

Zöld Energia
Napelem biztosítás: ezekre érdemes odafigyelni
Az emberek többsége minden jelentősebb értéktárgyra, mint például házra, lakásra, autóra biztosítást köt, amiben rendeltetésszerű használat mellett is nem várt kár keletkezhet.
Ilyen kockázatviselési szerződés azonban nemcsak a fent említett elemekre állítható ki, hanem lehetőség van már úgynevezett napelem biztosítás megkötésére is, írta az alternativenergia.hu. Bár sokaknak ez nem tűnik evidensnek, de a napelemes rendszer biztosítása is fontos, hiszen a berendezést is érheti sérülés, lopás, vandalizmus, amire fedezetet jelenthet egy szerződés, ami garantálja a rendszer energiatermelő képességének folyamatos fenntartását és az anyagi hátrányok pótlását. Napelemes rendszer biztosítása – Mikor van rá szükség?A legtöbben napelemes rendszert nem csak azért szereltetnek ingatlanukra, hogy azzal óvják a környezetet, hanem azért is, mert egy olyan beruházásba szeretnék fektetni a pénzüket, ami egyszerűen és gyorsan megtérül. Egy ilyen kézzel fogható befektetés esetében – ami ráadásul ki van téve a környezet hatásainak – fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő védelmet.
Tekintettel arra, hogy a napelemes rendszer a szabadban foglal helyet sok veszély is fenyegeti. Ilyen rizikófaktor maga az időjárás (szél, jégeső), vagy akár a szándékos károkozás is. Az esetlegesen elszenvedett károk okozta anyagi kiesés enyhítésében és kárpótlásában segít a napelem biztosítás. Hasonló esetre példa mondjuk a gépjárművekre kötött CASCO biztosítás. Bár bosszantó, de megkönnyebbülést jelent, ha a parkolóban hagyott autónkon egy ismeretlen által okozott sérülést tapasztalunk, és annak kijavítását a megkötött biztosítás terhére tudjuk elvégezni. Ez pedig nem terheli meg váratlanul a pénztárcánkat. Ezért is szükséges külön a napelemes rendszer biztosítása.A napelem biztosítása épp olyan egyszerűen kivitelezhető, mint a lakásbiztosítás megkötése. Amit viszont fontos tudni, hogy a napelemes rendszert a biztosítók eltérően kezelik. Vannak esetek, amikor az ingatlan szerves részének tekintik, ilyenkor csak újra kell kötnünk megnövelt értékkel a lakásbiztosítás szerződést.
Ugyanakkor bizonyos biztosítók külön szerződnek erre, mert véleményük szerint a berendezés nem szorosan kapcsolódó része az épületnek, ugyan az ingatlanhoz kapcsolódnak, de eltulajdoníthatók, mint ingóság. Mindkét esetben a megkötéshez egy biztosítótársaságot kell felkeresnünk személyesen, telefonon vagy online, megadni a szükséges alapvető információkat, mérlegelni az előforduló kockázatokat, majd megkötni a számunkra legmegfelelőbb szerződést. Érdemes tudni, hogy a napelem biztosítása több esetben kötelező is lehet! Például napelem biztosítás megkötésére kötelezhetnek minket akkor, ha a beruházást hitelből, vagy részben pályázati támogatásból valósítjuk meg. Így érdemes utánajárni annak, ha ilyen finanszírozás típusokkal tervezzük létrehozni napelemes rendszerünket, hogy milyen kötelezettségekkel kell számolni. Ugyanakkor a korábban említett indokok miatt érdemes önszántunkból is megkötni egy napelem biztosítást, hogy bebiztosítsuk magunkat.
Ezekre figyeljen biztosítási szempontból napelemes rendszer telepítésekor
A napelemes rendszer biztosítása előtt érdemes pár dolgot letisztázni a kiválasztott kivitelezővel is. Fontos tudni, hogy amennyiben a rendszer felszerelésekor keletkeznek károk, akkor azért a kivitelező lesz a felelős. Esetleg rákérdezhetünk arra is, hogy az ilyen esetekre rendelkezik-e a vállalkozó felelősségbiztosítással, vagy saját költségén kívánja megtéríteni az esetlegesen felmerülő kárt. Amennyiben meglévő lakásbiztosítás mellé kívánjuk felvenni az új napelem biztosítást, akkor arról időben kell tájékoztatni biztosítónkat, lehetőleg a napelemes rendszer felszerelése/üzembehelyezése előtt. Javasolt írásos visszaigazolást kérni a biztosítótársaságtól ezzel kapcsolatban. Előfordulhat, hogy évfordulóval biztosítót is váltunk, így figyelni kell arra, hogy a napelemes rendszer biztosítása az új biztosításban is szerepeljen, hogy a későbbiekben elkerülhessük a kellemetlenségeket.
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a napelemes rendszer bizonyos része (pl. inverter) a pincehelyiségbe kerül elhelyezésre. Ilyenkor érdemes ellenőrizni, hogy a biztosítási szerződés kitér-e az ár- és belvíz vízveszélyre. Ahogy korábban már említettük, a kölcsön igénybevételével történő napelemes rendszer kivitelezéseknél a hitelintézet megköveteli a napelemes rendszer biztosítás meglétét. Ezért javasolt utánajárni annak, hogy milyen típusú biztosítási szerződést fogad el a bank. A napelemes rendszer biztosítása esetében feltétlenül kérdezzünk rá arra a biztosítónál, hogy a kártérítés vonatkozik-e a hozamkiesésre. A kár bekövetkezését követően ugyanis napokig, hetekig, vagy akár hónapokig is a hálózatról kell vételezni a szükséges energiát, amit alap esetben napelemes rendszerünk termelt volna meg.

Zöld Energia
Napenergiával fűtik a házakat a sarkvidéken
Különleges, napenergián, szélenergián, vízenergián és biomasszán alapuló projektek zajlanak Alaszka sarkvidéki területén.

Az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium kutatói öt esettanulmányt készítettek olyan megújulóenergia-projektekről, amelyeket Alaszka állam sarkvidéki régióiban valósítottak meg – számol be a PV Magazine. A projektekben napenergiát, szélenergiát, vízenergiát és biomasszát használnak fel, és a hőszivattyúknak is komoly szerep jut.
Az egyik publikációban két település példáját mutatják be, a környéken egy összesen 223,5 kW teljesítményű napelemes rendszert telepítettek 351 kWh-os akkumulátorkapacitással és 250 kW-os inverterekkel, valamint hideg klímára tervezett hőszivattyúkkal párosítva. Shungnak és Kobuk területén 2020-ban 361 ember lakott, a megújuló rendszereket dízelgenerátorok cseréjének céljával vezették be. A helyi közösségek Northwest Arctic megyével és az Alaska Village Electric Cooperative-vel kötöttek megállapodást a projekthez, de az amerikai Mezőgazdasági Minisztériumtól is érkezett támogatás.
A rendszerben a napelemeket eltérően tájolták, hogy a termelés eloszoljon a hosszú, sarkvidéki nyári napok során. A hálózat mikrokontrollereket használ a dízelgenerátorok kikapcsolására, amikor azok terhelése nyáron 30 százalék alá csökken. A tanulmány nem közölt műszaki részleteket a hőszivattyúkról.
Az eredmények azt mutatják, hogy a rendszer évente 200 MWh villamos energiát termel, az akkumulátorok pedig néhány órán át képesek elegendő áramot biztosítani a településeknek. A szakemberek arra számítanak, hogy a közösségekben a háztartások évente 2000 és 2500 dollár (688-860 ezer forint) közötti összeget takaríthatnak meg, ha a dízelüzemű berendezéseiket hőszivattyúkra cserélik. A megújuló energiaforrások rendszere a becslések szerint a villamosenergia-összetétel 11-15 százalékát biztosítja.
A helyi őslakosoktól komoly támogatást kapott a projekt, a szakértők szerint ennek is komoly szerepe volt a kezdeti sikerekben. Jelenleg azt vizsgálják, hogy miként lehetne az inverter bővítésével tovább csökkenteni a dízelhasználatot, emellett a rendszerhez egy szélerőművet is kiépítenének.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Árcsökkentésre készül több mint 150 német energiaszolgáltató