

Zöld Energia
Mennyire bonyolult egy hőszivattyú telepítése?
Van olyan hőszivattyú, amelyet kifejezetten gyorsan, akár egy nap alatt telepíthetnek.
Az energiaárak drasztikus emelkedése óta rengeteg háztartás fontolgatja, hogy miként csökkenthetné rezsiköltségeit. Adottak a teljesen hétköznapi megoldások, például a fogyasztás tudatos mérséklése, ám igazán látványos eredményt nem ezekkel, hanem az otthon energiahatékonyságát növelő beruházásokkal érhetünk el.
Számos megoldás adott, az egyik legnépszerűbb a hőszivattyú-telepítés, amely a fűtés és a hűtés modernizálásában segíthet. Cikkünkben azt mutatjuk be az az EU-Solar szakértői segítségével, hogy miként is valósulhat meg egy ilyen beruházás.
Mindenekelőtt fontos kiemelni, hogy nincs két egyforma projekt, az árak alakulását számos tényező befolyásolja, köztük a rendszerméret, a hőszivattyú típusa, az ingatlan szigetelése, a ház lakóinak száma és energiafogyasztási szokásai. Nagy általánosságban elmondható, hogy megközelítőleg 1,5-5 millió forint közötti költséggel érdemes számolni, a ráfordítás hosszú távon térül meg.
A hőszivattyúkat három csoportba osztják attól függően, hogy milyen közegből nyerik a használatukhoz szükséges energiát, a különböző rendszerek kiépítése pedig működési elvükből fakadóan eltérő előkészületeket igényel. Egy geotermikus hőszivattyú esetében a telepítés mélyfúrással, komoly földmunkával jár együtt, míg a levegő-levegő és levegő-víz típusúak inkább kisebb szerelési munkálatokkal, így villany-, mechanikai- és fűtésszereléssel jár. Ez azt jelenti, hogy utóbbiak esetében a kiépítés gyors, akár egyetlen nap alatt el is végezhető. Fontos azonban kiemelni, hogy a levegő-levegő hőszivattyúkat csak a megfelelő végzettséggel rendelkező szakember telepítheti.
Azzal sem árt tisztában lenni, hogy a hőszivattyúkkal akkor lesz igazi a megtakarítás, ha az adott otthon korszerű. A telepítést ugyan régi építésű házaknál is el lehet végezni, a fűtési rendszer azonban csak akkor lesz hatékony, ha az otthon nem pazarolja az energiát, megfelelő a hőszigetelése. Éppen ezért a hőszivattyúk kiépítését sok esetben érdemes egyéb fejlesztésekkel együtt elvégezni.

Zöld Energia
Helyi valuta, közösségi fogyasztás – lehet-e ez a jövő energiája?
A Rosières naperőművel a cél az volt, hogy a lehető legkisebb legyen az ökológiai lábnyom.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egyedi gazdasági modelljével tűnik ki a fotovoltaikus erőművek közül a délközép-franciaországi Haute-Loire megyében található, 300 kWp névleges teljesítményű Rosières naperőmű – számol be a PV Magazine. A létesítmény egy korábbi hulladéklerakó helyén épült, és ötvözi a kollektív sajátfogyasztást és az áram helyi pénznemben történő értékesítését. A termelés körülbelül 10%-át a helyi hulladékgazdálkodási vállalat, a SICTOM Emblavez-Meygal és a Puy-en-Velay városi terület fogyasztja el, az arány más helyi szereplők későbbi csatlakozásával még növekedhet. A legnagyobb újítás a felesleges villamos energia értékesítésében rejlik, az energiát a Haute-Loire térségben forgalomban lévő lien nevű helyi valutában vásárolja meg az Energie d’Ici hatóság és energiaszolgáltató. „Az energia helyi pénznemben történő fizetésével ez a projekt elősegíti a rövid ellátási láncokat, mind gazdasági, mind energetikai szempontból” – mondta Yann Petroff lien-koordinátor. „Ez egy nagy lépés egy rugalmasabb, a helyi közösségekben mélyebben gyökerező rendszer felé” – nyilatkozta, hozzátéve, hogy ez egy egyedülálló módja az értékmegosztással és a helyi gazdasági előnyökkel kapcsolatos gondolkodásban.
További érdekesség, hogy a 736 fotovoltaikus panel nyers fa szerkezetekre van felszerelve, amelyek fenntarthatóan kezelt helyi erdőkből származnak, elkészítésükért pedig a Mecowood cég felelős. Ez a megoldás, amely nem igényel földmunkát vagy betont, lehetővé teszi a rehabilitált területen történő visszafordítható integrációt.
A projektet az ERE43, egy helyi kollektív érdekű szövetkezet (SCIC) fejlesztette ki, a finanszírozást a Nef, egy szakembereket és magánszemélyeket tömörítő banki szövetkezet hiteleiből oldották meg. „A projektet úgy terveztük, hogy ökológiai lábnyomát minimálisra csökkentsük, miközben a helyi előnyöket maximalizáljuk” – mondta Jacques Villevieille, az ERE42 vezetője. „Az Énergie d’ici részvétele és a lien felhasználása tovább erősíti elkötelezettségünket a szolidaritáson alapuló energiamodell iránt” – emelte ki. A különleges naperőművet május 24-én avatják fel.
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Megnyílt a Fertő tó északi kikötője
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Feleannyi idő alatt kelnek el a fővárosi panelek
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Áll a bál a Borussia Dortmund napelemes projektje körül
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta