Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Atomenergiáról megújuló energiákra vált Tajvan

Létrehozva:

|

A szigetországban 2016-ban Tsai Ing-wen elnök került hatalomra és gyökeresen megváltoztatta a klíma- és az energiapolitikát.

A távlati célkitűzések között szerepel, hogy Tajvan 2025-ig beszünteti az atomenergia felhasználását és ezzel párhuzamosan fokozatosan a középpontba kerülnek a megújuló energiák. A döntést ugyanakkor az ipar egy része nem fogadta kitörő örömmel és mindent elkövet azért, hogy az ellenérzéseit kifejezésre juttassa. A helyi atomipar többek között népszavazást akar kezdeményezni a kérdésben, s így kényszerítené meghátrálásra az elnököt és annak támogatóit. Emellett kampányt indítottak azzal a fő mottóval, hogy a megújuló energiák túl drágák és nem képesek biztosítani az ország stabil energiaellátását. Éppen ezért az atomenergia és a szén gyakorlatilag még hosszú ideig elengedhetetlen Tajvan energiaellátása szempontjából.

Az elnök és támogatói ugyanakkor nem hagyták magukat és egy tajpeji energiaügyi konferencián azt javasolta a szakembereknek és a közvéleménynek, hogy ne hallgassanak az atomipar érveire, hanem álljanak ki a megújuló energiák mellett. Amennyiben ugyanis az elképzelések megvalósulnak, úgy az ország 2030-re a teljes energiaellátását a megújuló forrásokból biztosíthatja. Az elnök megerősítette, hogy a kormány mindenképpen ki akar vonulni az atomenergia-üzletből és utalt arra, hogy már a 2011-ben, Berlinben folytatott megbeszélésein is felmerült ez a gondolat. A politikus pedig azóta is ragaszkodik az ötlet megvalósításához, különösen azóta, hogy Tajvan elnöke lett.

forrás: alternativenergia.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!