Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A világ legnagyobb tetőre telepített naperőművét építik

A SolarFuture már 2024 végére befejezné a napelempark telepítését.

Létrehozva:

|

A világ legnagyobb tetőre telepített naperőműve épül Dániában – számol be az NRGReport. A szakértők arra számítanak, hogy a projekt forradalmasíthatja a napelempiacot.

A fotovoltaikus technológia az utóbbi években lenyűgöző fejlődésen ment keresztül, a napelemek egyre hatékonyabbak, egyre több formában jelennek meg, és egyre változatosabb helyszínekre telepítik őket. Napjainkban már úszó napelemekkel, fotovoltaikus üvegházakkal, sőt homlokzatba beépített modulokkal is találkozhatunk.

A fotovoltaikus fejlődésben hamarosan új mérföldkő jöhet el a dániai SolarFuture projektje révén. A 2014-ben alapított vállalat fő profilját az ipari és mezőgazdasági napelemes megoldások jelentik, ezúttal egy hatalmas, tetőre épített napelemparkon dolgoznak.

A csapat az utóbbi években rengeteg olyan beruházást valósított meg, amelyek összetettségükkel és helyszínükkel is komoly ismertségre tettek szert. A cég többek között a Koppenhágai Operaház tetejére, valamint a Dániát és Svédországot összekötő Øresund-hídhoz is telepített napelemeket.

A közelmúltban bemutatott projekt világszinten is hatalmas dobásnak tűnik. A vállalat a DSV dániai szállítási és logisztikai cég új központjában, Horsensben készül létrehozni egy új, tetőn működő naperőművet, a rendszer teljesítménye a tervek szerint többek között a Tesla nevadai óriásgyárának teljesítményét is meghaladja. A DSV logisztikai központjának épülete több mint 300 ezer négyzetméter, ezzel a világ ötödik legnagyobb épülete lehet, amelynek tetőfelületének nagy részét napelemek fogják borítani.

Advertisement

A napelempark teljesítménye 35 megawattpeak lesz, amivel a Giga Texas 30 megawattpeak teljesítményű rendszerét is felülmúlja majd. A SolarFuture állítása szerint a legjobb szakembereket gyűjtötte össze, a cégnél gyors telepítésre és jól működő logisztikára számítanak. A tervek szerint a telepítést már 2024 decemberére befejezik, és át is adják a világ legnagyobb, tetőn létesített naperőművét.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!