Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Napfényre épített energiafüggetlenség: újabb rekordok és támogatás zöldenergiára

A naperőművek teljesítménye megközelítette a 4000 megawattot, az összesített rekord 6245 megawatt lett.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A legkésőbbi idei naplemente napján, június 25-én újabb kettős napelemes rekorddöntés született: az összes napelemes termelésben és ezen belül az ipari naperőművek termelésében is – írja az alternativenergia.hu. Szerdán az ipari naperőművek ugyan még nem érték el a 4000 megawattnyi termelést, de egy március óta fennálló rekordot megdöntve minden idők legjobb adatát hozták össze a dél előtti negyedórában, 3979 megawattal. A háztartási és saját célra termelő rendszereket is beleszámítva szintén új csúcs született az összes napelemes termelésben 6245 megawattal. Az előző legjobb értéket ebben az összevetésben szűk két héttel korábban, június 13-án mutatták ki 6200 megawattal – részletezték. Hozzátették, hogy “azon a babonásoknak balszerencsés pénteken”, déltájban az ipari naperőművek önmagukban is képesek voltak fedezni a teljes hazai áramfogyasztást. A z e hét szerdai 28 fokos napi átlaghőmérséklet mellett részarányuk alacsonyabb volt, de a bruttó rendszerterhelésből még így is több mint 82 százalékot tett ki a legerősebb időszakokban. Kiemelték: Magyarország energiafüggetlenségének rengeteget használ a négyötödrészt 2020 óta kiépült óriási hazai napenergia kapacitás. 2024-ben a világ legmagasabbja volt napelemeink 25 százalékos részesedése az áramtermelésből.

Az eddigi előrehaladás alapján idén is, tehát sorban a negyedik évben sikerül több mint 1 gigawattal gyarapítani a beépített teljesítményt. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a zöldenergia még hatékonyabb hasznosításához meg kell erősíteni az energiatárolási képességeket. A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program új pályázatával együtt több mint 230 milliárd forintot fordít a lakossági és vállalati fejlesztések ösztönzésére. Az időben elindított támogatási programok jóvoltából 2025 nyara már kézzelfogható eredményeket hoz e területen. A Napenergia Plusz Programnak köszönhetően eddig csaknem 12 ezer családnál telepítettek mintegy 109 megawattóra kapacitású tárolókat. A Mavir, az energia irányítója beruházásában mostanra épült meg az ország legnagyobb hálózati integrált energiatárolója Szolnokon – emlékeztetett az EM.

Advertisement

Zöld Energia

Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt

Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.

Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.

A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.

Advertisement

A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák