Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Egyszerű megoldással nagyot javítottak a napelemek hatékonyságán

A kutatók szerint rendszerük jelentősen javíthatja a napelemek működését.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A napelem két nagy ellensége a hőség és a szennyeződés, egy új fejlesztés ezekkel szemben kínál védelmet. Egyiptomi kutatók olyan rendszert hoztak létre, amely kettős funkciót ellátva lehűti a felforrósodott napelemeket, miközben a felhalmozódott madárürüléket is letakarítja. Az egyiptomi Al-Azhar Egyetem kutatói egy innovatív, kettős funkciójú rendszert fejlesztettek ki a napelemek hatékonyságának növelésére – számol be a PV Magazine. A rendszer egyidejűleg hűti a paneleket mindkét oldalról, emellett pedig megtisztítja az elülső oldalt a madárürüléktől, a szennyeződés ugyanis rontja a fényáteresztést, ezáltal pedig csökkenti a teljesítményt. A szakértők egyelőre egy kísérleti modellt hoztak létre, amelyet Kairó éghajlati körülményei között teszteltek. A rendszer egy 360 W-os panel hátuljára rögzített, fából készített felülettel működik, amelyhez egy 1 mm vastag pamutszövet lapot és egy 6 mm vastag akrillapot erősítettek. A víz egy központi csövön keresztül áramlik a szövetre, miközben ventilátorok áramoltatják a levegőt. Az elülső oldalon egy lyukasztott csövön át a víz a panelre folyik, így biztosítva a tisztítást és a további hűtést.

A rendszert egy tisztított, hűtés nélküli, valamint egy madárürülékkel szennyezett napelemes panel teljesítményével hasonlították össze. A vizsgálatok során kiderült, hogy a madárürülék hot spotokat képez, ezek pedig 5 százalékkal növelik a panel hőmérsékletét, és akár 36-38 százalékkal is csökkenthetik az áramerősséget. A hűtött panel 8-9 százalékos kimeneteli áramerősség növekedést, valamint 7-9 százalékos feszültségnövekedést mutatott a nem hűtött modulokhoz képest. A teljesítménynövekedés a kontrolleszközhöz képest 7-12 százalékos, a szennyezett modulhoz képest pedig 12-33 százalékos volt. A hatásfok szempontjából a hűtött modul 20 százalékos ért el, míg a kontroll 18, a szennyezett pedig 15 százalékot.

A kutatók szerint a tisztítórendszert akkor kell beindítani, ha legalább négy madárürülékfolt található a panelen, mert ekkor a teljesítmény már 33 százalékkal mérséklődik. A hűtőrendszer automatikusan aktiválható, ha a hőmérséklet eléri a 35 Celsius-fokot.

Advertisement

Zöld Energia

Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el

Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.

Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák