Design
Környezettudatos digitális pop-up kiállítást rendez a MANK
reART – Kortárs környezet címmel digitális pop-up kiállítást rendez Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) az ÖKOINDUSTRIA 2021 Zöldipari Expo kiállítás részeként. Április 28-től a kiállítás elérhető lesz a www.alkotomuveszet.hu oldalon is – tájékoztatta a MANK az MTI-t.
A reART pop-up kiállításban olyan alkotásokkal találkozhatnak az érdeklődők, amelyek a környezettudatosságra, klímavédelemre és a fenntarthatóságra, aktuális környezeti jelenségekre reagálnak – olvasható a tájékoztatóban. Tóth Richárd alkotása, a gleccserek zsugorodásával, ezáltal a tengerszint visszafordíthatatlan növekedésének problémájával foglalkozik. Süveges Rita Fossil Jetlag / A repülés alkonya című diptichonja egy repülőgép hajtóművét ábrázolja az égő naplementében, ezzel a légi közlekedés pazarló energiafogyasztására hívja fel figyelmet.
A környezetszennyezés Csizik Balázs Waste Suprematism fotósorozatában érhető tetten. A fotós ipari települések mentén, erősen szennyezett partszakaszokon készített képeket, hogy felhívja a figyelmet a műanyagszennyezés és a felelőtlen emberi beavatkozás problémáira. Régi tárgyakat hasznosít újra Horváth Lóczi Judit alkotásában, leginkább régi fa használati tárgyakat, új jelentésrétegeket adva nekik. Bács Emese festészetéhez használ hulladéktárgyakat: eldobott műanyagkupakokat, gyógyszertartókat és szivacsdarabokat.
Kiss Márta mobiltelefonjába merülő férfit ábrázol munkájában, ezzel a világunkat behálózó folyamatos virtuális fény- és zajszennyezésre utal.
Bubla Éva a tiszta levegőhöz való alapvető jogot reprodukálja levélből készült arcmaszkjaival. Kelle Antal interaktív, virtuális tárgyaival pedig az emberi együttélés kérdéseire próbál mintákat találni matematikai és fizikai eszközökkel. A MANK a kiállítás mellett kísérő programokkal is készül. Az online tárlat látogatói tárlatbemutatón is részt vehetnek, de megtekinthetik Mangi Kornélia kortárs táncművészeti előadását is – olvasható a tájékoztatóban.
Design
Megnyílt a Mol új székháza
Megnyílt a Mol Campus, a vállalat új székháza Budapesten, a Kopaszi-gát mellett; az épületben 2500 ember dolgozik majd a cég növekedésén, mert biztosítani kell Magyarország energiaellátását – mondta a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a megnyitó ünnepségen, csütörtökön.
Hernádi Zsolt hozzátette, az épületet a Foster + Partners és magyarországi partnere, a Finta Stúdió tervezte. A belsőépítészeti megoldásokat a Kinzo és a Minusplus tervező és designer iroda dolgozta ki. A kivitelezésért pedig a Market Építő Zrt. felelt. Emlékeztett, 2016-ban azért döntöttek úgy, hogy új saját tulajdonú székházat építenek, mert hittek a jövőben. Hozzátette, a Campus a jövő generációinak készült, az épület azt üzeni: “a Mol itt volt, itt van itt is lesz a következő évtizedekben”. Kiemelte, a Mol Magyarország első olyan zászlóshajója, amely külföldön is sikereket tudott felmutatni. Ma már a régió meghatározó iparvállalata. A Mol-csoport a világ 21 országában van jelen. Ugyanakkor jelezte, bármennyire is nemzetközi a cég “itthon otthon van”, mert a Mol magyar multiként úgy döntött, hogy Budapesten építkezik, itt építik meg a jövő irodaházát. Hernádi Zsolt arra is kitért, hogy az üzemanyag fronton elszabadult káoszt valamennyire sikerült csillapítani, szerdán már 30 százalékkal csökkent a fogyasztás az elmúlt napokhoz képest, de még nem állt helyre a rend.
Ratatics Péter, a vállalatcsoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója közölte, a Campus 143 méter magas, nettó alapterülete 86 ezer négyzetméter. Az MTI kérdésére elmondta, az új székház felépítését a Mol saját forrásból finanszírozta, a beruházás értékét azonban üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Azt azonban megjegyezte, hogy a Campus a Magyarországon felépülő irodaházaknál nagyjából 20 százalékkal magasabb értéket képvisel. A megnyitót követően a történelmi egyházak XI. kerületi képviselői megáldották a Mol Campust.
A helyszínen kiadott közlemény szerint a Mol Campus Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrészében, a BudaParton épült fel. A Mol 2500, eddig 9 különböző telephelyen dolgozó kollégáját költözteti az új székházba. Hozzátették, az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint az épületen található 900 négyzetméternyi napelem, valamint a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer a Mol Campus a legszigorúbb fenntarthatósági elvárásokat is teljesíti.
Kép: MTI/Balogh Zoltán