Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Kitiltja a dízelautókat Gent és Antwerpen 2031-től

Belgium két nagyvárosa Gent és Antwerpen kitiltja területéről a dízelüzemelésű autókat 2031-től  – tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap pénteken.

Létrehozva:

|

Flandria, Belgium északi, flamand nyelvű régiója nagyvárosai közül Antwerpen 2017-ben, Gent 2020-ban vezetett be úgynevezett alacsony kibocsátású zónákat (LEZ) a dízelautók használatának korlátozására. Az intézkedés célja a levegő minőségének javítása. A flamand kormány belső égésű motorok fokozatos kivonására vonatkozó menetrendjét követve a városvezetők döntése szerint a következő években mindkét település szigorítja a környezetvédelmi zónákra vonatkozó szabályozást. Ennek eredménye, hogy 2031-re már Antwerpen és Gent külső kerületeiben sem közlekedhetnek dízelautók. A tájékoztatás szerint a zónák érvényességét azonban 2035-től a benzinüzemű járművekre is alkalmazni szeretnék. A motorkerékpárokra egyelőre nem vonatkozik a szabályozás.

Az antwerpeni városvezetés honlapján közzétett adatok szerint a LEZ bevezetése a járművek által kibocsátott károsanyag koncentrációjának csökkenését okozta, 2017 és 2022 között mintegy 60 százalékkal. A belgiumi városok közül Gent és Antwerpen mellett Brüsszel hozott létre alacsony kibocsátási zónát, amelyen belül a legszennyezőbb, elsősorban dízelüzemelésű járművek közlekedését fokozatosan megtiltják. A 2019 januárjától érvényes szabályozás szerint az idei év első napjától kezdve már az Euro 4-es besorolású dízeldízelautók kisteherautók és buszok sem közlekedhetnek a brüsszeli régió 19 települését lefedő LEZ-övezeten belül. Legkésőbb 2025-től az Euro 5-ös dízelautók brüsszeli hajtási engedélye szűnik meg.

A korlátozás nem vonatkozik a tűzoltó- és mentőautókra, valamint az autóritkaságnak számító, úgynevezett old timer kategóriába tartozó járművekre. Felmérések szerint a légszennyezés évente legkevesebb kilencezer korai halálesetet, valamint szív- és érrendszeri vagy légúti betegséget okoz Belgiumban, ebből legalább ezret Brüsszelben.

Zöld Közlekedés

Hidrogénhajtású kukásautót tesztelnek Bécsben

A Duna-szigeten kezdték el tesztelni az osztrák főváros első hidrogénhajtású hulladékgyűjtő járművét.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az elektromos kukásautóhoz képest kétszer akkora távot tud megtenni és gyorsabb a tankolása is. Mindkét haszongépjármű-típus tesztjét tudományosan követik. Melyik a jobb – az elektromos vagy a hidrogénhajtású? – a kérdés nem csak a személyautóknál, de a nehézgépjárműveknél is aktuális. Hogy választ kapjon a kérdésre, az osztrák főváros a meglévő két elektromos kukásautó mellett a napokban egy hidrogénhajtású hulladékgyűjtő jármű tesztjét is megkezdte. A forradalmi kukásautó a Duna-szigetet járja, és a kommunális hulladék valamint a sárga kukák ürítését végzik vele. A csupán prototípusként létező jármű egyik előnye – az alváz a Mercedestől, a felépítmény a Stummertől van –, hogy a vezetőfülke alacsonyan van, így a sofőr pontosan látja, van-e gyalogos, biciklis az induló jármű előtt. Különösen fontos szempont ez, mivel a Duna-sziget a bécsiek egyik kedvelt pihenőhelye, ahova sokan járnak sétálni, biciklizni, futni.

A 85 kilowattórás akkumulátort menet közben két, egyenként 30 kilowattos üzemanyagcella tölti. Nemcsak a jármű meghajtása, de a hulladékgyűjtő edények kiürítése és a hulladék tömörítése is elektromosan zajlik. A 17 tonna önsúlyú jármű 23 köbméternyi szemetet tud begyűjteni és körülbelül 160 kilométer a gyűjtőjárata hossza. Ezzel kétszer akkora területet tud ellátni, mint a Bécsi Köztisztasági Vállalat elektromos kukásautója és gyorsabb a tankolása is. A hidrogénhajtású kukásautó egy dízeles járművet váltott le, így sokkal csendesebb, tisztább és biztonságosabb, mint hagyományos elődje. Tankolni a Wien Energie Floridsdorfban található hidrogénkútjához jár, ahol zöldhidrogénnel töltik fel.

A tesztüzemet a Bécsi Műszaki Egyetem követi nyomon, hogy a végén eldönthessék, az elektromos vagy a hidrogénhajtású kukásautó praktikusabb-e Bécs számára. Vizsgálják a járművek és az akkumulátorok viselkedését küldönböző hőmérsékleteknél, különböző távokon illetve különböző típusú hulladékok esetén. Az osztrák főváros célja, hogy lehetőség szerint már 2030 előtt klímasemlegesre cserélje a város 3.100 járműből álló járműparkját. Az alternatív hajtású járművekre váltás különösen a haszon- és nehézgépjárművek esetén jelent nagy kihívást.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!