Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Zselés vízgolyó válthatja fel a palackozott ásványvizet

Létrehozva:

|

Ooho! névre hallgat a golyócska és a szájban egy harapással szétpukkan. A londoni innováció óriási mennyiségű palack gyártásától kímélné meg a világot. A találmány köztulajdon, mert kitalálói bőkezűen a creative commons kategóriába sorolták.

A Skipping Rocks Lab által kidolgozott termék lényege, hogy alga-alapú gélben (zselében) tartalmaz vizet, számolt be az újdonságról a CityLab.com. Az ember kilyukasztja a fogával és kiszívja belőle a folyadékot. De ha lenyeli a zselés halmazállapotú borítást, az sem baj. Ugyanis ehető. A vizet gélszerű hártyába csomagolják, s az eljárás során kálcium-kloridot és nátrium-alginátot is felhasználtak (E-509 és E-401).

Az értelemszerűen “törékeny” -pontosabban könnyen pukkadó- golyó szállítása nem ütközne nagy nehézségekbe, mert ugyanolyan kiszerelésben árusítható, mint a tojások: tojásos dobozokhoz hasonló csomagolásban. A biológiailag lebomló csomagolás mindössze 2 dollárcentbe (5,4 forintba) kerül. (Ezt vélhetően a négy darabos dobozra értik, mert a portékát prezentáló videóban ilyet látni.)


Rendeld meg tőlünk a legtrendibb bambusz fogkeféd! Katt ide! 

 

Azt nem írják a feltalálók, hogy egy golyó hány deciliter -vagy inkább centiliter- vizet tartalmaz és hogy elkészítéséhez mennyi energiaráfordításra van szükség. Az viszont könnyen biztosra vehető, hogy zöldebb megoldás, mint a palackozott vizek. Ugyanis a műanyagpalackok 80%-át világszerte nem hasznosítják újra. (Pedig például a világ legolcsóbb világítása is lehetne belőle.)

Advertisement

Mivel a brit feltalálók köztulajdonná tették az újítást és receptjét (a creative commons kategóriába sorolva azt), a golyócska tulajdonképpen minden háztartásban elkészíthető. A golyó jelölést szerzett a 2015-ös “Design to Improve Life” versenyen.

forrás: piacesprofit.hu

5 hozzászólás

5 Comments

  1. Jenő

    2015-05-08 at 09:18

    Egy szó, mint száz, keverjünk idegen anyagot a tiszta vízhez, és szállítsuk lebomló tárolóban, mindezt csak amiatt, hogy ne használjunk műanyag palackot?
    Alapvető probléma, hogy műanyag palackot használunk, vagyis a vízzel eddig sem volt baj. A palack cseréjének problémáját egyszerűen meg lehet oldani, ha visszalépünk az üvegpalackokra. Ugyanúgy újrafelhasználható, mint az új tárolási eszköz. Évek alatt tesztelt, és a vízhez sem kell nyúlni.
    Új/régi probléma a tömeges szállítás, így az üveg súlya. Ez amiatt volt probléma, mert a súly miatt több üzemanyagot fogyasztott a teherautó. Erre van megoldás, mégpedig az elektromos autó, vonat.
    Szerény véleményem szerint hamarabb fogunk átállni az elektromos eszközökre, mint a tojásos dobozos literes kiszerelésű vízre.
    A találmány ettől még pazar, és hajrá feltalálók.

  2. stringZ

    2015-05-08 at 09:35

    Nagyszerű, de nem csak erre van szükség. Arra is szükség van, hogy az emberek ne vegyenek otthonra palackozott vizet, amikor a csapból is jön víz.

  3. tone

    2015-05-08 at 15:18

    egyszerűen zsiniális

  4. dm

    2015-05-08 at 17:54

    Jönni jön, de szar az íze…

  5. Tesla

    2015-05-27 at 14:20

    Lehet szar az íze a csapvíznek, de ha egy üvegbe (pl boros üveg) engeded és hagyod állni minimum 10 percet, már érezhető lesz az ízbeli javulás (Ha pedig az üveget kiteszed napra még jobb lesz, mert az UV teljesen megtisztítja és meglágyítja a vizet.

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

eredményesen zárta működését a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület

A nyári felkészülés jegyében összegezték a munkát.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A tárca tájékoztatása szerint már a nyári felkészülés jegyében összegezte elvégzett munkáját a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által életre hívott szakmai-tudományos fórum. A testület ülésén a tárcavezető kiemelte: a közelmúltban történt spanyol-portugál áramszünet egyik nyilvánvaló tanulsága, hogy hagyományos turbinás-generátoros erőművek nélkül az áramszolgáltatás zavartalansága nem garantálható.

A hatályos szabályozás a Paksi Atomerőmű teljesítményének leszabályozását írja elő arra az esetre, ha a létesítmény melletti Duna-szakasz vízhőmérséklete meghaladná a 30 fokot. Egy tavalyi rendeletmódosítás felhatalmazta a szakminisztert arra, hogy ellátásbiztonsági okokból fenti feltétel bekövetkezte ellenére hozzájárulhasson a leterhelés átmeneti mellőzéséhez. A tárcavezető az elmúlt nyáron nem élt ezzel a jogosítványával.

Az EM felidézte: Lantos Csaba kezdeményezésére, elismert szakemberek bevonásával 2024 őszén alakult meg a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület. Fő küldetése az volt, hogy a miniszter a felmerülő összes lényeges nukleáris, környezetvédelmi, energetikai, vízügyi szempont körültekintő mérlegelése nyomán hozhassa meg fentiek szerinti döntését. A testület által meghatározott feladatok részleteit öt munkacsoportban, szakértők még szélesebb körének közreműködésével tekintették át az elmúlt hónapokban.A tanácsadó testület munkáját Lantos Csaba sikeresnek ítélte, a következő lépésekről az Energiaügyi Minisztérium a közeljövőben tájékoztatást ad – írták a bejegyzésben.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák