Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Kezdetét vette a Nemzeti Parkok Hete, és a Kiskunságot bemutató kiállítás is megnyílt

A magyar természetvédelem egyik legkiemelkedőbb ünnepe idén különleges fényben tündököl.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Kezdetét vette a Nemzeti Parkok Hete, amelynek méltó nyitánya a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban megnyílt “Homok és a szik birodalma” című kiállítás. Ez az esemény kettős jelentőséggel bír: egyszerre tiszteleg a Kiskunsági Nemzeti Park alapításának ötvenedik évfordulója, valamint a hazai természetvédelem és nemzeti parkjaink előtt – emelte ki az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára a kiállítás ünnepélyes megnyitóján a tárca közleménye szerint. A “Homok és a szik birodalma” kiállítás és a Nemzeti Parkok Hete közös ünnepe mindenkit megszólít – emelte ki köszöntőjében Rácz András.

Majd az államtitkár mindenkit arra buzdított, hogy fedezze fel a Kiskunság titokzatos világát, ismerje meg Magyarország nemzeti parkjainak sokszínűségét, és váljon részeseivé annak a közös felelősségnek, amely a természet védelmét és a jövő generációk örökségének megőrzését szolgálja. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elkövetkező időszakban uniós forrásból 4,3 milliárd forint értékű fejlesztés valósul meg a Kiskunságon, megújul az állattartó infrastruktúra, ökoturisztikai beruházások indulnak a Nagyszéksós-tónál, és javul a Csaj-tó ökológiai állapota is – írták.

Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság vezetője a kiállítás kapcsán kifejtette, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park 1975. január 1-jén született meg Rakonczay Zoltán és Tóth Károly fáradhatatlan munkájának eredményeként. Az elmúlt öt évtized során a park területe jelentősen gyarapodott. Ma már kilenc különálló tájegységben, több mint 50 000 hektáron őrzi a természetközeli élőhelyeket.

Advertisement

A Fülöpházi buckavidék hullámzó homokdűnéi, a rákosi vipera utolsó menedékei, a túzok, a kék vércse, a szalakóta és a Kolon-tó madárvilága mind-mind arról tanúskodnak, hogy a természet kitartása, alkalmazkodóképessége és rejtett szépségei nap mint nap jelen vannak ezen a tájon. A tanösvények, kilátók, interaktív kiállítások és látogatóközpontok ma már nem csupán információs pontok, hanem élményekkel teli találkozóhelyek, ahol a természet szeretete és védelme kézzelfogható valósággá válik.

A Nemzeti Parkok Hete a közlemény szerint immár 18. alkalommal várja a természet szerelmeseit színes programkavalkáddal. A nyitóhétvégén a Mezőgazdasági Múzeum kertje igazi pezsgő forgataggá alakul. Mind a tíz nemzeti park igazgatóság saját sátorral, gyermekfoglalkozásokkal, interaktív bemutatókkal, kézműves termékekkel és helyi ízekkel várja a látogatókat.

Advertisement

Az ország minden szegletében különleges, kedvezményes vagy ingyenes túrák, bemutatók és foglalkozások segítik a látogatókat abban, hogy felfedezhessék Magyarország természeti értékeit. Az államtitkár kiemelte, hogy a nemzeti parkok ma már a hazai ökoturizmus legfőbb letéteményesei. Évente 1,6 millió regisztrált vendéget fogadnak, 1000 fős szálláshelyhálózat és 1000 kilométer hosszú tanösvényrendszer áll a természetbarátok rendelkezésére, az infrastruktúra pedig folyamatosan fejlődik a társadalmi igényekhez igazodva.

A Nemzeti Parkok Hete nem csupán a természetjárók, hanem a helyi termelők ünnepe is. A nemzeti parkok védjegyes termelői, akik a védett területeken, sokszor szigorú szabályok között dolgoznak, kézműves termékeikkel, helyi alapanyagokból készült finomságaikkal gazdagítják a rendezvényt. A védjegy annak szimbóluma, hogy ezek a termékek érintetlen, vegyszermentes környezetből, helyi munkaerővel készülnek, támogatva a helyi közösségek gazdasági és kulturális életét – olvasható a közleményben.

Advertisement

Zöldinfó

Hódvár, River’Scool és szürkemarhák – természetközeli fejlesztések a Mura térségében

Megkezdődik az Ötoldalú Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum zalai területének komplex fejlesztése.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az igazgatóság 2028. december végéig, a Széchenyi Terv Plusz programban elnyert 470 millió forintos európai uniós és magyar állami támogatásból valósítja meg a projektet az UNESCO MAB (Ember és bioszféra) programhoz tartozó, több mint 100 ezer hektáros terület természeti értékeinek megőrzése és az ahhoz kapcsolódó nevelési, szemléletformálási és ökoturisztikai feladatok infrastruktúrájának megerősítése érdekében  -írja az alternativenergia.hu.  A mostani projekt célja a Mura árterén lévő, leromlott állapotú gyepek helyreállítása, a gyepes élőhelyek kiterjedésének növelése, a hagyományos extenzív állattartás bővítése, és a gyepekhez kötődő védett növény- és állatfajok megőrzése. Azt írták, hogy a vagyonkezelésükben lévő területre a hatékony természetvédelmi gyepkezelés és a magyar szürkemarha-állomány téli etetéséhez szükséges szálas takarmány előállításához erőgépeket, adaptereket, mezőgazdasági eszközöket vásárolnak, továbbá az állattartás és a legetetés eszközrendszerét is fejlesztik.

Szintén fejlesztik az ottani természetvédelmi őrszolgálat és szakszemélyzet felszereltségét, a megfigyelés, az adatrögzítés és -feldolgozás eszközrendszerét, továbbá terepjáró gépkocsikat és vízi járművet is vásárolnak. A Muraszemenyén korábban kialakított River’Scool vízparti oktatóhelyhez kapcsolódó minősített természetiskolai programjukat a bioszféra-rezervátum teljes területén elérhetővé teszik egy oktatófurgon beszerzésével és felszerelésével. A pályázat keretében a muraszemenyei Hódvár Vízitúra-kikötőhelyet és a River’Scool vízparti oktatóhelyet is továbbfejlesztik: felújítják az odavezető utat, a kikötőhely gépészetét, újabb szabadtéri bútorokat szereznek be és oktatótáblákat is kihelyeznek.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák