Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ingyen volt az áram Dániában egy órán keresztül

Létrehozva:

|

A szeles és napos időjárás miatt felpörgött az ország áramtermelése, emiatt október 5-én egy órán át ingyen volt az áram.

Október 5-én 14:00 és 15:00 között ingyen volt az áram Dániában – számol be a DR dán csatorna oldala. Kristian Rune Poulsen, a Green Power Denmark ipari szervezet tanácsadója szerint a jelenség hátterében az Észak-Európa nagy részén uralkodó szeles idő állt. Az időjárásnak köszönhetően az Északi-tengerben, illetve a szárazföldön található szélturbinák különösen sok energiát termeltek. Az áramellátást tovább segítette, hogy az év ezen szakában még elegendő a napsugárzás, így a napelemek is kellő mennyiségű energiát tudtak előállítani. Nem ez az első alkalom, amikor bebizonyosodott, hogy az alternatív energiaforrások megfelelő körülmények között extrém módon le tudják nyomni az energia árát. A technológiának ugyan még van hova fejlődnie – főként a megtermelt áram elraktározása okoz gondot –, de az ilyen esetek megmutatják, hogy a zöld energia igenis felveszi a versenyt a fosszilis hordozókkal.

Bár az érintett időszakban az áram ára 0 korona volt, nagyjából 1 koronát és 40 örét (mintegy 79 forintot) így is fizetni kellett a szállítás és az adó miatt. Azt is érdemes hozzátenni, hogy az olcsóság csak azoknak kedvezett, akik nem fix összegen, hanem a mindenkori piaci áron alapuló szerződést kötöttek szolgáltatójukkal.

Az áram az érintett perióduson kívül is rendkívül olcsó volt. Mindez sok dánnak rendkívül kedvező lehet, már csak azért is, mert a tavaly nyáron elindult európai energiaválság az utóbbi időkben tovább súlyosbodott, az energia használata pedig kontinens-szerte drága. Kristian Rune Poulsen arra számít, hogy a több szél miatt ősszel általánosságban alacsonyabbak lesznek Dániában az áramszámlák, de a környező országokban, Svédországban és Németországban is javulhat a helyzet. Az olcsóságot tovább fokozta a gázár átmeneti csökkenése – a fosszilis energiahordozó a szélcsendes napokon fontos, hiszen segítségével erőműveket üzemeltetnek. Ilyas Dogru, a FDM érdekvédelmi szervezet közgazdásza szerint az áram árának az elektromos autók használói különösen örülhetnek. Az alacsony összeg miatt az ilyen modellek használói most rengeteg pénzt spórolhatnak az otthoni töltéssel.

Zöld Energia

Hogyan fejlődött 2024-ben a magyar napelemes piac?

2024-ben 1,41 GW új napelem kapacitás épült Magyarországon, főként közüzemi projektekben, miközben a lakossai installációk visszaestek, és a szegmens a jövőben lassulni fog.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A MANAP Iparági Egyesület adatai szerint a közüzemi napenergiás beruházások tavaly a magyarországi új napenergia-projektek mintegy felét tették ki – számol be a PV Magazine. Mivel azonban az elmúlt két évben nem érkeztek új csatlakozási engedélyek nagyszabású projektektől, ez a piaci szegmens az előrejelzések szerint a következő esztendőkben lassulni fog. A MANAP számításai alapján 2024-ben 1,41 GW napenergia-kapacitást építettek ki hazánkban. Ez az eredmény némileg elmarad a 2023-as, Magyarországon rekordnak számító évtől, amikor több mint 1,6 GW-ot telepítettek, és az ország kumulatív kapacitása átlépte a 7 GW-ot. Szolnoki Ádám, a MANAP elnöke a PV Magazine-nak azt nyilatkozta, hogy a tavalyi adatok 362 MW-nyi 50 kW alatti, 322 MW-nyi kereskedelmi és ipari, illetve 729 MW-nyi közüzemi méretű rendszerből tevődtek össze. A szakértő kiemelte: a lakossági telepítések jelentősen visszaestek, ennek hátterében pedig a szaldó elszámolás 2023 végi kivezetése állt. Mint hozzátette: a mérőóra mögötti, nem betáplált kereskedelmi és ipari beruházások fokozódtak, engedélyezés kicsit könnyebb lett, és az energiaárak még mindig nem voltak alacsonyak.

A közüzemi méretű létesítmények tavaly szintén dominálták a magyar piacot, köszönhetően a folyamatban lévő projektek befejezésének. Szolnoki Ádám ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a következő években várhatóan lassulni fog ezen piaci szegmens, mivel az elmúlt két évben nem kaptak új csatlakozási engedélyeket. Az előrejelzések alapján idén 1,2 és 1,3 GW közötti bővülésre, majd 2026-ban 900 MW és 1 GW közöttire lehet számítani.

Arra a kérdésre, hogy milyen szabályozási változtatásokkal lehetne javítani a hazai napenergia-piacot, a MANAP elnöke azt javasolta, hogy a lakossági fogyasztókra vonatkozó árplafont felül kellene vizsgálni, mivel az egyáltalán nem tükrözi a piaci körülményeket. A magyar kormány tavaly júliusban további forrást vitt be a lakosság számára kidolgozott Napenergia Plusz Programba, októberben pedig arról számoltak be, hogy a támogatás több mint 300 ezer telepítést fog előrelendíteni. Az év elején a kormány elfogadott egy javaslatcsomagot, amelynek célja, hogy megkönnyítse a napelemek lakóházakra történő telepítését.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák