

Zöld Energia
Piacra dobták a hatékony napelemes tetőcserepet
A litván Solitek bemutatta a tetőbe integrálható, 435 W-os, 22,04%-os hatékonyságú, elegáns megjelenésű TOPCon technológiás napelemeket, melyek tartósak, újrahasznosíthatók, és 30 éves garanciával érhetők el.
A litvániai székhelyű Solitek két új, 435 W-os, 22,04%-os hatékonyságú cellatechnológiával rendelkező, integrált napelemes tetőkre szánt modult mutatott be – írja a PV Magazine. A Solitek Solid Solrif tetőbe építhető termékcsaládja a svájci székhelyű Ernst Schweizer AG által gyártott rögzítő rendszerekkel együtt érhető el. A litván modul- és akkumulátorgyártó Solitek új terméke TOPCon (tunnel oxide passivated contact) technológiájú. A Solid Solrif D és Solid Solrif N panelek mérete 1767 mm x 1160 mm, és teljesen fekete vagy átlátszó kivitelben kaphatók. A tetőbe integrált napelemek belesimulnak a szerkezetbe, különösen elegáns megjelenést biztosítva. „Új teljesítményű és fejlett cellatechnológiával frissítettük a teljes modulportfóliónkat. Moduljaink mostantól a piacon a leghatékonyabbak közé tartoznak” – emelte ki Julius Sakalauskas, a Solitek vezérigazgatója. „Ez a rendszer egyszerre szolgál stílusos tetőként és nagy teljesítményű napelemes tömbként, megcáfolva azt a mítoszt, hogy az integrált napelemes tetők túl drágák” – tette hozzá. A Solid Solrif D 3,2 mm vastag üveggel és 4-es jégeső osztályú besorolással, míg a Solid Solrif N 2,0 mm-es üveggel és 3-as besorolással érhető el. Mindkét termék tükröződésgátló bevonattal és -0,30%/C teljesítmény-hőmérsékleti együtthatóval rendelkezik. A modulok úgy készültek, hogy hagyományos cserépfedésként szolgáljanak, amelyet az Ernst Schweizer AG, egy svájci napelemes tetőfedő rendszereket gyártó cég által készített megoldás tesz lehetővé.
A 30 éves termék- és hatékonysági garanciával értékesített modulok megküzdenek a szélsőséges időjárási körülményekkel, ellenállnak a hóterhelésnek, a víznek, a szélnek és a tűznek is. A nyitott áramköri feszültségük 38,92 V, rövidzárlati áramerősségük 13,80 A, és IP68-as védettségű csatlakozódobozzal rendelkeznek. A gyártó szerint az összes új Solitek modul megtartja ugyanazokat a fenntarthatósági jellemzőket, mint a korábbi változatok. A modulok 100%-ban megújuló energia felhasználásával készülnek, 98%-ban újrahasznosíthatóak, és 35%-ban tartalmaznak újrahasznosított üveget.

Zöld Energia
2030-ra duplájára emelkedhet a geotermikus energia felhasználása Magyarországon
A tavaly kidolgozott Nemzeti Földhő Stratégia céljaival összhangban a geotermikus energia felhasználása a jelenlegi kétszeresére emelkedhet Magyarországon 2030-ig – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára Bólyban.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Steiner Attila egy, a helyi geotermikus rendszer bővítését szolgáló projekt nyitórendezvényén kiemelte: e cél elérése érdekében a magyar kormány több támogatási lehetőséget is kínál a következő időszakban. A Jedlik Ányos energetikai programban több más energiaforrás mellett a geotermikus energia alkalmazását, előállítását is támogatják az ország földgázkitettségének csökkentése érdekében – mondta, kiemelve, hogy a 440 milliárd forintos támogatási programból több mint 70 milliárd forint jut geotermikus projektekre, azon belül fúrásokra és felszíni beruházásokra.
Az államtitkár a Pécs és Mohács között fekvő, közel négyezer lelkes kisváros közintézményeinek, ipari létesítményeinek hőenergia-ellátását szolgáló rendszerről szólva kiemelte, hogy az példaértékű nemcsak országos, de európai szinten is. Külön érdekessége, hogy egyfajta mintaprojektként megmutatja: egy kisebb település esetében is megéri a geotermiára támaszkodni, hiszen Bóly esetében közintézmények és ipari fogyasztók a felhasználók – monda.
Steiner Attila közölte: a geotermikus energia Magyarország számos pontján jól hasznosítható, továbbá biztonságos, olcsó, kiszámítható módon kinyerhető, így a napenergia és az atomenergia mellett a következő időszakban fontos szerepet tölthet be az ország energiaellátásában. Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete emlékeztetett, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program (Svájci Alap) támogatását is élvezi a bólyi fejlesztés. Közölte: az alpesi ország egy olyan átfogó program keretéből biztosítja a támogatást, amely Magyarország geotermikus potenciáljának magasabb fokú kihasználását és a jelenlegi geotermikus energiatermelési lehetőségek fejlesztését tűzte ki célul.
Hargitai János (KDNP), a térség országgyűlési képviselője azt mondta: Bóly mindig is sikeres volt gazdasági értelemben, de ugrásszerű fejlődésen ment keresztül a közeli M6-os és M60-as autópályák megépítése óta. Úgy vélte, további gazdasági fellendülést hoz majd a kisváros számára a magyar és a horvát sztrádák közeljövőben megvalósuló összeköttetése, valamint az, hogy néhány éven belül átadják a mohácsi Duna-hidat és a hozzá kapcsolódó utakat. Fehérvári Dávid, Bóly független polgármestere emlékeztetett: Bólyban több mint két évtizedes múltra tekint vissza a geotermikus energia hasznosítását szolgáló törekvés, hiszen 2004-ben fúrták az első termálkutat a város központjában. A kedvező tapasztalatok után a geotermikus energiaforrások kiaknázása érdekében ezután további kutakat nyitottak, 2008 óta pedig közintézményeket, később már ipari létesítményeket is fűtenek a feltörő melegvízzel – mondta.
Mivel az egy évben értékesített geotermikus energia mennyisége a 2008-as 13-ról mintegy 20 terajoule-ra, ezzel párhuzamosan a vízforgalom évi 125 köbméterről csaknem 200-ra nőtt, a bólyi geotermikus rendszer elérte felső korlátját: a termelő kutak hozama a beépített technológiával nem emelhető tovább – indokolta az elmúlt évek a fejlesztéseit. A projekt ismertetője szerint a beruházás keretében hatékonyabbá teszik a jelenlegi technológiát, új hőközpontokat létesítenek, és további öt kilométernyi vezetéket építenek a – jelenleg 60 hektáros, és további 30 hektáros bővítés előtt álló – helyi ipari parkban működő vállalkozások nagyobb volumenű kiszolgálása érdekében. Az új vezeték lehetőséget teremt a mezőgazdaság hőenergiával történő ellátására, így üvegházas növénytermesztésre és mezőgazdasági termények szárítására egyaránt.
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Komplett napelemes szettet dobtak piacra, magunk is telepíthetjük!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Az energiatárolás jövőjét hozza el egy brit fejlesztés
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Új olajmezőt fedezett fel a Mol a Dunántúlon
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Energiatárolás lehetőségeit vizsgálták, megoldást találtak?