Kapcsolatfelvétel

Otthon

Mérséklődtek az európai földgázárak, radikálisan csökkent a hazai fogyasztás októberben

Az enyhe októberi időjárás és az ipari kereslet csökkenése mellett telítődtek az uniós tárolók, amelynek eredményeként mérséklődtek az európai fölgáz termékárak, a hazai felhasználás októberben az előző évihez képest 41 százalékkal csökkent – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) októberi földgázpiaci riportja alapján szerdán az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Októberben a 2022. novemberi termékár a Holland Gáztőzsdén (TTF) 195,23 euró/megawattóráról (MWh) 123,35 euro/MWh-ra csökkent. Európában októberben bővült a holland-LNG kapacitás, október 1-jén pedig átadták a Balti vezetéket, ami Norvégiából Lengyelországba szállít gázt, és a hónap elejétől a francia-német fizikai földgázszállítás is lehetővé vált – ismertették. Az októberi európai importforrások 294 terawattóra (TWh) volumene az előző évinél 19 százalékkal alacsonyabban alakult, havi alapon a csökkenés 3 százalék. Az orosz forrás októberben éves alapon 80 százalékkal, a megelőző hónaphoz képest 13 százalékkal csökkent. A Török Áramlaton is csökkent a szállítás, szeptemberhez képest 16 százalékkal. A kieső orosz forrást az LNG 59 százalékos növekedése csak részben tudta kompenzálni – írták a közleményben.A hazai felhasználás októberben 5,8 TWh volt, az előző évihez képest 41  százalékkal csökkent.

A megtakarítás közel fele eredt a kedvezőbb időjárásból, de a hőmérséklettel korrigált adatok is 23 százalékos visszaesést mutattak. Az enyhe időjárás és a magasabb import lehetővé tette, hogy októberben 8,2 TWh gázt betároljanak, így a tárolók 58 TWh készlettel zárták a hónapot, a töltöttségi szint 85,6 százalékon állt. A stratégiai készlet szintje újra elérte a 2018-ra jellemző értéket.
Az uniós földgáztárolók töltöttségi szintje a hónap végén megközelítette a 2019. és 2020-ra jellemző kiugróan magas értéket – tájékoztatott a MEKH.

Otthon

Otthoni munkavégzés közben is fenntarthatóan és környezetbarát módon

Akár a munkahelyünkön, akár otthonról végezzük munkánkat, elengedhetetlen, hogy szem előtt tartsuk a fenntarthatóság és környezetvédelem alapvető szempontjait, hiszen ez nemcsak egyéni életminőségünket javítja, hanem globális szinten is pozitív hatással van környezetünkre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Energiahatékonyság otthonról is

Önmagában azzal, hogy otthonról dolgozunk a munkahelyünkre történő napi ingázás helyett már sokat teszünk környezetünkért, hiszen a kevesebb közlekedés kisebb üzemanyag-felhasználást és ezzel alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményez, valamint közvetetten hozzájárul a levegőminőség javulásához is.

Otthoni irodánkban is fordítsunk figyelmet az energiahatékonyságra, hiszen már néhány egyszerű lépéssel jelentős mértékben tudjuk csökkenteni energiafogyasztásunkat. Elektromos eszközeinket kezeljük tudatosan, amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk ki a nyomtatót, számítógépet és egyéb készülékeket. Érdemes beállítani energiahatékony, alvó vagy készenléti üzemmódot is, amikor rövid időre nem használjuk elektromos berendezéseinket. A hőmérsékletet is tudjuk okosan szabályozni otthonunkban, építsünk ki energiahatékony fűtési-hűtési rendszereket, és igyekezzünk kihasználni a természetes hőforrásokat, például a napfényt és a természetes szellőzést.

Ha szeretnénk élni az otthoni munkavégzésből adódó előnyökkel, jelenlegi pozíciónk azonban kevés lehetőséget kínál erre, akkor érdemes folyamatosan nyitva tartanunk a szemünk egyéb lehetőségek iránt. A Profession oldalán akár településekre szűrve is böngészhetünk, ha például Szegeden szeretnénk munkát találni.

Advertisement

Takarékosság mindenekelőtt

Akár irodai, akár otthoni munkavégzésünkhöz kulcsfontosságú a megfelelő világítás. Használjunk otthon is energiatakarékos izzókat vagy LED lámpákat. Próbáljuk kihasználni a természetes fényt is napközben, otthoni munkakörnyezetünk kialakításánál legyen ez az egyik legfontosabb szempont. Egy olyan egyszerű lépés, mint az ablakok tisztántartása szintén hozzájárulhat, hogy minél több napfény juthasson be az otthoni irodaként szolgáló helyiségbe.

A papírfelhasználásunk csökkentésével, a hulladék tudatos kezelésével és szelektív gyűjtésével, valamint az újrahasznosított anyagból készült irodai eszközök választásával szintén hozzájárulunk a fenntarthatóbb és környezetbarát munkahely kialakításához, akár otthonunkban is. Vásároljunk tartós és minőségi termékeket, ezáltal is csökkenthetjük a tevékenységünk során keletkezett hulladék mennyiségét. Kerüljük a felesleges csomagolóanyagokat, válasszunk csomagolásmentes megoldásokat, amiből csak lehet.

Folyamatosan tájékozódjunk a szakterületünkön elérhető álláslehetőségekről, hiszen így tisztában lehetünk azzal, jelenlegi beosztásunknál számíthatunk-e máshol jobbra, számunkra kedvezőbbre. De nemcsak szakterületünkre, hanem lakóhelyünkre szűkítve is érdemes felmérni az egyéb lehetőségeket, például a Szentesen elérhető állásokat.

Apró változások, tudatos döntések

Advertisement

A fent felsorolt lépések talán evidensnek tűnhetnek, ha megvizsgáljuk azonban szűkebb környezetünket, biztosan találunk még lehetőséget arra, hogyan tegyük otthonunkat is minél inkább fenntarthatóvá és környezetbaráttá. Az apró változtatások is számítanak, és tudatos döntéseinkkel jelentős hatást tudunk gyakorolni környezeti lábnyomunkra.

 

 

 

Partner hír

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!