Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Üzembe állhat a Pannon Green Power új típusú villamosenergia-tároló rendszere jövőre

A jövő év első negyedévében üzembe áll várhatóan a Pannon Green Power (PGP) csoport által üzemeltetett, nemrég 1,7 milliárd forint finanszírozást elnyerő Tesla gyártmányú akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszer Törökszentmiklóson – közölte a társaság az MTI érdeklődésére.

Létrehozva:

|

Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures nemrég számolt be arról, hogy a PGP-nek egy olyan innováció kidolgozására nyújt finanszírozást, amely a megújuló energiák tárolását földgáz helyett akkumulátorok segítségével oldaná meg. Az innovációt fejlesztő cég felhívta a figyelmet arra, hogy a telepítés pillanatától nem lehet az akkumulátor minden előnyét kihasználni, az eszköz használatát meg kell tanulnia a magyar hálózatnak és a villamosenergia-piacnak. Arra a kérdésre, hogy a megújuló energiát használó ügyfelek mikor érezhetik a változást, a cég ismertette: a ma innovatívnak számító technológiák 2-5 éven belül számottevő piaci részesedésre tehetnek szert az energiarendszeren belül, aminek köszönhetően fokozatosan egyre olcsóbbá és megbízhatóbbá teszik a fogyasztók számára a zöldenergiát.

Az akkumulátoros energiatároló-rendszer kialakítása rendkívül összetett folyamat, ami ebben a projektben több mint egy évet vett igénybe – magyarázták. A vonatkozó jogszabályok és műszaki előírások nem voltak felkészülve egy ilyen eszköz fogadására, ezért különböző hivatalokkal és szervezetekkel egyeztettek rendszeresen a hosszú távú üzleti és műszaki döntésekről – tették hozzá. A megoldás piacra vitele után a terveik szerint hasonló méretű, további projekteket fognak kezdeményezni külső tőkebefektetők bevonásával azzal a céllal, hogy a szabályozó központ mérete és hatékonysága optimális legyen a magyar kiegyenlítőenergia-piacon.

Az 1,7 milliárdos tőkebefektetés túlnyomó részét a virtuális erőmű 5 megawattos és 10 megawattos akkumulátorainak – négy Tesla Megapack akkumulátor – beszerzése, telepítése és hálózatra csatlakoztatása teszi ki. Ezt egy szlovéniai vezérlőegység és monitoringrendszer egészíti ki. A két komponens olyan virtuális erőművet alkot, amely több energiahálózati szereplőt köt össze egy egységbe, és optimalizálja a működésüket. A megújuló energiák térnyerésével az energiaiparban egyre komolyabb fejtörést okoz az energiaforrások egyenetlen rendelkezésre állása. Az ingadozás kezelésére jelenleg földgázmotorokat használnak, ezeket akkor állítják üzembe, amikor a megújulókból remélt energia épp nem áll rendelkezésre. A PGP csoport saját tőkéje 2021-ben 1,41 milliárd forint volt, szemben a 2020-as 2,32 milliárddal. A társaság 34 projekt fejlesztésen van túl, amelyeket nemzetközi és hazai befektetőknek értékesített.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!