

Zöldinfó
Új lendületet kap a természetes élőhelyek védelme Barcs térségében
A fejlesztések célja, hogy a védett területeken hosszú távon biztosítható legyen az őshonos fajok fennmaradása és az ökológiai egyensúly.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Mintegy 800 millió forintból indul természetvédelmi területkezelési infrastruktúra-fejlesztés a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén – jelentette be Rácz András, természetvédelemért felelős államtitkár Barcson a Dráva Kapu Bemutatóközpontban, a projekt nyitórendezvényén az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint – írja az alternativenergia.hu. Az államtitkár kiemelte, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság négy projektje összesen 2,8 milliárd forint támogatásban részesül, ezek közül most egy 800 millió forintos fejlesztés indul a KEHOP Plusz program keretében. A beruházás célja a természetvédelmi állattartás feltételeinek javítása, az eszköz- és géppark korszerűsítése, valamint a vizes élőhelyek megőrzése.
Ismertetése szerint a fejlesztés hat helyszínt érint, és több száz hektár védett, illetve Natura 2000 gyepterület fenntartását segíti. A projekt része a darányi homoki gyepek rekonstrukciója, a Riha-tónál lévő vízi műtárgy cseréje, valamint gépek és eszközök beszerzése is. A hagyományos tájhasználati formák, mint a legeltetés és a kaszálás, újra kulcsszerepet kapnak a fenntartható természetvédelemben. Rácz András hangsúlyozta, hogy a természetvédelmi fejlesztések az állami természetvédelem gerincét alkotják. Ezek a beruházások nemcsak a természeti értékek fennmaradását segítik elő, hanem erősítik a vidék gazdaságát és közösségeit is.
Hozzátette, hogy a 2021-2027 közötti időszakban országosan 42 milliárd forint áll rendelkezésre természetvédelmi célú fejlesztésekre, amelyből csak 2025-ben 60 kiemelt projekt valósul meg, amelyek több mint 70 ezer hektár védett területet érintenek. A mostani projekt előkészítése 2027 januárjára zárul le, a megvalósítás befejezése pedig 2029 őszére várható. A fejlesztés jelentős mértékben járul hozzá a térség természetvédelmi célú területkezelésének hatékonyságához, és biztosítja, hogy az őshonos fajok fennmaradásához szükséges környezeti feltételek hosszú távon is fennálljanak – tájékoztatott a szaktárca.

Zöldinfó
A visszaváltás új korszaka: milliószámra térnek vissza a palackok naponta
A modern automaták és a gyártók felelősségvállalása révén a körforgásos gazdaság már nem jövőkép, hanem napi gyakorlat Magyarországon.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős növekedést mutat a visszaváltott italcsomagolások aránya, idén több hónapban már a 90 százalékos arányt is meghaladta, ami nemcsak a környezetre gyakorol kedvező hatást, hanem lehetővé teszi az értékes nyersanyagok hatékony újrahasznosítását is – írja az alternativenergia.hu. A visszaváltás a jövőben még hatékonyabbá és kényelmesebbé válhat azzal, hogy a hulladékgazdálkodást végző koncessziós társaság a vissza nem váltott palackokból származó visszaváltási díjakat a rendszer fejlesztésére fordíthatja – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-vel. A kormány elkötelezett a környezetvédelem és a fenntartható gazdálkodás iránt, és az elmúlt években jelentős lépéseket tett a hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében, aminek köszönhetően több mint duplájára nőtt az újrafeldolgozott hulladék aránya Magyarországon.
A körforgásos gazdaságra való minél gyorsabb átállás érdekében 2023 júliusától az egész országban koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer működik. Emellett a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer és kötelező visszaváltási rendszer keretében a gyártók felelősek a termékeikből származó hulladékok megfelelő kezeléséért, a rendszer működtetetési költségeinek fedezéséért – írták. A közlemény szerint 2024 óta a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező élelmiszerüzletek a forgalomba hozott, visszaváltási logóval jelölt üres italpalackok, fém italdobozok visszaváltását gépi úton, automatákkal kötelesek biztosítani. Országszerte több mint 3200 helyen automata, mintegy 1700 helyen pedig, főként a kisebb forgalmú boltokban, kézi visszaváltó pont áll a fogyasztók rendelkezésére, így több mint 4900 helyen biztosított az italcsomagolások visszaváltása.
Jelenleg már naponta 8-10 millió palackot váltanak vissza országszerte, azonban volt olyan nap is, amelyen elérte a 15 milliós rekordot a visszaváltott palackok száma. A rendszer indulása óta összesen több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza a MOHU REpont rendszerén keresztül. A visszaváltási arányok már most is jelentős növekedést mutatnak, amelynek a 90 százalékos értéke uniós szinten is kiemelkedő eredmény – tették hozzá. Az EM által társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet pontosítja a kötelező visszaváltási díjas rendszer működtetését biztosító bevételek felhasználásával kapcsolatos szabályokat, egyértelműsíti, hogy a MOHU-nak a tervezetten felül maradó visszaváltási díjakból a kötelezően visszaváltási díjas termékekkel kapcsolatos tevékenységeket (hulladékok gyűjtése, előkezelése), ezáltal a rendszer működtetését kell finanszíroznia. A visszaváltási helyek számának gyarapodása, automaták telepítése hozzájárul ahhoz, hogy tovább emelkedjen a visszaváltási arány, és a visszaváltás még egyszerűbb legyen a lakosság számára – olvasható a közleményben.
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
„Vizet a tájba”: több mint kétmillió köbméter víz a fenntartható mezőgazdaságért és élőhelyekért
-
Zöldinfó20 óra telt el a létrehozás óta
A visszaváltás új korszaka: milliószámra térnek vissza a palackok naponta
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Rekordszámú család állt át zöldenergiára a Napenergia Plusz révén