

Zöldinfó
Valóban hatásosak a víztisztító berendezések?
Magyarországon jellemzően jó minőségű az ivóvíz, a lakosság körében mégis egyre nagyobb teret hódít az ivóvíztisztító kisberendezések használata.
A víztisztító berendezések beüzemelési módja és vízkezelő egysége alapján többféle típusú készülék különböztethető meg. A rendelkezésre álló kínálatban kancsós, aktívszén-töltetű, fordított ozmózis membránt tartalmazó víztisztítók, vízlágyítók és speciális készülékek találhatók. A víztisztító kiválasztásakor érdemes figyelembe venni néhány fontos tudnivalót a különböző típusú berendezések sajátosságait illetően, írja az egeszsegvonal.gov.hu.
Kancsós víztisztítók
A kancsós víztisztítók – más néven háztartásiivóvíz-utántisztító kancsók – egyszerű felépítésű készülékek. Cserélhető szűrőik általában aktívszén-szűrőt és ioncserélő gyantát tartalmaznak. Az aktívszén-szűrők megkötik az oldott szerves anyagokat, ezért semlegesítik a klóros mellékízt, illetve egyéb kellemetlen ízeket, szagokat és színeket. A szénszűrő ezüstözött része mikrobiológiai védelmet biztosít, ugyanakkor az ezüstözés miatt a használat során ezüst oldódhat a vízbe. Az ezüstről fontos tudni, hogy megengedett koncentrációja az ivóvízben 0,1 mg/l, csecsemők esetében pedig 0,01 mg/l. A kancsós víztisztító ioncserélő gyantája a víz lágyítását szolgálja. A kancsós víztisztítóval szűrt víz a vízkő eltávolításának köszönhetően nem károsítja a különböző háztartási kisgépeket (kávéfőző, vízforraló, vasaló stb.), ezért használatával meghosszabbítható azok élettartama.
A kancsós víztisztítók beüzemelése, illetve a szűrőcsere során ajánlott átöblíteni azokat legalább kétkancsónyi vízzel. A szűrős kancsó hűtőben tárolandó, tartalma 24 órán belül elfogyasztandó. Célszerű a használati utasításon feltüntetett időközönként elvégezni a szűrő cseréjét, amivel megelőzhető az emberi szervezetre káros nitrit megjelenése és a baktériumok elszaporodása az ivóvízben.
Aktívszén-töltetű víztisztítók
Az aktívszén-töltetű víztisztítók csapra szerelhető, mosogató alá helyezhető és a bemenő víz kezelésére alkalmas változatokban kaphatók. A vízadagoló felépítésű készülékek hideg, meleg, illetve szénsavas vizet is előállítanak. Léteznek elektrolízist végző típusok is, amelyek lúgos és savas víz előállítására is képesek. Az aktívszén-töltetű víztisztítók csökkentik a vízben lévő klór mennyiségét és minden más szerves anyagot, illetve a vizet is lágyítják. Ezek a készülékek ezüstözés, réz-cink ötvözet vagy UV-lámpa segítségével gátolják a baktériumok elszaporodását. Az ezüstözést tartalmazó készüléktípusok esetén számolni kell azzal, hogy ezüst kerülhet a kezelt vízbe. Az UV-lámpával működő berendezések használatakor figyelembe kell venni az UV-lámpa bemelegedési idejét is.
Az aktívszén-töltetű víztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli, ahogyan a karbantartásuk is. A használati utasításon feltüntetett időközönként célszerű elvégezni a szűrő cseréjét, és félévente legalább egyszer javasolt a készülékek fertőtlenítése. Használatuk előtt mindig ki kell folyatni a bennük pangó vizet.
Fordított ozmózis membránt tartalmazó víztisztítók
A fordított ozmózis (reverz ozmózis, RO) membránt tartalmazó, összetett felépítésű berendezések legtöbbje a mosogató alá helyezhető, de kapható a bemenő víz kezelését szolgáló típus is. Ezek a készülékek nemcsak szűrik, hanem tisztítják is a vizet. Működésük azon az elven alapul, hogy zárt rendszerben, nyomás alatt egy membránon préselik át az előzetesen megszűrt vizet.
A szűrés ötlépcsős folyamatból áll. A mechanikai szűrő eltávolítja a vízben lebegő szilárd részecskéket, az aktívszén-szűrő pedig a klórt és származékait, valamint a szerves anyagokat. Ezt követően a fordított ozmózis membrán kiszűr szinte minden 0,0001 mikronnál nagyobb méretű szennyező anyagot és biológiai szervezetet. Majd az aktívszén-utószűrő lép működésbe, kiszűrve az esetlegesen oldott gázt a vízből. A bakteriális védelmet UV-lámpa vagy ezüstözött utószűrő biztosítja. Az ezüstözést tartalmazó készüléktípusok esetén számolni kell azzal, hogy ezüst kerülhet a kezelt vízbe. Az UV-lámpával működő berendezések használatakor figyelembe kell venni az UV-lámpa bemelegedési idejét is.
Az RO-membránt tartalmazó víztisztító berendezések ionmentes vizet állítanak elő, amelynek hosszú távú fogyasztása nem javasolt. Ilyen típusú készülék által előállított víz kizárólagos ivóvízként történő fogyasztása esetén ajánlott az ásványi anyagok más úton történő rendszeres pótlása.
Az RO-membránvíztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli. A használati utasításon feltüntetett időközönként célszerű elvégezni a szűrők és az RO-membrán cseréjét, valamint a készülék fertőtlenítését. Használatuk előtt, valamint hosszabb áramszünetek esetén mindig ki kell folyatni a tartályukban pangó vizet. A speciális szűrőtöltetek egészségre gyakorolt hatását az engedélyezés során nem értékelik, ezért a gyártó által esetlegesen feltüntetett ilyen tartalmú állítások fenntartással kezelendők.
Vízlágyítók
A vízlágyító készülékek legtöbbje a mosogató alá helyezhető, de kapható a bemenő víz kezelését szolgáló típus is. Az ilyen típusú berendezések nagy méretűek, felépítésük viszont egyszerű. Használatuk elsősorban a háztartási gépek (például mosógépek), illetve kazánok, fűtésrendszerek vízkőlerakódás elleni védelmét szolgálja. A vízlágyítók által előállított víz kizárólagos ivóvízként történő fogyasztása nem ajánlott. Ha mégis kizárólag ilyen típusú készülék által előállított ivóvíz fogyasztása történik, javasolt az ásványi anyagok más úton történő rendszeres pótlása. A víztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli. Használatuk során megnövekszik a baktériumok elszaporodásának esélye, ami ellen a sótabletták rendszeres használata nyújt védelmet.
Speciális víztisztítók
A speciális víztisztító berendezések (adszorber) az ivóvíz határérték feletti arzén-, ólom- és nitráttartalmának eltávolítását szolgálják. Egészségre gyakorolt hatásukat az engedélyezés során nem értékelik, ezért a gyártó által esetlegesen feltüntetett ilyen tartalmú állítások fenntartással kezelendők.
Mire ügyeljen víztisztító használata esetén?
Kizárólag ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkező víztisztító berendezés vásárlása és üzembe helyezése javasolt. Az engedély megléte ellenőrizhető a forgalmazónál, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központnál (NNK) vagy a kormányhivatalok népegészségügyi főosztályainál. Csak megbízható kereskedőtől vásároljon víztisztító berendezést. Kerülje azokat a termékeket, amelyeket kizárólag termékbemutatókon és webes felületeken forgalmaznak. A beüzemelést és a szűrőcserét bízza a forgalmazó által biztosított szervízszolgáltatóra. Ügyeljen arra, hogy a víztisztító rendelkezzen védelemmel a baktériumok elszaporodása ellen. Vegye figyelembe, hogy a fordított ozmózis (RO) membrán önmagában nem jelent megfelelő védelmet a baktériumok ellen. Minden alkalommal folyassa ki a víztisztítóban pangó vizet fogyasztás előtt. Fokozottan ügyeljen a berendezés karbantartására és tisztítására!
A víztisztítók alkalmazása kockázatos lehet kútvíz kezelése esetén, mivel megnőhet a baktériumok elszaporodásának és a nitrát képződésének a veszélye. A víztisztítók engedélye kizárólag a vezetékes víz tisztítására vonatkozik. Kútvíz kezelésével arra szakosodott szolgáltatót bízzon meg.

Zöldinfó
Vádat emeltek egy kenderesi férfi ellen, aki 21 tonna veszélyes hulladékot tárolt az udvaron
Mintegy 21 tonnányi bontási hulladékot tárolt egy helybéli ingatlanon egy 45 éves kenderesi férfi.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A vádirat szerint a férfi 2021. szeptembertől 2023. nyárig egy kenderesi ingatlanon hulladékgazdálkodási engedély nélkül végzett gépjárműbontást. Az udvarára szállított, forgalomba már nem kerülő gépjárműveket alkatrészekre bontotta, azokat az udvaron raklapokon tárolta, majd egy részüket eladta – írták.
A vádhatóság felhívta a figyelmet arra: a gépjármű bontása, mint előkezelés hulladékgazdálkodási tevékenységnek minősül, amely csak engedély vagy nyilvántartásba vétel alapján végezhető, a hulladékká vált gépjármű pedig veszélyes hulladék.
A jogszabály szerint jelentős mennyiségű hulladéknak minősül az 1000 kilogrammot vagy a 10 köbmétert meghaladó mennyiség. A férfi által szétbontott, veszélyes hulladéknak minősülő bontott gépjárművek tömege mintegy 21 tonnát tett ki. Az összesen 146 raklapon tárolt alkatrészek térfogata pedig meghaladta az 56 köbmétert – közölték. A férfit korábban a vármegyei kormányhivatal már hatósági határozattal kötelezte a veszélyes hulladék elszállítására, de ő az ellene indult büntetőeljárás alatt ennek nem eleget tett. Az ügyben a Karcagi Járásbíróság fog dönteni.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Megnyílt a Fertő tó északi kikötője
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Feleannyi idő alatt kelnek el a fővárosi panelek
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Áll a bál a Borussia Dortmund napelemes projektje körül
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta