Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Egyszerű megoldással nagyot javítottak a napelemek hatékonyságán

A kutatók szerint rendszerük jelentősen javíthatja a napelemek működését.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A napelem két nagy ellensége a hőség és a szennyeződés, egy új fejlesztés ezekkel szemben kínál védelmet. Egyiptomi kutatók olyan rendszert hoztak létre, amely kettős funkciót ellátva lehűti a felforrósodott napelemeket, miközben a felhalmozódott madárürüléket is letakarítja. Az egyiptomi Al-Azhar Egyetem kutatói egy innovatív, kettős funkciójú rendszert fejlesztettek ki a napelemek hatékonyságának növelésére – számol be a PV Magazine. A rendszer egyidejűleg hűti a paneleket mindkét oldalról, emellett pedig megtisztítja az elülső oldalt a madárürüléktől, a szennyeződés ugyanis rontja a fényáteresztést, ezáltal pedig csökkenti a teljesítményt. A szakértők egyelőre egy kísérleti modellt hoztak létre, amelyet Kairó éghajlati körülményei között teszteltek. A rendszer egy 360 W-os panel hátuljára rögzített, fából készített felülettel működik, amelyhez egy 1 mm vastag pamutszövet lapot és egy 6 mm vastag akrillapot erősítettek. A víz egy központi csövön keresztül áramlik a szövetre, miközben ventilátorok áramoltatják a levegőt. Az elülső oldalon egy lyukasztott csövön át a víz a panelre folyik, így biztosítva a tisztítást és a további hűtést.

A rendszert egy tisztított, hűtés nélküli, valamint egy madárürülékkel szennyezett napelemes panel teljesítményével hasonlították össze. A vizsgálatok során kiderült, hogy a madárürülék hot spotokat képez, ezek pedig 5 százalékkal növelik a panel hőmérsékletét, és akár 36-38 százalékkal is csökkenthetik az áramerősséget. A hűtött panel 8-9 százalékos kimeneteli áramerősség növekedést, valamint 7-9 százalékos feszültségnövekedést mutatott a nem hűtött modulokhoz képest. A teljesítménynövekedés a kontrolleszközhöz képest 7-12 százalékos, a szennyezett modulhoz képest pedig 12-33 százalékos volt. A hatásfok szempontjából a hűtött modul 20 százalékos ért el, míg a kontroll 18, a szennyezett pedig 15 százalékot.

A kutatók szerint a tisztítórendszert akkor kell beindítani, ha legalább négy madárürülékfolt található a panelen, mert ekkor a teljesítmény már 33 százalékkal mérséklődik. A hűtőrendszer automatikusan aktiválható, ha a hőmérséklet eléri a 35 Celsius-fokot.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák