Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a napelem, amely belesimul a tetőbe

Új, 20,1 százalékos hatásfokú napelem-zsindelyt mutatott be a belga Belinus.

Létrehozva:

|

Új fotovoltaikus modulokat mutatott be a belgiumi székhelyű Belinus – írja a PV Magazine. A termékek névleges teljesítménye 420 watt, hatásfokuk pedig 20,1 százalék. A vállalat egy 500 megawattos napelemgyár építését is tervezi egy egyelőre meg nem nevezett belga helyszínen, emellett egy grúziai üzemet is létrehozna.

A 2015-ben, eredetileg belga és holland ügyfelek kiszolgálására alapított Belinus termékei mára tíz európai országban érhetőek el, a cég otthoni napelemekre és energiatárolókra szakosodott. A vállalat új, fekete napelemmoduljait tetőtéri alkalmazásra fejlesztették ki, a termékek úgynevezett fotovoltaikus zsindelyek, amelyek tökéletesen beilleszkednek a tetőfedésbe.

„Ezt a sorozatot alacsony szén-dioxid-kibocsátású gyárakban készítjük csökkentett anyagfelhasználással, a fém összekötőszalagot kiiktatjuk, a tokozóanyag és a cella vékonyabb, a szilíciumtartalom 40 százalékkal, a modul ólomtartalma pedig több mint 60 százalékkal csökkentett” – nyilatkozta a Belinus szóvivője. A Nova modulok névleges teljesítménye 420 watt, a nyitófeszültség 34,5 volt, a rövidzárlati áramerősség pedig 12,2 amper.

Az új termék mérete 1812-ször 1096-szor 30 milliméter, súlya pedig 20,8 kilogramm. Működési hőmérséklete -40 Celsius-foktól 85 Celsius-fokig terjed, és IP 68-as védettségű. A maximális rendszerfeszültség 1500 volt, a vállalat 35 év teljesítménygaranciát vállal a kezdeti termelés 86 százalékára.

A Belinus azt is bejelentette, hogy egy 500 megawattos napelemmodul-gyárat tervez felépíteni egy belgiumi helyszínen. „Már aktív tárgyalásokat folytatunk a helyi önkormányzati tisztviselőkkel, hogy 2024 első negyedévének végére megkezdhessük a termelést” – áll a vállalat közleményében. A cég egy másik modulgyártó üzem alapítását is tervezi Grúziában, a teljes kapacitás 2025 végére így meghaladhatja majd az 5 gigawattot. A Belinusnak Kínában és Vietnamban is vannak létesítményei, amelyek együttes éves termelési kapacitása 2,2 gigawatt, az ázsiai üzemek pontos helyéről még nem közöltek részleteket.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák