Zöld Energia
Korlátlan napenergiát nyerhetnénk ki ezzel a módszerrel
A Blue Origin amerikai űripari vállalat új módszere a Holdon található regolitot hasznosítja.
Jeff Bezos amerikai milliárdos űripari vállalata, a Blue Origin bejelentette: olyan módszert fejlesztett ki, amely révén holdi regolit felhasználásával lehet napelemes cellákat, valamint átviteli vezetékeket előállítani – számol be az Interesting Engineering. Az égitest felszínén található törmelékes kőzetréteg régóta foglalkoztatja a szakértőket, mivel az anyag nagy mennyiségben érhető el a Holdon, fontos alapanyagforrássá válhat a későbbi missziók során.
Bár egy korábbi döntés értelmében a Hold meghódításában a NASA fő partnere egy időre bizonyosan a SpaceX lesz, a Blue Origin sem akar lemaradni. Könnyen elképzelhető, hogy új technológiájának, a Blue Alchemistnek a későbbiekben kiemelt szerep jut majd.
A rendszer elektrolízis segítségével választja szét a holdi regolitban lévő alumíniumot, vasat és szilíciumot a kötött oxigéntől. Ezekből az anyagokból aztán fotovoltaikus cellákat, üvegburkolatot vagy éppen alumíniumvezetékeket lehet létrehozni. A Blue Origin szerint a regolitból kialakított napelemes cellák akár egy évtizeden át is működhetnek az objektum zord körülményei között.
A vállalat közleményében azt írta, regolitot utánzó anyagok felhasználásával sikerült bebizonyítaniuk a technológia életképességét. A cég szerint ha a módszert egyszer a Holdon is bevetik, gyakorlatilag korlátlan napenergiát biztosíthatnak ott, ahol szükség van rá.
A hasonló módszerek elengedhetetlenek lesznek, ha az emberiség tartósan meg akar telepedni a Holdon. Az égitesten sokkal gazdaságosabb lehet az ottani nyersanyagok hasznosítása, a felszerelések helyben történő előállítása, mint azok költséges behozatala a Földről. A NASA az Artemis-program keretében alapozná meg a holdi megtelepedést, a tervek szerint az Apollo-17 1972-es küldetése után legkorábban 2025-ben következhet olyan misszió, amelynek keretében ember léphet a Holdra.
Érdekes módon a Blue Origin nem csapott különösebb felhajtást legnagyobb fejlesztése körül, arról a közösségi oldalakon nem, csak hivatalos honlapján számolt be. Mindez meglepő, hiszen az új űrkorszak kezdetén valóban izgalmasnak ígérkező találmányról van szó.
Zöld Energia
Ezzel a rendszerrel még többet spórolhatnak a napelemesek
Az Emaldo Power Store a mesterséges intelligenciát hívja segítségül.
Az otthoni, mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt energiamegoldásokra specializálódott Emaldo lerántotta a leplet legújabb termékéről, az Emaldo Power Store-ról. A fejlett energiatárolási megoldást kifejezetten napelemekhez hozták létre. A nagy teljesítményű és sokoldalú rendszert úgy tervezték meg, hogy mind az új, mind a meglévő napelemek számára alkalmas legyen. Az Emaldo Power Store lehetővé teszi a háztulajdonosoknak és a vállalkozásoknak, hogy maximalizálják a napenergia előnyeit, spóroljanak az energiaköltségeken, és passzívan jövedelmet szerezzenek. Mint Steffen Bjerregaard, a vállalat vezérigazgatója kiemelte: az Emaldo Power Store-ral mérföldkövet akarnak elérni a piacon. „Hihetetlenül büszkék vagyunk elkötelezett európai csapatunkra és koppenhágai fejlesztőcsapatunkra, amely keményen dolgozik azon, hogy ezeket a fejlesztéseket életre keltsük” – nyilatkozta. Az Emaldo Power Store-hoz több fő elem is tartozik, ezek közül az egyik legfontosabb a 10,8 kW-os inverter, illetve a bővíthető akkumulátorszekrény. A rendszer képes eltárolni a maga által termelt energiát, emellett opcionális tartalékáram-ellátást biztosít a kritikus berendezések számára.
Az MI alapú megoldásnak köszönhetően automatikusan a legalacsonyabb árakon vásárol áramot, és ezt az olcsó áramot használja fel a csúcsidőszakokban, ami segíti a felhasználókat a megtakarításban. Az Emaldo rendszer emellett kiegyensúlyozza az elektromos hálózatot, és passzívan jövedelmet termel, a havi kifizetéseket pedig közvetlenül a fogyasztónak juttatja el, de a telepítők is részesülnek a telepítéseikből származó összes hálózati kiegyenlítési bevétel egy százalékából.
A termék nagy előnye, hogy könnyen, utólagosan is beszerelhető a meglévő napelemekhez. A rendszer Bluetooth- és 4G-kapcsolattal rendelkezik a zökkenőmentes vezeték nélküli integráció érdekében, az Android- és iOS-appnak köszönhetően pedig valós időben követhető nyomon az áramtermelés és fogyasztás. A termék bővítési lehetőséget is kínál: nagyobb energiaigényűek számára az Emaldo akkumulátorszekrény lehetővé teszi az 25,6 kWh-ra, sőt több szekrény egymáshoz kapcsolásával az akár 143,36 kWh-ra való bővítést.
A telepítők az Emaldo Power Suite-hoz is hozzáférhetnek, ez egy átfogó online platform, amely egyszerűsíti a telepítési folyamatot, termékképzést biztosít, és folyamatos támogatást nyújt. A dedikált Emaldo telepítői alkalmazás minden eddiginél egyszerűbbé teszi az üzembe helyezést és a telepítések kezelését.
Kép forrása: emaldo.com