Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

MGE: csökkent a forgalomba helyezett új személygépjárművek száma Magyarországon

Magyarországon 2022-ben 111 524 darab új személygépjárművet helyeztek forgalomba, 8,5 százalékkal kevesebbet 2021-hez képest – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) hétfőn az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Kiemelték, hogy jelentős csökkenés volt a kishaszonjárművek piacán, ahol az előző évinél 23,2 százalékkal kevesebb, 17 652 modellt regisztráltak 2022-ben. A tájékoztatás szerint tavaly 4709 tisztán elektromos személyautót helyeztek forgalomban, 9,2 százalékkal többet, mint a megelőző évben, a 2022-ben forgalomba állított plug-in hibrid személyautók száma 4876 volt, 15,1 százalékkal több 2021-hez képest. Összefoglalójában az egyesület rámutatott arra, hogy az elektromos autók száma bár gyors ütemben növekszik, 2022 végére a várhatónál jelentősen kevesebbet helyeztek forgalomba, így összességében a regisztrált új autók mindössze 4 százaléka tisztán elektromos, és hasonló arányt képviselnek a tölthető hibrid modellek.

Az MGE közleménye szerint a nagyhaszonjárművek piaca 2022-ben jelentős, 27,5 százalékos növekedést hozott egy év alatt. A közúti nehéz pótkocsi értékesítési trendje, ha sokkal lassabban is, de követte a nagyhaszonjármű piac alakulását, 2022-ben 3356 közúti pótkocsit helyeztek forgalomba 10,5 százalékkal többet 2021-hez képest. Az autóbuszok piaca tavaly egész évben gyengélkedett, 2022-ben 691 autóbuszt helyeztek forgalomba, 31,7 százalékkal kevesebbet az előző évinél. Az egyesület arra hívta fel a figyelmet, hogy az új autóbuszok iránti alacsony szintű kereslet jelentős probléma, ugyanis a személyszállítás további és gyors megújítása biztonsági és környezetvédelmi okból sürgető igény.

A motorkerékpár piac 2022-ben is bővült, ami köszönhető volt a pandémia visszaszorulásának, illetve a tudatos, költséghatékonyabb közlekedés előtérbe kerülésének. A növekedés lendületét a gyártók kiszolgálási kapacitásának ingadozása némileg visszafogta, de így is 12,9 százalékos emelkedést ért el a piac – írták. Tájékoztatásuk szerint visszaesés tapasztalható a használt autók piacán is, 2022-ben 137 412 használt autót helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 4,5 százalékos csökkenés egy év alatt. A visszaesés oka elsősorban a gazdasági helyzet és a forint-euró árfolyam jelentős emelkedése – írják a közleményben. Az MGE becslése szerint az idén a személyautók piacán mintegy 10 százalékos csökkenés várható, a magyar autópiac továbbra is a százezres darabszám felett fog teljesíteni 2023-ban. Jelentős növekedésre számítanak az elektromos autók iránti keresletben, ebben szerepet játszhat az üzemanyag- és energiaárak alakulása. Pozitív évre számít az egyesület a motorkerékpár-eladásoknál is, ahol 10 százalékos növekedést prognosztizál.

Advertisement

Zöld Közlekedés

EU célok a tisztább közlekedés felé – energiahatékonysági fejlesztések

A Modernizációs Alap legújabb kifizetésében Magyarország is komoly forráshoz jut.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az Európai Bizottság bejelentette , hogy az Európai Beruházási Bankkal közösen 3,66 milliárd eurót folyósított a Modernizációs Alapból 34 energiával kapcsolatos projekt támogatására kilenc uniós tagállamban, köztük Magyarországon – írja az alternativenergia.hu. A brüsszeli közlemény szerint a finanszírozás forrását az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerből (EU ETS) származó bevételek jelentik. A csütörtökön bejelentett beruházásokra fordított pénz a Modernizációs Alapból valaha folyósított legmagasabb összeg, ezzel a 2021 januárja óta kifizetett teljes finanszírozás jelenleg 19,1 milliárd eurót tesz ki – írták. A csütörtöki kifizetés kedvezményezettje Horvátország (170 millió euró), Csehország (1,05 milliárd euró), Görögország (113,6 millió euró), Magyarország (181,3 millió euró), Lettország (40 millió euró), Litvánia (37 millió euró), Lengyelország (1,33 milliárd euró), Románia (712,3 millió euró) és Szlovénia (19,7 millió euró). Most első alkalommal részesül ilyen támogatásban Görögország, amely 2024 januárjában vált a Modernizációs Alap kedvezményezettjévé – tájékoztattak. A támogatásban részesült 34 projekt a megújuló villamosenergia-termelésre, a megújuló energiaforrások használatára és bevezetésére, az energiahálózatok korszerűsítésére és az energiahatékonyságra összpontosít. A támogatott projektek közé tartozik a középületek energiahatékonyságának javítása Magyarországon.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák