

Zöld Energia
Klaus Iohannis a fekete-tengeri földgázkitermelés mielőbbi elkezdését kérte az OMV-től
Klaus Iohannis román államelnök a fekete-tengeri földgáz kitermelésének mielőbbi elkezdését kérte a Neptun Deep gázmezőből az osztrák OMV-Petrom vállalattól, amelynek vezetőit hétfőn fogadta a hivatalában.
A román elnöki hivatal közleménye szerint a megbeszélésen, amelyen jelen volt Alfred Stern, az OMV ügyvezető igazgatója – Klaus Iohannis kifejtette, hogy Románia számára nagyon fontos ennek a beruházásnak a megvalósulása, és arra kérte a vállalatot, hogy mielőbb kezdje el a gázmező kitermelését, hiszen az úgynevezett offshore törvény hatályos és Iohannis szerint kedvező a befektetők számára. A közlemény szerint az OMV vállalta, hogy a jövő év közepéig meghozza a kitermelés sorsáról szóló döntést. Az OMV a földgázmező 50 százalékát birtokolja, a másik fele a román Romgaz állami gázvállalaté lett, miután tavaly októberben 1,06 milliárd dollárért megvette az amerikai Exxon 50 százalékos részesedését a Neptun Deep földgázmezőben. Christina Verchere, az OMV Petrom a vezérigazgatója a nyáron elmondta, hogy minél gyorsabban meg akarják hozni a döntést, de a befektetőknek teljes mértékben kiszámítható, stabil jogi és adóügyi beruházási környezetre van szükségük, ebből a szempontból már sokat javított a román parlament által elfogadott jogszabály. A Neptun Deep fekete-tengeri gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.

Zöld Energia
Zöldebb távhő, alacsonyabb rezsi – robban a Jedlik Program
Csőcserétől hőszivattyúig: új korszak kezdődik az energiaszektorban.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Harminc távhőszolgáltató jelentkezett eddig a Jedlik Ányos Energetikai Program egy hete megnyílt felhívására – írja az alternativenergia.hu. Az általuk igényelt 31 milliárd forint az elérhető 45 milliárd forintos forrásmennyiség több mint kétharmadát teszi ki – jelentette be Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM). Kiemelték, hogy az elbírálás során azonban nem a beérkezési sorrend, hanem a pályázatok minősége számít annak érdekében, hogy a legjobban előkészített projektek kaphassanak minimum 20 millió, legfeljebb 1,5 milliárd forint forint támogatást a működési hatékonyságot javító infrastruktúrafejlesztéseikhez. Felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi szakasz július végéig tart, azt a folytatásban még további négy követheti. Így nemcsak a pályázati felület kitöltését már megkezdő mintegy húsz távhőszolgáltatónak, hanem újabb érdeklődőknek is érdemes még a támogatási lehetőségben gondolkodniuk. A csővezetékek felújításával, szigetelésével visszaszorítható a hálózati hő- és vízveszteség, ami megkönnyíti az iparági társaságok gazdálkodását.
A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program másik távhős kiírásában a termelés megújuló alapokra átállítását segíti 51 milliárd forinttal. Itt közel egy hónap múlva nyílik meg a jelentkezés, amelyre szintén öt szakaszban lesz mód. A kiírás előmozdítja a távfűtésben felhasznált földgáz kiváltását ipari hőszivattyúkkal, földhővel vagy biomasszával, ezzel mérsékli Magyarország importkitettségét. Az EM tájékoztatott arról is, hogy a nyáron élesednek többek között a Jedlik-program biogáz és biometán előállítását, ipari energiatárolók telepítését, energetikai kutatás-fejlesztést ösztönző elemei is. A programcsomag fokozza a hazai fogyasztók ellátásának biztonságát, emeli egyes energetikai szolgáltatások színvonalát, hozzájárul a zöldenergia hasznosításának növeléséhez, az energiaszektor zöldítésével óvja a környezetet. Legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – magyarázta a minisztérium.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Két fogás, ami megváltoztathatja a jövőt