Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Megvan a megoldás a napelemek újrahasznosítására!

Több helyszínen végeznek teszteket egy nagy, európai projekt szakemberei.

Létrehozva:

|

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x) 

Olyan technológiákat és eljárásokat fejleszt egy európai kutatócsoport, amelyek célja az életciklusuk végén lévő napelemek és elektromos járművek akkumulátorainak újrafelhasználása három piaci szegmensben – számol be a PV Magazine. A projektet egy közepes méretű, agrárvoltatikát alkalmazó belgiumi farmon, németországi háztartások számára készített napelemes berendezésekkel, valamint egy brüsszeli iskolánál tesztelik. A csapat olyan megoldáson is dolgozik, amely az újra nem hasznosítható fotovoltaikus panelek és akkumulátorok kritikus nyersanyagainak visszanyerésére szolgál. A 2024 januárjában kezdődött négyéves projekt keretében egy iparági szintű értékláncot alakítanak ki, amely kiterjed az üzemképes elektromosjármű-akkumulátorok és fotovoltaikus panelek begyűjtésére, logisztikájára, jellemzésére, válogatására és újrafelhasználására. Emellett bemutatja az újrafelhasználásra nem alkalmas panelekből és akkumulátorokból származó kritikus nyersanyagok hatékony feldolgozását, finomítását és tisztítását.

A munka során optimalizálni és csökkenteni kell a folyamatok költségeit, például az akkumulátorok szétszerelését, válogatását, tanúsítását, tesztelését, újrafelhasználását és garanciavállalását. Egy másik kutatási terület a napelemes panelek újrahasznosító soraiból visszanyert üveg kiválasztásával és tisztításával kapcsolatos lépések javítása. A projekt a modulokat a francia Soren környezetvédelmi ügynökségtől szerzi be. A csapat szóvivője szerint a három felhasználási lehetőség terveit már bemutatták, többek között az értékjavaslatot és a műszaki specifikációkat is ismertették. A teszthelyszínek esetében a műszaki-gazdasági modellezés már megkezdődött, a kutatók eddig 220 fotovoltaikus modulból 122 esetében készítették el a jellemzést.

A csoport hozzáfér a helyszíni fotogrammetriához és georeferáló eszközökhöz, így biztosítva a légi felvételeket és az adatgyűjtést. A szakértők szimulációkat végeznek a panelek automatizált tesztelésére is. A szóvivő szerint az eredmények máris előnyöket mutatnak a kézi munkával szemben.
A Solmate néven ismert projekt teljes neve Reuse of solar PV panels and EV batteries for low-cost decentralized energy solutions – and effective recycling of critical raw materials from their EoL products. A projekt az Európai Unió hulladékokról szóló keretirányelvéhez igazodik, amely az újrafelhasználást az újrahasznosítás elé helyezi és a hulladékhierarchia elveit követi. A kezdeményezés 6,1 millió euró (mintegy 2,5 milliárd forint) támogatást kap az Európai Unió Horizont kezdeményezésétől, a projekthez számos cég és intézmény csatlakozott.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák