

Zöld Energia
Magyar cég jött rá, hogyan lehet természetbarát egy napelempark
A SolServices szerint van módszer a környezet- és természetbarát napelemparkok létrehozására.
A magyar SolServices cég olyan ajánlást készített, amelyben azt részletezi, hogyan lehetnek a naperőművek összeegyeztethetőbbek a természettel – számol be a PV Magazine. A vállalat nemzeti parkokkal, környezetvédelmi szervezetekkel, energiacégekkel és méhészekkel együttműködve hozta létre a publikációt, amely egy teljesen új, gyakorlatorientált módszertant ír le. A cél az, hogy a nagy kiterjedésű területeken épülő napelemparkok kialakításakor a lehető legnagyobb mértékben figyelembe vegyék a terület ökológiai, biológiai és természeti adottságait.
A Nemzeti Energiastratégia értelmében 2030-ra 6000 megawattra bővítenék a teljes napelemkapacitást, amely 2040-re a 12 ezer megawattos is elérheti. A SolServices szerint a célt környezet- és természetbarát módon kellene elérni.
„Az elmúlt évek agrár-környezetvédelmi kutatásai kimutatták, hogy megfelelő földhasználattal és a növényközösségek megerősítésével a vadon élő állatok populációi jelentősen növelhetők a mezőgazdasági területeken” – írja a cég jelentésében. A vállalat szerint megfelelő tervezéssel és minimális gondozással egy napelempark mintegy 30 évig szinte zavartalan élőhelyet biztosíthat.
A jó létesítmény területének kevesebb mint 5 százalékát fedik különböző infrastruktúrák, így utak vagy inverterek, és még az erőmű panelekkel borított részeit figyelembe véve sem haladja meg az arány a teljes terület mintegy 50 százalékát. A dokumentum részletesen ismerteti azokat a módszereket, amelyek kedvezőek lehetnek a természetnek.
A beporzók támogatása különösen fontos, a réti here ültetése például megalapozza a lepkék és a dongók jelenlétét. A rágcsálók és apróvadak esetében ezzel szemben a kellően csendes és zavartalan élőhely a fontos, míg a madaraknak a mesterséges fészkek és odúk, illetve cserje- és faültetések segíthetnek. Amennyiben egy napelempark alkalmas a rovarok számára, az akár a denevéreket is odavonzhatja.
A jelentésben kiemelik, hogy nagyvadakra az erdőszélekhez közeli szántóföldeken és gyepterületeken lehet számítani. Ezen állatok jelenlétét azonban a napelemparkokban általában minimalizálni kell az állatok és a berendezések védelme érdekében. Éppen ezért ami itt inkább fontos, az az, hogy az infrastruktúra segítse a nagyvadak biztonságos menekülését az adott területről.

Zöld Energia
Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el
Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.
Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó18 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!