

Zöldinfó
Átadták az energetikailag korszerűsített vármegyeházát Kaposváron pénteken
A közleményben idézték Biró Norbertet (Fidesz-KDNP), a megyei közgyűlés elnökét, aki az átadón elmondta: a 380 millió forintos beruházás eredményeként a somogyi megyeszékhely Fő utcájában álló, 19. századi, klasszicista stílusú épület fűtését tizenkét elavult helyett négy korszerű, kondenzációs kazán és hőszivattyús rendszer biztosítja.
A kivitelező a műemléki szempontok figyelembevételével megvalósított fejlesztésnél kicserélt több mint kétszáz nyílászárót, részben szigetelte a megyei közgyűlés üléseinek és a Rippl-Rónai Múzeumnak is otthont adó ingatlan homlokzatát, ugyancsak szigeteléssel látta el a padlásfödémet és pótolta a sérült vakolatot. Az energiafogyasztás csökkentésére az épületben kicserélték a világítótestek jelentős részét, a tetőn 47,3 kilowattos napelemes rendszert telepítettek.
Gelencsér Attila (Fidesz), Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője a közlemény szerint az átadáson arról beszélt: korábban, még megyei közgyűlési elnökként közbenjárt a kormánynál, hogy a vármegyeháza a megyei önkormányzat tulajdonában maradhasson. A patinás épület felújítása gyakorlatilag már akkor, az egykor raktárként használt múzeumi helyiségek irodákká alakításával megkezdődött – közölte. Hozzátette, abban az időben indították el az épület udvarának rendezését is, mely azóta Kaposvári Vigasságok tere néven nagyon sok rendezvény helyszíne volt. Az önkormányzat hangsúlyozta, a vármegyeháza korszerűsítése az üzemeltetési költségek mérséklése miatt vált szükségessé, a beruházásnak köszönhetően 40 százalékkal csökkent a fűtéshez szükséges gázfelhasználás.
mti
Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Zöldinfó
A fenntarthatóság, és egyben a fenntartható tanárképzés kulcsa is lehet az egyetemi Z-szak
Az Európában egyedülálló osztatlan természettudomány-környezettan tanárképzésre a végzős diákok mellett gyakorló pedagógusok, természettudományos diplomával rendelkező szakemberek is jelentkezhetnek.

Az ötéves, kifejezetten a Z generációt megszólító Z-szak különlegessége, hogy átfogó képet nyújt a természettudományokról, így a hallgatók nem csupán egy-egy tantárgyi területen szereznek szilárd szakmai tudást, hanem a biológiai, kémiai, fizikai és földtudományi tananyagok közötti összefüggésekkel is megismerkednek.
Az Európában elsőként bevezetett képzésnek hat egyetem hét képzőhelye is helyet biztosít:
- Budapesten ELTE Természettudományi Kara,
- Debreceni Egyetem,
- az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem,
- a Nyíregyházi Egyetem,
- a Pécsi Tudományegyetem,
- a Szegedi Tudományegyetem,
- és az ELTE szombathelyi Savaria Egyetemi Központja.
A megoldáscentrikus, innovatív szemléletű képzés során a hallgatók a társadalmi felelősségvállalás és fenntarthatóság szempontjaival is megismerkednek. Nagy hangsúlyt kap a retorikai, művészeti, vizuális kommunikációs készségek fejlesztése is, ami növeli az itt szerzett diploma értékét.
A pedagógiai kompetenciák fejlesztése viszont nem csak a lexikális tudás mélyítésében, hanem a készségek elsajátításában is megmutatkozik. A hallgatók környezetközeli, gyakorlatorientált oktatásban részesülnek, emellett kutatásokban vehetnek részt, valamint nemzetközi tapasztalatokat is szerezhetnek. Így az inter- és multidiszciplináris Z-szak segít teljes egységében, átfogóan megérteni a megtapasztalható természetet, ezáltal a jövő pedagógusai könnyeben tudják majd átadni diákjaik számára a természettudományos területek közötti összefüggéseket, feléleszteni bennük a természet szeretetét és erősíteni bennük a tanulmányokhoz elengedhetetlen kíváncsiságot.
A képzésre az érettségizők és a felsőoktatáson belüli szakváltást kereső diákok mellett gyakorló pedagógusokat, illetve természettudományos területeken szerzett mesterfokú diplomával rendelkező, tanítani vágyó szakembereket is várnak. Ebben az esetben a képzés időtartama (1–3 év) az előképzettségtől függ, középpontjában pedig az összevont természettudomány órához kapcsolódó ismeretek állnak. Ezen rövid ciklusú képzések a január végéig megjelenő felvételi póttájékoztatóban fognak először szerepelni.
Átalakuló tudásközpont
A Z-szak osztatlan önálló (szakpárt nem igénylő) tanárképes képzésnek helyet adó hat egyetem összefogása 2022 szeptemberében indította először a gyakorlati oktatásra alapozott képzést. A szakról további információk a megújult zeeszak.hu weboldalon találhatók, a portál betekintést enged a képzésben már részt vevő hallgatók tapasztalataiba is.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Jó hírt kaptak, akik idén telepítenének napelemes rendszert
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Ismét változhat a napelemes rendszerek elszámolása?
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Több mint 3000 milliárd forint beruházást generálhat az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A fenntarthatóság, és egyben a fenntartható tanárképzés kulcsa is lehet az egyetemi Z-szak
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Horvátországban egy 39 megawatt teljesítményű naperőmű építését tervezik