Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Megvan a megoldás a napelemek újrahasznosítására!

Több helyszínen végeznek teszteket egy nagy, európai projekt szakemberei.

Létrehozva:

|

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x) 

Olyan technológiákat és eljárásokat fejleszt egy európai kutatócsoport, amelyek célja az életciklusuk végén lévő napelemek és elektromos járművek akkumulátorainak újrafelhasználása három piaci szegmensben – számol be a PV Magazine. A projektet egy közepes méretű, agrárvoltatikát alkalmazó belgiumi farmon, németországi háztartások számára készített napelemes berendezésekkel, valamint egy brüsszeli iskolánál tesztelik. A csapat olyan megoldáson is dolgozik, amely az újra nem hasznosítható fotovoltaikus panelek és akkumulátorok kritikus nyersanyagainak visszanyerésére szolgál. A 2024 januárjában kezdődött négyéves projekt keretében egy iparági szintű értékláncot alakítanak ki, amely kiterjed az üzemképes elektromosjármű-akkumulátorok és fotovoltaikus panelek begyűjtésére, logisztikájára, jellemzésére, válogatására és újrafelhasználására. Emellett bemutatja az újrafelhasználásra nem alkalmas panelekből és akkumulátorokból származó kritikus nyersanyagok hatékony feldolgozását, finomítását és tisztítását.

A munka során optimalizálni és csökkenteni kell a folyamatok költségeit, például az akkumulátorok szétszerelését, válogatását, tanúsítását, tesztelését, újrafelhasználását és garanciavállalását. Egy másik kutatási terület a napelemes panelek újrahasznosító soraiból visszanyert üveg kiválasztásával és tisztításával kapcsolatos lépések javítása. A projekt a modulokat a francia Soren környezetvédelmi ügynökségtől szerzi be. A csapat szóvivője szerint a három felhasználási lehetőség terveit már bemutatták, többek között az értékjavaslatot és a műszaki specifikációkat is ismertették. A teszthelyszínek esetében a műszaki-gazdasági modellezés már megkezdődött, a kutatók eddig 220 fotovoltaikus modulból 122 esetében készítették el a jellemzést.

A csoport hozzáfér a helyszíni fotogrammetriához és georeferáló eszközökhöz, így biztosítva a légi felvételeket és az adatgyűjtést. A szakértők szimulációkat végeznek a panelek automatizált tesztelésére is. A szóvivő szerint az eredmények máris előnyöket mutatnak a kézi munkával szemben.
A Solmate néven ismert projekt teljes neve Reuse of solar PV panels and EV batteries for low-cost decentralized energy solutions – and effective recycling of critical raw materials from their EoL products. A projekt az Európai Unió hulladékokról szóló keretirányelvéhez igazodik, amely az újrafelhasználást az újrahasznosítás elé helyezi és a hulladékhierarchia elveit követi. A kezdeményezés 6,1 millió euró (mintegy 2,5 milliárd forint) támogatást kap az Európai Unió Horizont kezdeményezésétől, a projekthez számos cég és intézmény csatlakozott.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium

A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.

A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.

Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák