Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Jó hírt kaptak a napelemes rendszerrel felszerelt háztartások!

A PentaSun Kft. új szolgáltatása révén a bruttó elszámolásban lévő napelemes rendszerek tulajdonosai mostantól piaci áron adhatják el többletáramukat, ami új lendületet adhat a magyar napenergia-piacnak.

Létrehozva:

|

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

A magyar napenergia-piac jelentős fordulóponthoz érkezett, miután hivatalosan is megkezdte működését az első olyan aggregátorcég, amely lehetővé teszi a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosainak, hogy piaci áron értékesítsék a megtermelt, de fel nem használt villamos energiájukat. A PentaSun Kft. által indított szolgáltatás komoly lépés a hazai napelemes rendszerek megtérülésének javítása és az energiapiac zöldítése felé. A cég közleménye szerint az áramtőzsdén, a HUPX DAM (Day-Ahead Market – Másnapos Piac) rendszeren keresztül értékesíti a szerződésben álló HMKE-tulajdonosok felesleges áramtermelését. Ez lehetőséget ad arra, hogy a jelenlegi hivatalos 5 forintos betáplálási ár helyett akár 15 forintos áron adják el felesleges energiájukat, ami lényegesen kedvezőbb megtérülést eredményezhet. A bruttó elszámolásban érintettek, különösen azok, akik 2015 előtt vagy 2023 után telepítették napelemeiket, eddig nem tudtak jelentős bevételt realizálni a felesleges áram betáplálásából. Az aggregátori modell azonban lehetőséget biztosít arra, hogy az energiatermelők piaci alapon, magasabb áron értékesítsenek.

A rendszerbe azok a HMKE-tulajdonosok léphetnek be, akik: bruttó elszámolásban vannak, rendelkeznek okosmérővel, van érvényes adószámuk, valamint érvényes hálózathasználati szerződésük. A szolgáltatás 2025. március 1-jén indult, ami azt jelenti, hogy a fenti feltételeknek megfelelő tulajdonosok azonnal csatlakozhatnak.

A PentaSun Kft. közleménye szerint az elérhető háromszoros átvételi ár a nettó értéket jelenti, amelyből már levonták a 40%-os megbízási díjat. Fontos azonban megjegyezni, hogy az árak nem garantáltak, hiszen a piaci viszonyok, a napszakok és a kereslet-kínálat alakulása is befolyásolhatja a végleges bevételt.

A cég tavaly októberben jelentette be indulási terveit, de az adminisztratív folyamatok miatt egyhónapos csúszással, 2025. március 1-jén rajtolt el. Az első kifizetések a csatlakozók számára várhatóan 2025. április második felében esedékesek. Az aggregátori modell nemcsak a háztartások, hanem a vállalkozások és intézmények számára is előnyös lehet, hiszen általánosan segítheti a magyarországi napenergia-termelés fellendülését. Az elmúlt években a lakossági napelemes piac többször is nagy változásokkal szembesült, beleértve az elszámolási rendszerek módosítását, az állami támogatások változásait és a szabályozási kihívásokat.

A PentaSun Kft. által bevezetett modell azonban új lendületet adhat az iparágnak, hiszen a jobb megtérülés lehetősége sokakat ösztönözhet arra, hogy napelemes rendszerek telepítésébe fektessenek.

Advertisement

Zöld Energia

2030-ra duplájára emelkedhet a geotermikus energia felhasználása Magyarországon

A tavaly kidolgozott Nemzeti Földhő Stratégia céljaival összhangban a geotermikus energia felhasználása a jelenlegi kétszeresére emelkedhet Magyarországon 2030-ig – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára Bólyban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Steiner Attila egy, a helyi geotermikus rendszer bővítését szolgáló projekt nyitórendezvényén kiemelte: e cél elérése érdekében a magyar kormány több támogatási lehetőséget is kínál a következő időszakban. A Jedlik Ányos energetikai programban több más energiaforrás mellett a geotermikus energia alkalmazását, előállítását is támogatják az ország földgázkitettségének csökkentése érdekében – mondta, kiemelve, hogy a 440 milliárd forintos támogatási programból több mint 70 milliárd forint jut geotermikus projektekre, azon belül fúrásokra és felszíni beruházásokra.
Az államtitkár a Pécs és Mohács között fekvő, közel négyezer lelkes kisváros közintézményeinek, ipari létesítményeinek hőenergia-ellátását szolgáló rendszerről szólva kiemelte, hogy az példaértékű nemcsak országos, de európai szinten is. Külön érdekessége, hogy egyfajta mintaprojektként megmutatja: egy kisebb település esetében is megéri a geotermiára támaszkodni, hiszen Bóly esetében közintézmények és ipari fogyasztók a felhasználók – monda.

Steiner Attila közölte: a geotermikus energia Magyarország számos pontján jól hasznosítható, továbbá biztonságos, olcsó, kiszámítható módon kinyerhető, így a napenergia és az atomenergia mellett a következő időszakban fontos szerepet tölthet be az ország energiaellátásában. Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete emlékeztetett, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program (Svájci Alap) támogatását is élvezi a bólyi fejlesztés. Közölte: az alpesi ország egy olyan átfogó program keretéből biztosítja a támogatást, amely Magyarország geotermikus potenciáljának magasabb fokú kihasználását és a jelenlegi geotermikus energiatermelési lehetőségek fejlesztését tűzte ki célul.

Hargitai János (KDNP), a térség országgyűlési képviselője azt mondta: Bóly mindig is sikeres volt gazdasági értelemben, de ugrásszerű fejlődésen ment keresztül a közeli M6-os és M60-as autópályák megépítése óta. Úgy vélte, további gazdasági fellendülést hoz majd a kisváros számára a magyar és a horvát sztrádák közeljövőben megvalósuló összeköttetése, valamint az, hogy néhány éven belül átadják a mohácsi Duna-hidat és a hozzá kapcsolódó utakat. Fehérvári Dávid, Bóly független polgármestere emlékeztetett: Bólyban több mint két évtizedes múltra tekint vissza a geotermikus energia hasznosítását szolgáló törekvés, hiszen 2004-ben fúrták az első termálkutat a város központjában. A kedvező tapasztalatok után a geotermikus energiaforrások kiaknázása érdekében ezután további kutakat nyitottak, 2008 óta pedig közintézményeket, később már ipari létesítményeket is fűtenek a feltörő melegvízzel – mondta.

Mivel az egy évben értékesített geotermikus energia mennyisége a 2008-as 13-ról mintegy 20 terajoule-ra, ezzel párhuzamosan a vízforgalom évi 125 köbméterről csaknem 200-ra nőtt, a bólyi geotermikus rendszer elérte felső korlátját: a termelő kutak hozama a beépített technológiával nem emelhető tovább – indokolta az elmúlt évek a fejlesztéseit. A projekt ismertetője szerint a beruházás keretében hatékonyabbá teszik a jelenlegi technológiát, új hőközpontokat létesítenek, és további öt kilométernyi vezetéket építenek a – jelenleg 60 hektáros, és további 30 hektáros bővítés előtt álló – helyi ipari parkban működő vállalkozások nagyobb volumenű kiszolgálása érdekében. Az új vezeték lehetőséget teremt a mezőgazdaság hőenergiával történő ellátására, így üvegházas növénytermesztésre és mezőgazdasági termények szárítására egyaránt.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák