelek teljesítményére.

Zöld Energia

Új inverterekről rántotta le a leplet a Solplanet

A Kínában Aiswei néven működő Solplanet más országokban, köztük Ausztrliáiában is jelen van.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Solplanet az ausztrál Tiszta Energia Tanács jóváhagyására vár egy új, négy eszközből álló, 5 és 12 kilowatt közötti teljesítményű invertercsalád bevezetéséhez, a sorozat legfeljebb 18 kilowattos, tetőre telepített napelemes rendszerhez használható – számol be a PV Magazine. A vállalat állítása szerint az inverterek a teljes rendszer hálózati teljesítményszabályozását biztosítják, és akár 150 százalékos túlméretezést is lehetővé tesznek.

A Kínában Aiswei néven működő vállalat szerint az ASW 5-12k H-T3 invertersorozat négy változatot tartalmaz, 5, 8, 10 és 12 kilowatt teljesítménnyel. A termékcsalád minimálisan 60 wattos egyenáramú bemenettel és széles MPP-feszültségtartománnyal bír.

A falra szerelhető készülékek 545-ször 465-ször 205 milliméteresek és 26 kilogrammosak, hatékonyságuk akár a 98,4 százalékot is elérheti. A maximális bemeneti feszültségük 1100 volt, az MPP feszültségtartományuk pedig 150 és 630 volt között van. A működési hőmérséklettartomány mínusz 25 és plusz 60 Celsius-fok közötti, az inverterek IP66-os védettségűek.

A sorozat a felhasználói élményt helyezi előtérbe a zökkenőmentes beállítási folyamattal, a Solplanet alkalmazáson keresztül történő üzembe helyezéssel és az intelligens munkamódokkal – olvasható a gyártó közleményében. Az ASW 5-12k H-T3 sorozat várhatóan 2024 második negyedévében lesz elérhető Ausztráliában.

A Solplanet nemrégiben vezette be az ASW 45-60K LT-G3 napelemes invertersorozatot, amelyet kifejezetten nagyobb, 67,5 és 90 kilowatt közötti rendszerekhez terveztek. A csoporthoz három inverter tartozik 45, 50 és 60 kilowattos verzióban.

A cég emellett két olyan invertersorozatot is piacra dobott, amelyeket nagyméretű kereskedelmi, ipari és lakossági rendszerekkel lehet kombinálni. Az ASW 75-110K LT sorozat a kereskedelmi és ipari naperőművek igényeit elégíti ki, míg az ASW 25-40K LT-G3 sorozat a nagyobb, úgynevezett wafer méretű napelemes modulok számára alkalmas. Mindegyik termék nagyfokú rugalmasságot tesz lehetővé a napelemes rendszer számára.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!