Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Egy amerikai bíróság visszaállította a szénbányászati moratóriumot

Egy amerikai szövetségi bíróság visszaállította a szénbányászati moratóriumot a szövetségi földterületeken.

Létrehozva:

|

Amerikai médiajelentések szerint a bíróság előírta, hogy a kormányzati szervek folytassanak le új környezeti felülvizsgálatot, mielőtt folytatódik a bányászati jogok értékesítése a szövetségi földterületekről. A határozat szerint az előző felülvizsgálat, amelyet Donald Trump elnöksége idején végeztek, nem vette figyelembe a szénhasználat miatt keletkezett üvegházhatású gázok kibocsátásának klímakárosító következményeit. A moratóriumot eredetileg Barack Obama elnöksége alatt vezették be, majd Donald Trump idején eltörölték. Az Egyesült Államok teljes éves szénbányászatának majdnem felét adják a magánvállalkozások, amelyek az államtól vásárolt bányászati jogok alapján szövetségi földterületeken működnek főként nyugaton, Wyoming, Montana és Colorado államban, ahol több ezer munkahelyet tartanak fenn. Kormányzati adatok szerint az amerikai központi költségvetés, és a szövetségi államok büdzséje is évente mintegy 400 millió dollár bevételt könyvelhet el az ilyen bányászati vállalkozások különböző befizetéseiből.

 A szénalapú energiatermelés az egyik fő forrása az Egyesült Államok üvegházhatásúgáz-kibocsátásának, ugyanakkor az egyik alapja az amerikai áramellátásnak. A Nemzeti Bányászati Szövetség elnöke közölte, hogy fellebbeznek a bírósági döntés ellen. Rich Nolan aggályosnak nevezte, hogy az energiaár-krízis közepén születik ilyen bírósági döntés, amely a megfizethető és biztonságos energiaforráshoz való hozzáférést akadályozza.

 

Zöldinfó

AM: elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát

A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Kiemelték: a stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése – írták a közleményben.

Hangsúlyozták, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, Magyarország sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációk  jóllétének biztosításához. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint nélkülözhetetlen a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.

Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak Magyarország országimázsához – mutattak rá a közleményben. A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely elengedhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez – tájékoztatott a szaktárca.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!