Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Mennyire romlik le egy napelem 16 év alatt?

Egy új vizsgálat alapján a véltnél ellenállóbbak lehetnek a napelemek.

Létrehozva:

|

Szakértők egy csoportja az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium (NREL) HOMER szoftverét használta fel hogy kiszámítsa, mennyit degradálódott két, 2003 óta működő két, tetőre telepített napelemes rendszer Németországban – számol be a PV Magazine. A kutatók a rendszerek energiatermelékenységére összpontosítottak. A Lengyel Tudományos Akadémia munkatársai arra jutottak, hogy 16 év alatt 1,9, illetve 2,9 közötti volt a csökkenés, az érintett napelemek a délnyugat-németországi Sinsheim városában találhatóak.

Az első, egy 37,8 kilowattos, hálózatra kapcsolt rendszer 252 darab, egyenként 150 watt teljesítményű üveghátlapos napelemmodulból áll, amelyeket a Suntech kínai gyártó készített. A második berendezés egy 18,48 kilowattos napelemes rendszer, amely 112 Suntech-féle, 165 wattos üveghátlapos modulból épül fel. Mindkét rendszerben a német Solarmax gyártó invertereit használják.

Az NREL HOMER szoftverével végzett elemzés szerint a fotovoltaikus berendezések a 2004-2021 közötti időszakban összesen 958 megawattórát termeltek. Azt is megfigyelték, hogy a nagyobb rendszerben 2009-ben és 2010-ben néhány inverter-meghibásodás történt.

Az adatok arról árulkodnak, hogy a 18,48 kilowattos rendszer nagyobb energiaegység-termelékenységet mutatott a 37,8 kilowattoshoz képest, különösen 2009-ben és 2014-2015-ben. Megállapították tovább, hogy az első rendszer éves degradációs tényezője 0,11 százalék per év, míg a második rendszer esetében ez 0,20 százalék per év volt. Az elérhető besugárzásra jutó tényleges energiatermelés előbbi napelemnél 0,817, utóbbinál pedig 0,826 volt. A mért fajlagos hozam és az elméleti fajlagos hozam aránya a működés első két évében 96,8 százalék, illetve 95,8 százalék volt.

A vizsgálat a nagyobb rendszernél 1,9 százalékos, a kisebb rendszerben pedig 2,9 százalékos teljesítménycsökkenést mutatott ki a 16 éves időszak alatt. Az éves teljesítménycsökkenési arány 0,20 százalék per év, valamint 0,11 százalék per év volt, ezt a szakértők a szakirodalomban szereplő értékekhez képest jelentősen alacsonyabb értéknek tekintik.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!