Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Az EU energetikai berendezéseket és segélyt szállít Ukrajnának

Létrehozva:

|

Az Európai Unió több mint 450 millió euró értékben, mintegy 1800 tonna sürgősségi segélyszállítmányt, valamint energetikai berendezéseket küld Ukrajnába novemberben – tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.

A brüsszeli testület közleménye Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki arról tájékoztatott, hogy az uniós sürgősségi segélycsomag egyebek mellett elsősegélynyújtó eszközöket, védőruházatot, tűzoltó felszerelést, ivóvíz szállító teherautókat és téli szállás kialakítására alkalmas eszközöket tartalmaz. Kijelentette: Ukrajna energiainfrastruktúrájának megsemmisülése kritikus ponthoz érkezett. Az EU azon dolgozik, hogy elősegítse Ukrajna villamosenergia-ellátásának helyreállítását és fenntartását, ezért polgári védelmi mechanizmusán keresztül áramfejlesztőket és egyéb létfontosságú energetikai berendezéseket szállít a megtámadott országnak. Közölte: az összes uniós tagállam hozzájárult az Ukrajnának küldött segélyhez. “Legmélyebb hálámat szeretném kifejezni minden olyan országnak, amely segíti Ukrajnát” – fogalmazott az uniós biztos, továbbá reményét fejezte ki, hogy a magánszektor is bekapcsolódik az EU szolidaritási tevékenységébe. Lenarcic végezetül arról is tájékoztatott, hogy az EU és humanitárius partnerei kapcsolatban állnak a dél-ukrajnai Herszon lakosságával, akik számára az élelmiszert, vizet, higiéniai szereket és háztartási cikkeket biztosítanak.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák