

Zöld Energia
Dubajban ezzel a módszerrel csökkentik a rezsit
A Dubaji Villamosenergia- és Vízügyi Hatóság bejelentette, hogy további 100 megawatt napelemes kapacitással bővítették a tervezett 5 gigawattos Mohammed bin Rásid al-Maktúm Napelemparkot – számol be a PV Magazine. Összehasonlításképp: a Paksi Atomerőmű összteljesítménye ma megközelítőleg 2 gigawatt, a létesítmény biztosítja Magyarország áramellátásának mintegy 50 százalékát.
A Mohammed bin Rásid al-Maktúm dubaji emírről, az Egyesült Arab Emírségek alelnökéről, miniszterelnökéről és védelmi miniszteréről elnevezett létesítmény állami tulajdonban van, és az ország középső részén, a sivatagban található. A park közel 80 négyzetkilométeren terül el, ez a világ egyik legnagyobb megújulóenergia-projektje. A létesítmény építését 2012-ben jelentették be, a telep egyik különlegessége, hogy egyes helyein tükrök segítségével koncentrálják a napsugárzást. Az 5 gigawattos teljesítmény elérését 2030-ra tűzték ki, a célt több lépésben, fokozatosan valósítják meg.
Az új kapacitást a projekt ötödik, 900 megawattos fázisának részeként építették ki idén májusra. A telep jelenleg 1627 megawatt napelemes kapacitású, a negyedik és ötödik szakaszban további 1233 megawattot telepítenek. A negyedik fázisból még több munkafolyamat is befejezésre vár, a Dubaji Villamosenergia- és Vízügyi Hatóság például eredetileg 2021-re tervezte azon naptorony üzembe helyezését, amellyel a napsugárzást fókuszálhatják a parkban. Az ötödik, 561 millió dolláros szakasz fejlesztéséért a szaúd-arábiai ACWA Power és a Gulf Investment vállalatok felelősek. A partnerek rekordalacsony napelemes tarifát fogadtak el, korábban, a 2017-ben lezárult fázisban is példátlanul kis költségen dolgoztak a cégek. Tavaly a Dubaji Villamosenergia- és Vízügyi Hatóság még úgy számolt, hogy a fázis 2022-ben zárulhat le, idén májusra viszont már jelentős költségnövekedésről számoltak be, ami valószínűleg késéssel is párosul majd.

Zöld Energia
Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?
Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.
A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.
A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.
A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!