Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Mennyire bonyolult egy hőszivattyú telepítése?

Van olyan hőszivattyú, amelyet kifejezetten gyorsan, akár egy nap alatt telepíthetnek.

Létrehozva:

|

Az energiaárak drasztikus emelkedése óta rengeteg háztartás fontolgatja, hogy miként csökkenthetné rezsiköltségeit. Adottak a teljesen hétköznapi megoldások, például a fogyasztás tudatos mérséklése, ám igazán látványos eredményt nem ezekkel, hanem az otthon energiahatékonyságát növelő beruházásokkal érhetünk el.

Számos megoldás adott, az egyik legnépszerűbb a hőszivattyú-telepítés, amely a fűtés és a hűtés modernizálásában segíthet. Cikkünkben azt mutatjuk be az az EU-Solar szakértői segítségével, hogy miként is valósulhat meg egy ilyen beruházás.

Mindenekelőtt fontos kiemelni, hogy nincs két egyforma projekt, az árak alakulását számos tényező befolyásolja, köztük a rendszerméret, a hőszivattyú típusa, az ingatlan szigetelése, a ház lakóinak száma és energiafogyasztási szokásai. Nagy általánosságban elmondható, hogy megközelítőleg 1,5-5 millió forint közötti költséggel érdemes számolni, a ráfordítás hosszú távon térül meg.

Advertisement

A hőszivattyúkat három csoportba osztják attól függően, hogy milyen közegből nyerik a használatukhoz szükséges energiát, a különböző rendszerek kiépítése pedig működési elvükből fakadóan eltérő előkészületeket igényel. Egy geotermikus hőszivattyú esetében a telepítés mélyfúrással, komoly földmunkával jár együtt, míg a levegő-levegő és levegő-víz típusúak inkább kisebb szerelési munkálatokkal, így villany-, mechanikai- és fűtésszereléssel jár. Ez azt jelenti, hogy utóbbiak esetében a kiépítés gyors, akár egyetlen nap alatt el is végezhető. Fontos azonban kiemelni, hogy a levegő-levegő hőszivattyúkat csak a megfelelő végzettséggel rendelkező szakember telepítheti.

Azzal sem árt tisztában lenni, hogy a hőszivattyúkkal akkor lesz igazi a megtakarítás, ha az adott otthon korszerű. A telepítést ugyan régi építésű házaknál is el lehet végezni, a fűtési rendszer azonban csak akkor lesz hatékony, ha az otthon nem pazarolja az energiát, megfelelő a hőszigetelése. Éppen ezért a hőszivattyúk kiépítését sok esetben érdemes egyéb fejlesztésekkel együtt elvégezni.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium

A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.

A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.

Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák