Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Zöld és barna titkok: hogyan készül az érett komposzt?

A helyes nitrogén-szén arányú, szellőztetett és nedvesség­szabályozott komposztálás 12 hónap alatt értékes, érett komposztra fordítja a zöldség-gyümölcs és faapríték hulladékot, ezzel védve a talajt és csökkentve a műtrágya miatti környezeti terhelést.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A komposztálás folyamata egyáltalán nem újkeletű dolog. Több száz évre visszavezethető, amikor is kiemelten odafigyeltek a gazdák, hogy hogyan és mivel táplálják a földet, hogy az a következő évben még gazdagabb és szebb termést hozzon. A komposzt elkészítése során oda kell figyelni a megfelelő nitrogén és szén arányra, a nedvességre, az oxigénellátásra és a megfelelő szellőzésre is. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy nem szabad mindent rádobni az újrahasznosítás jegyében.

A komposztálás a szerves anyagok természetes lebomlását jelenti, amelynek eredményeként egy tápanyagokban gazdag anyag keletkezik, ezzel rendkívül sok jótékony hatást eredményezve a talajnak. Mindemellett pedig pénztárcabarát is lehet, hiszen nem kell műtrágyát és mindenféle tápoldatot vásárolni a növények számára. 

Advertisement

Nagyjából három hónap alatt keletkezik friss komposzt, ez azonban még folyamatos bomlásban, átalakulásban vesz részt, így tartalmazhat káros anyagokat is a növények számára. Körülbelül 12 hónapot kell várni ahhoz, hogy érett komposztot kapjunk, ami már bátran felhasználható. Ez már sötét, feketés színű és könnyen morzsolható. Ez az állapot, melyet átszitálva felhasználhatunk ültetéskor a növényekhez, virágcserépben, a kertben elszórva és azt a talajba bedolgozva. 

Mégis, hogyan segít a fenntarthatóságban és a bolygónk védelmében a komposztálás? 

Advertisement

Először is a komposztálással a növényi anyagok, mint például zöldség és gyümölcs maradékok, levágott zöldhulladék visszakerül a környezetben. Ha a szemétben végzik és végül a hulladéklerakóba kerülnek akkor a bomlás folyamata nem teljesen tud végbemenni, ennek következtében pedig üvegházhatású gázok keletkeznek, amelyeknek csak negatív hatása van a klímaváltozásra. 

A komposzt segít javítani a talaj tápanyagtartalmát. Ha jobban belegondolunk a konyhakertek általában ugyan azon a pár négyzetméteren találhatóak. Ha minden évben csak vetünk és aratunk, vissza pedig semmit sem adunk, akkor egy idő után lelassul a folyamat és a talaj teljesen kimerül a tápanyagokban. Mindemellett segít a növények és a veteményes gyorsabb növekedésében is. 

Advertisement

Ha komposztálunk, akkor műtrágyát sem kell vásárolnunk. Nemcsak pénztárcabarát megoldás, de segít a vízszennyezés csökkentésében és elkerülhetünk vele olyan környezeti problémákat is, amelyek a műtrágya használatnak köszönhetőek.

Mit és milyen arányban dobhatunk a komposztra? 

Advertisement

Azt gondolná elsőre az ember, hogy ami nem szerepel a tiltólistán, abból bármilyen mennyiségben dobhatunk a komposztra, pedig nem. Figyelni kell ugyanis arra, hogy a komposztnak azonos arányban kell tartalmaznia zöld és barna anyagokat. 

A zöldek nitrogénben gazdagok. Ilyen például a levágott fű, gyümölcs és zöldség maradványok, kávézacc, gyomok és metszésből származó növények. Míg a faapríték, száraz levél, szalma, papírzacskó, újságpapír és felaprított kartondoboz a barna, azaz a széndús anyagok közé tartoznak. 

Advertisement

De ki kell emelni, hogy nem minden komposztálható!

Nagyon fontos, hogy nem mindent szabad a komposztra dobni. A főtt étel, tejtermék, évelő gyom, hamu, hús, valamilyen betegséggel megfertőzött növények – ezek azon dolgok közé tartoznak, amelyeket a kukába kell dobni, hogy megfelelően kezelve legyenek a hulladékgazdálkodás során. 

Advertisement

Zöld Energia

Erkélytől az ipari méretig: új, moduláris energiatároló megoldások érkeztek

Változatos termékekkel vonultak fel az akkumulátorgyártók az idei Intersolar Europe-on.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Skálázható energiatároló rendszert mutatott be az Anker Solix Európa legnagyobb napenergia-fókuszú kiállításán Münchenben – számol be a PV Magazine. A terméket alapvetően erkélynapelemek számára tervezték, de jóval nagyobb fotovoltaikus rendszerekkel is kompatibilis. A csomag egy 3,6 kW-os, 2,688 kWh tárolókapacitású akkumulátort tartalmaz, amely akár nyolc napelem áramát is képes kezelni. A rendszer 14,4 kW napenergia-bemenetig, 65,5 kWH kapacitásig és 4,8 kW kimenetig bővíthető. Az Intersolar Europe eseményen a Growatt is lerántotta a leplet NEXA 2000 nevű termékéről. Ez egy 2 kWh-s, minden az egyben akkumulátor- és inverterrendszer, amely gallium-nitrid alapú inverterekkel bír. A termék modulárisan bővíthető, teljes bemeneti kapacitása 2,6 kW, tárolási kapacitása pedig 2-8 kWh.

Az Evermore gyártó is bemutatta friss projektjeit, a cég célja, hogy a tehenek által fogyasztott fűből nyert szén felhasználásával 50%-kal csökkentse az anódkötő anyagok költségét. A vállalat előreláthatóan idén dobja piacra első kész termékét.

Advertisement

A CNP Solutions akkumulátorcellák számára készít részelemeket. A cég egy új, hat hengeres rendszert mutatott be anódkötő anyagának felvitelére, az eszköz célja a biztonság és az alkalmazhatóság tesztelése, amely jelenleg különösen fontos az anódpiacon.

Az Aeson elektromos járművekhez és hálózati tároláshoz szánt nátrium-akkumulátorokat vonultatott fel, hangsúlyozva, hogy ezek kapacitásának növekedése potenciális költségelőnyökkel jár a lítium-ion akkumulátorokkal szemben. A Hydrostor a The smarter E Awards energiatárolási díjat kapott A-Compressed Air Energy Storage (A-CAES) technológiájáért. A cég a közelmúltban 200 millió dollárnyi beruházást kapott egy 500 MW-os kaliforniai létesítmény fejlesztésére, emellett rövidesen Ausztráliában is tárolási projektbe kezdhet.

Advertisement

Kínai vállalatok is jelentős bejelentéseket tettek: a Sofar egy rugalmas kereskedelmi és ipari tárolórendszert, valamint a PowerMagic Mini nevű 98,3 kWh-s LFP tárolószekrényt ismertette, míg a Dunext a Powerhill nevű, ipari felhasználásra tervezett, 233 kWh-s LiFePO4 szekrényt mutatta be, amely 100 kW kimeneti és 120 kW napenergia-bemeneti kapacitással rendelkezik.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák