

Zöld Energia
A világ legnagyobb tetőre telepített naperőművét építik
A SolarFuture már 2024 végére befejezné a napelempark telepítését.
A világ legnagyobb tetőre telepített naperőműve épül Dániában – számol be az NRGReport. A szakértők arra számítanak, hogy a projekt forradalmasíthatja a napelempiacot.
A fotovoltaikus technológia az utóbbi években lenyűgöző fejlődésen ment keresztül, a napelemek egyre hatékonyabbak, egyre több formában jelennek meg, és egyre változatosabb helyszínekre telepítik őket. Napjainkban már úszó napelemekkel, fotovoltaikus üvegházakkal, sőt homlokzatba beépített modulokkal is találkozhatunk.
A fotovoltaikus fejlődésben hamarosan új mérföldkő jöhet el a dániai SolarFuture projektje révén. A 2014-ben alapított vállalat fő profilját az ipari és mezőgazdasági napelemes megoldások jelentik, ezúttal egy hatalmas, tetőre épített napelemparkon dolgoznak.
A csapat az utóbbi években rengeteg olyan beruházást valósított meg, amelyek összetettségükkel és helyszínükkel is komoly ismertségre tettek szert. A cég többek között a Koppenhágai Operaház tetejére, valamint a Dániát és Svédországot összekötő Øresund-hídhoz is telepített napelemeket.
A közelmúltban bemutatott projekt világszinten is hatalmas dobásnak tűnik. A vállalat a DSV dániai szállítási és logisztikai cég új központjában, Horsensben készül létrehozni egy új, tetőn működő naperőművet, a rendszer teljesítménye a tervek szerint többek között a Tesla nevadai óriásgyárának teljesítményét is meghaladja. A DSV logisztikai központjának épülete több mint 300 ezer négyzetméter, ezzel a világ ötödik legnagyobb épülete lehet, amelynek tetőfelületének nagy részét napelemek fogják borítani.
A napelempark teljesítménye 35 megawattpeak lesz, amivel a Giga Texas 30 megawattpeak teljesítményű rendszerét is felülmúlja majd. A SolarFuture állítása szerint a legjobb szakembereket gyűjtötte össze, a cégnél gyors telepítésre és jól működő logisztikára számítanak. A tervek szerint a telepítést már 2024 decemberére befejezik, és át is adják a világ legnagyobb, tetőn létesített naperőművét.

Zöld Energia
Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el
Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.
Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó18 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!