

Zöldinfó
Nyugdíjasok is pályázhatnak a 3 milliós állami ingyenpénzre, ha napelemet telepítenének
A kormány kiterjesztette a Vidéki otthonfelújítási programot, így az 5 ezer fő alatti településeken élő nyugdíjasok is pályázhatnak akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra és kedvezményes hitelre otthonuk korszerűsítéséhez.
0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x)
Mostantól az 5 ezer fő alatti kistelepüléseken élő nyugdíjasok is igényelhetnek támogatást a Vidéki otthonfelújítási programban – az erről szóló kormányrendelet-módosítás hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-vel. A közlemény szerint a nyugdíjasok házuk, lakásuk felújításához 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást, és legfeljebb 6 millió forintos, kamattámogatott hitelt kaphatnak. A támogatási kérelmeket a Magyar Államkincstárhoz lehet benyújtani elektronikusan, személyesen vagy akár postai úton. A kormány 2010 óta folyamatosan azon dolgozik, hogy segítse a családok saját tulajdonú ingatlanhoz jutását és meglévő otthonaik korszerűsítését. A 2021-2022-ben futott korábbi program rendkívüli népszerűségére való tekintettel, a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében a kormány a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében, idén ismét elindította a Vidéki otthonfelújítási programot, amely a kormány döntésének megfelelően a kistelepülésen élő nyugdíjasok számára is elérhető lesz – írták. A program eredetileg kizárólag a 25 év alatti gyermeket nevelő családokat támogatta, most azonban több százezer, 5 ezer fő alatti településen élő, nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy is jogosulttá válik a támogatásra – áll a közleményben.
A vidéki nyugdíjasok számára különösen fontos a korszerűsítés, mivel sokan régebben épült, alacsony energiahatékonyságú ingatlanokban élnek. A most induló programnak köszönhetően az 5 ezer fő alatti mintegy 2900 településen élő nyugdíjas számára nyílik meg a lehetőség, hogy otthonukat felújítsák. A felújítások nemcsak az ingatlanok értékét növelhetik, hanem a rezsiköltségek csökkentésével hozzájárulhatnak az idősek biztonságosabb és fenntarthatóbb lakhatásához – tették hozzá.
A kormány célja, hogy minden generáció számára biztosítsa a méltó és biztonságos lakhatási körülményeket. Az intézkedés két év alatt összesen 90 milliárd forint támogatást jelent a vidéki nyugdíjasok számára. A vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 3 millió forint lehet, amely a felújítási költségek 50 százalékát fedezi. A munkálatok előfinanszírozásához pedig legfeljebb 6 millió forintos, kamattámogatott hitel is igényelhető. A támogatási kérelmeket a Magyar Államkincstárhoz lehet benyújtani elektronikusan, személyesen vagy akár postai úton is. A támogatás 2025. január 1. és 2026. június 30. között kiállított számlákra vehető igénybe- közölték.
A kormány számára kiemelt fontosságú, hogy a lakhatás biztosítása mellett javítsa az idősek életkörülményeit, és olyan intézkedéseket hozzon, amelyek mindennapi biztonságot és méltóságot biztosítanak számukra. Ennek részeként megvédte a 13. havi nyugdíjat, amelyet a nyugdíjasok februárban már meg is kaptak. Emellett az áfa-visszatérítési program lehetőséget biztosít arra, hogy az idősek az alapvető élelmiszerek, mint a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek vásárlásakor visszaigényelhessék az áfát, mindezzel csökkentve a mindennapi megélhetés költségeit – hangsúlyozta az NGM.

Zöldinfó
A költési időszakban végzett települési fa- és bokroskivágások különösen károsak
A költési időszakban végzett települési fa- és bokroskivágások különösen károsak, ami ellen közösen kell tenni.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Kiemelték, a szaporodási időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek. A tavasz és a kora nyár a madarak mellett más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási időszak, ezért az ilyenkor végzett bokor- és fakivágások nemcsak igazolhatatlanok, de ellentétesek a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.
Az ilyen természetpusztító gyakorlatnak több alternatívája is van. A legjobb megoldás, hogy a munkát a téli, nyugalmi időszakban végzik el. Különösen a települési famatuzsálemek esetén pedig a visszavágás, a magas törzsmeghagyásos kivágás, vagy az emlékmű jellegű megőrzés is ott van a lehetőségek között – írták a közleményben. Fontos a lakossági aktivitás, pusztítással szembesülve az emberek értesítsék a hatóságokat. Ennek menete az internetnek is köszönhetően rendkívül gyors és egyszerű, például bizonyító fotók készítésével okostelefonnal, néhány soros tájékoztató e-mail küldésével a megyei kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére – tájékoztatott a MME.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Ismét Magyarországra érkeznek a Google utcaképkészítő járművei
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Az autoimmun betegségek előrejelzését szolgáló kutatás zajlik Pécsen
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Ingyen pénz a távhős lakásokban élőknek
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Állatokról szóló választható tantárgy bevezetését tervezik Romániában
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Új nukleáris technológiát támogató központot alapított a BME