Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Napelem: az energiatárolás egyszerű formáját hozza el egy új fejlesztés

Egy otthoni akkumulátoros rendszer segítségével sokkal rugalmasabbá válik az áram felhasználása.

Létrehozva:

|

Az Anker Solix bejelentette az Anker Solix X1 otthoni energiatároló rendszer kereskedelmi bevezetését Észak-Amerikában – számol be a PV Magazine. Az ilyen típusú akkumulátorok rendkívüli módon megkönnyíthetik az otthon megtermelt energia, például a napelemek által előállított áram felhasználását, hiszen nagyfokú rugalmasságot tesznek lehetővé. Eric Villines, a cég globális kommunikációs vezetője a tavaly őszi RE+ rendezvényen arról beszélt, hogy az villamos energia árának emelkedésével, illetve az áramkimaradásokat okozó időjárási események növekedésével sok amerikai háztartás arra jutott, hogy le akar csatlakozni a hálózatról. Az X1-et éppen erre tervezték. A moduláris felépítésű X1 testre szabható: hat akkumulátorcsomaggal moduláris elrendezésben akár 30 kilowattóra, párhuzamosan pedig 180 kilowattóra is elérhető. A kimeneti teljesítmény egyetlen akkumulátorral 3, hattal pedig 36 kilowattóra. Az energiatárolók lítiumvas-foszfát akkumulátorok, amelyek a vállalat szerint akár 3000 töltési cikluson keresztül is működőképesek maradnak. Minden egyes modul energiaoptimalizálóval rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy az akkumulátorcsomagok egymástól függetlenül töltsenek, illetve kisüljenek, így küszöbölve ki a kapacitásveszteséget. A gyártó szerint ez akár 5 százalékkal is növelheti az elérhető energiát.

A termék rendelkezik viharvédelmi üzemmóddal is, amely automatikusan észleli az áramkimaradásokra, és fel is készül azokra. A rendszer kevesebb mint 20 másodperc alatt átkapcsol hálózatmentes üzemmódba, a tároló mesterséges intelligencia segítségével váltogat az üzemmódok között. Az X1 InfiniPower funkcióval is bír, amely az Anker szerint folyamatos áramellátást tesz lehetővé a névleges teljesítmény 1,1-szeresével. A készülék -20-tól 55 Celsius-fokig képes kül- és beltéren egyaránt működni. A rendszerhez app is tartozik, a termék kijelzőjét pedig úgy tervezték, hogy könnyen használható legyen.

A teljes csomag súlya 74 kilogrammtól 335 kilogrammig terjed, mérete 800-szor 917-szer 180 centiméter, és földre vagy falra egyaránt felszerelhető. Az X1-re 10 év vagy 16,5 megawattóra teljesítményre vonatkozó garancia érhető el.

Advertisement

Zöld Energia

Pályázat indul energiatárolókra és napelemekre, részletek!

A hazai gazdasági társaságok zöldenergia-tárolási kapacitásaik kiépítéséhez nyerhetnek el pályázatonként legalább 10 millió, de legfeljebb 1 milliárd forintot.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Jedlik Ányos Energetikai Program újabb felhívásának tervezete mától 2025. június 24-ig véleményezhető, a támogatott fejlesztések megvalósítási határideje 2027 vége lehet – írja az alternativenergia.hu. A tájékoztató szerint a lendületes hazai napelemes felfutás a megfelelő mennyiségű áramtárolói kapacitás létrehozásával fordítható igazán termőre. Az önellátási képességek erősítése és a tiszta energiahordozók fokozott hasznosítása mellett ilyen beruházásokkal simíthatók ki a villamos energia piaci árának napon belüli kilengései is. Az időjárásfüggő megújulók beépített teljesítménye már meghaladta a 8200 megawattot Magyarországon. Tavaly a naperőművek adták a hazai áramtermelés negyedét, ez a legmagasabb érték a világon. A környezetbarát módon előállított zöldáram mennyisége azonban nemcsak attól függ, hogy derűs-e az ég, hanem napszakok szerint is távoli szélsőértékek között ingadozik. Déltájban még exportra is futja belőle, estére és éjszakára viszont szinte teljesen kiesik, pedig a háztartási igények többnyire éppen a késő délutáni óráktól ugranak meg – közölték.

Felidézik: a magyar kormány három pályázaton már összesen több mint 180 milliárd forintot fordított lakossági és ipari energiatárolói fejlesztések ösztönzésére. A családok a Napenergia Plusz Program jóvoltából telepíthettek modern napelemes rendszereket. A több mint 21 ezer nyertest átlagosan 4,1 millió forint támogatás segíti a zöldenergia termelésében és tárolásában. A fejlesztések több mint fele már elkészült, az új energiatárolók összes kapacitása meghaladta a 100 megawattórát. Az első vállalati kiírás az átviteli rendszerirányítót és az elosztókat célozta, itt már idén nyáron üzembe állhatnak új létesítmények. A MAVIR hazánk eddigi legnagyobb energiatárolóját építi Szolnokon, a beszerzési költségek jelentős csökkenése miatt az eredetileg tervezett 15 milliárd forint helyett nagyjából feleannyiért. A második pályázat cégek szélesebb körének kínált vissza nem térítendő beruházási támogatást és bevételkompenzációt. Az e körben jövőre elkészülő létesítmények közül több is nagyobb lesz a szolnokinál. A fejlesztések révén a 2023 végén még mindössze 21 megawatt összes energiatárolói kapacitás hússzoros növekedéssel 500 megawatt közelébe nő 2026 végéig – közölték.

Az EM közölte: a Jedlik Ányos Energetikai Program újabb kiírással lendíti előre a megkezdett folyamatot, kapcsolódó felhívásában összesen 50 milliárd forint áll a hazai cégek rendelkezésére. Az energiatároló kötelező telepítése mellett az állami hozzájárulás megújuló áram- és/vagy hőtermelő rendszer (napelem, szélkerék vagy hőszivattyú) kiépítésére, akár bővítésére is fordítható. A vissza nem térítendő támogatás a mikro- és kisvállalkozások esetében az elszámolható költségek felét, középvállalatoknál 40 százalékát, míg nagyvállalatoknál 30 százalékát fedezheti, annak legfeljebb 30 százaléka előlegként igényelhető. A nyertes pályázatokban megvalósuló fejlesztések garantálják, hogy Magyarország 2030-ra elérje az akkorra megcélzott 1 gigawatt tárolói kapacitást. A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a földhő és biogáz fokozott hasznosítását, az energetikai kutatás-fejlesztést és a távhőrendszer zöldítését, korszerűsítését ösztönzi. Az energiatárolók létesítésével a vállalatok önellátási képessége erősödik, rezsikiadásaik csökkennek, így még versenyképesebben működhetnek – közölte a tárca.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák