

Zöld Közlekedés
Megvan, mi lehet a Ford következő nagy dobása, elektromos pick-up
A Ford az elektromos pick-up jövőjét az F-150 Lightingban látja.
A Ford F-150 igazi sikertörténet a gyártó számára: a széria az elmúlt 40 évben a leggyakrabban eladott jármű, az elmúlt 45-ben pedig a legnagyobb számban eladott pick-up volt Észak-Amerikában. Az Inside EVs két napon át tesztelte úton és terepen, különböző körülmények között az új elektromos modellt, a lap szerint az F-150 Lightning az eddigi legjobb autó a sorozatban. Ez az eddigi legerősebb F-150, a kétmotoros, összkerékhajtású kocsi 580 lóerős. A pick-up verziótól függően több mint ezer kilogramm rakományt képes szállítani, az autóhoz kevert fékrendszer tartozik.
A modell akkumulátorrendszere 400 voltos. A standard akkumulátorcsomag 98 kilowattórás, a felsőbb kategóriánál a rendszer 131 kilowattórás, így a maximális hatótáv 370 és 514 kilométer között mozog. A hatótávot természetesen rengeteg tényező, köztük a rakomány és a terep is befolyásolja, a Lightning számára ezért egy intelligens hatótávbecslő rendszert is kidolgoztak.
A pick-up tölthetősége nagyban függ az adott akkumulátorcsomagtól. Minden verzió alapfelszerelése a Ford Mobile 32 amperes, kétfeszültségű, hordozható töltő. A gyártó specifikációi szerint a kiterjesztett hatótávolságú Lightning 15-ről 80 százalékra 41 perc alatt tölt fel egyenáramú gyorstöltéssel, a normál verziónak ennél két percnél többre van szüksége.
Csakúgy, mint a hagyományos F-150-ek esetében, a Lightningnál is adott a kivitel. A standard verziónál a teljesítmény 2,4 kilowatt, ez a drágább modelleknél 9,6 kilowatt. A konnektorok közül tíz normál 120 voltos, de egy 30 amperes 240 voltos aljzat is megtalálható a rendszerben, amelyhez ráadásul USB-portok is tartoznak. A töltési lehetőség rendkívül hasznos többek között munkavégzéskor vagy táborozásnál, a Ford Charge Station Pro segítségével pedig a kocsi áramkimaradás esetén akár otthon is biztosíthat energiát.
A Lightning sokak számára kiváló választás lehet, kérdés, hogy a Ford tartani tudja-e majd a lépést a kereslettel. A cég évente 750-900 ezer F-150-et ad el, Lightningból viszont egyelőre csak 10 ezret tud gyártani. A szám 2023-ra 50 ezerrel nőhet, addig viszont újabb ügyfeleknek már nem tudják leszállítani az autót.

Zöld Közlekedés
Hidrogénhajtású kukásautót tesztelnek Bécsben
A Duna-szigeten kezdték el tesztelni az osztrák főváros első hidrogénhajtású hulladékgyűjtő járművét.

Az elektromos kukásautóhoz képest kétszer akkora távot tud megtenni és gyorsabb a tankolása is. Mindkét haszongépjármű-típus tesztjét tudományosan követik. Melyik a jobb – az elektromos vagy a hidrogénhajtású? – a kérdés nem csak a személyautóknál, de a nehézgépjárműveknél is aktuális. Hogy választ kapjon a kérdésre, az osztrák főváros a meglévő két elektromos kukásautó mellett a napokban egy hidrogénhajtású hulladékgyűjtő jármű tesztjét is megkezdte. A forradalmi kukásautó a Duna-szigetet járja, és a kommunális hulladék valamint a sárga kukák ürítését végzik vele. A csupán prototípusként létező jármű egyik előnye – az alváz a Mercedestől, a felépítmény a Stummertől van –, hogy a vezetőfülke alacsonyan van, így a sofőr pontosan látja, van-e gyalogos, biciklis az induló jármű előtt. Különösen fontos szempont ez, mivel a Duna-sziget a bécsiek egyik kedvelt pihenőhelye, ahova sokan járnak sétálni, biciklizni, futni.
A 85 kilowattórás akkumulátort menet közben két, egyenként 30 kilowattos üzemanyagcella tölti. Nemcsak a jármű meghajtása, de a hulladékgyűjtő edények kiürítése és a hulladék tömörítése is elektromosan zajlik. A 17 tonna önsúlyú jármű 23 köbméternyi szemetet tud begyűjteni és körülbelül 160 kilométer a gyűjtőjárata hossza. Ezzel kétszer akkora területet tud ellátni, mint a Bécsi Köztisztasági Vállalat elektromos kukásautója és gyorsabb a tankolása is. A hidrogénhajtású kukásautó egy dízeles járművet váltott le, így sokkal csendesebb, tisztább és biztonságosabb, mint hagyományos elődje. Tankolni a Wien Energie Floridsdorfban található hidrogénkútjához jár, ahol zöldhidrogénnel töltik fel.
A tesztüzemet a Bécsi Műszaki Egyetem követi nyomon, hogy a végén eldönthessék, az elektromos vagy a hidrogénhajtású kukásautó praktikusabb-e Bécs számára. Vizsgálják a járművek és az akkumulátorok viselkedését küldönböző hőmérsékleteknél, különböző távokon illetve különböző típusú hulladékok esetén. Az osztrák főváros célja, hogy lehetőség szerint már 2030 előtt klímasemlegesre cserélje a város 3.100 járműből álló járműparkját. Az alternatív hajtású járművekre váltás különösen a haszon- és nehézgépjárművek esetén jelent nagy kihívást.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Energiaügyi Minisztérium: rengeteg áramot és gázt spóroltunk meg a fűtési szezonban
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében