Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Jó hírt kaptak a napelemes rendszerrel felszerelt háztartások!

A PentaSun Kft. új szolgáltatása révén a bruttó elszámolásban lévő napelemes rendszerek tulajdonosai mostantól piaci áron adhatják el többletáramukat, ami új lendületet adhat a magyar napenergia-piacnak.

Létrehozva:

|

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

A magyar napenergia-piac jelentős fordulóponthoz érkezett, miután hivatalosan is megkezdte működését az első olyan aggregátorcég, amely lehetővé teszi a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosainak, hogy piaci áron értékesítsék a megtermelt, de fel nem használt villamos energiájukat. A PentaSun Kft. által indított szolgáltatás komoly lépés a hazai napelemes rendszerek megtérülésének javítása és az energiapiac zöldítése felé. A cég közleménye szerint az áramtőzsdén, a HUPX DAM (Day-Ahead Market – Másnapos Piac) rendszeren keresztül értékesíti a szerződésben álló HMKE-tulajdonosok felesleges áramtermelését. Ez lehetőséget ad arra, hogy a jelenlegi hivatalos 5 forintos betáplálási ár helyett akár 15 forintos áron adják el felesleges energiájukat, ami lényegesen kedvezőbb megtérülést eredményezhet. A bruttó elszámolásban érintettek, különösen azok, akik 2015 előtt vagy 2023 után telepítették napelemeiket, eddig nem tudtak jelentős bevételt realizálni a felesleges áram betáplálásából. Az aggregátori modell azonban lehetőséget biztosít arra, hogy az energiatermelők piaci alapon, magasabb áron értékesítsenek.

A rendszerbe azok a HMKE-tulajdonosok léphetnek be, akik: bruttó elszámolásban vannak, rendelkeznek okosmérővel, van érvényes adószámuk, valamint érvényes hálózathasználati szerződésük. A szolgáltatás 2025. március 1-jén indult, ami azt jelenti, hogy a fenti feltételeknek megfelelő tulajdonosok azonnal csatlakozhatnak.

A PentaSun Kft. közleménye szerint az elérhető háromszoros átvételi ár a nettó értéket jelenti, amelyből már levonták a 40%-os megbízási díjat. Fontos azonban megjegyezni, hogy az árak nem garantáltak, hiszen a piaci viszonyok, a napszakok és a kereslet-kínálat alakulása is befolyásolhatja a végleges bevételt.

Advertisement

A cég tavaly októberben jelentette be indulási terveit, de az adminisztratív folyamatok miatt egyhónapos csúszással, 2025. március 1-jén rajtolt el. Az első kifizetések a csatlakozók számára várhatóan 2025. április második felében esedékesek. Az aggregátori modell nemcsak a háztartások, hanem a vállalkozások és intézmények számára is előnyös lehet, hiszen általánosan segítheti a magyarországi napenergia-termelés fellendülését. Az elmúlt években a lakossági napelemes piac többször is nagy változásokkal szembesült, beleértve az elszámolási rendszerek módosítását, az állami támogatások változásait és a szabályozási kihívásokat.

A PentaSun Kft. által bevezetett modell azonban új lendületet adhat az iparágnak, hiszen a jobb megtérülés lehetősége sokakat ösztönözhet arra, hogy napelemes rendszerek telepítésébe fektessenek.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium

A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.

A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.

Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák