Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Miért nem hasznosítják újra a napelemeket?

Mi történik az elhasznált napelemekkel?

Létrehozva:

|

Az elhasznált napelemek jellemzően a hulladékok között végzik, ily módon járulva hozzá a környezetszennyezéshez – írja a VG. A portál szerint gazdasági szempontból jobban megéri kidobni, semmint újrahasznosítani a napelemeket, igaz, ez idővel megváltozhat.

Napjainkban az otthoni napelemek egyre terjednek, a trend pedig hazánkban is megfigyelhető. Sokan nem pusztán takarékossági céllal döntenek az ilyen rendszerek mellett, a napenergia hasznosításával a bolygóra nehezedő nyomást, a klímaváltozást előidéző kibocsátást is mérsékelni akarják. Bár a fosszilis energiahordozók égetéséhez képest a napelemek valóban zöldebbek, kevesen tudják, hogy igazából ezen eszközök is komoly környezetszennyezők. A fotovoltaikus panelekhez használt alumínium, ezüst, réz, poliszilícium és üveg előállítása önmagában negatívan hat a környezetre, de hasonló a helyzet az elemek szállításával, felszerelésével és karbantartásával. A már elhasznált napelemek ráadásul még nagyobb szennyezést okoznak. A napenergia-iparban a gazdaságossági és egyéb számítások során úgy kalkulálnak, hogy a paneleket 30 évente kell cserélni, a napelemek élettartama viszont ennél akár lényegesen kevesebb lehet. Gyakran ráadásul a napelemeket nem megjavítják, hanem egyszerűen lecserélik, ilyenkor pedig a régi panelek a hulladékok között végzik. Az újrahasznosítás gazdaságilag egyszerűen nem éri meg.

Az elmúlt időszakban egyre több cég kezdett el a problémával foglalkozni, igaz, az újrahasznosítás még mindig gyerekcipőben jár. A fordulatot az hozhatja el, ha a napelemek iránti igény robbanásszerű növekedésével olyan szinten megemelkednek az alapanyagárak, hogy a piac érdekelté váljon a kidobásra ítélt panelek újrahasznosításában. Ez idővel nemcsak az ellátási lánc problémáit oldhatja meg, hanem konkrét költségmegtakarításhoz is vezethet. A Rystad Energy júliusban publikált jelentésében arra jut, hogy 2030-ban több mint 2,7; 2050-ben pedig már 80 milliárd dollár lehet az élettartamuk végét elérő panelek újrahasznosítható anyagainak összértéke. A szám idén csupán 170 millió dollár volt. Az energiakutató vállalat szerint 2040-re a napelemes beruházások 6 százaléka már a régi panelekből visszanyert anyagokhoz köthető majd, szemben a mai 0,08 százalékkal. Ugyanebben az évben viszont az évi 27 millió tonnát érheti el a napelemes hulladék mennyisége.

Advertisement

Zöld Energia

Csendesebb ünnep várható: elmarad az augusztus 20-ai tűzijáték Cegléden

Cegléd idén nem rendez tűzijátékot: a polgármester szerint a biztonságos lebonyolítás feltételei nem adottak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Nem rendezik meg az idei augusztus 20-ai tűzijátékot Cegléden – jelentette be a város polgármestere, dr. Csáky András. A döntés sokaknak csalódás lehet, mások viszont megkönnyebbüléssel fogadják, hiszen a tűzijáték évről évre megosztotta a helyieket. Az elmúlt években már többször vita tárgyát képezte a nemzeti ünnep alkalmából tartott pirotechnikai bemutató. A város korábban közvélemény-kutatást is indított a témában, amelyből kiderült: a lakosság jelentős része inkább a csendesebb ünneplést támogatja. Az idei elmaradásnak azonban gyakorlati oka van: a tűzijáték lebonyolításával megbízott vállalkozó nem talált olyan biztonságos belvárosi helyszínt, ahonnan fel lehetne lőni a rakétákat. A Kossuth Művelődési Központ tájékoztatása szerint a belvárosban több új épületre is napelemek kerültek, amelyekre a visszahulló törmelék komoly veszélyt jelentene. A város külsőbb területein ugyan lehetne kivitelezni az eseményt, ám ott a rendezvény elveszítené ünnepi jellegét és látványosságát.

A polgármester döntését tehát biztonsági és közösségi szempontok egyaránt indokolták. A tűzijáték elmaradása nyomán várhatóan idén más formában emlékeznek majd meg Cegléden az államalapítás ünnepéről – egy csendesebb, környezetkímélőbb programkínálattal.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák