Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Elképesztő hatékonyságú invertert mutattak be

Az SMA új, napelemekhez csatlakoztatható eszköze 2023 negyedik negyedévében érkezik.

Létrehozva:

|

Az SMA új, egyfázisú hibrid invertereket fog néhány hónapon belül forgalomba hozni – számol be a PV Magazine. A német napelemes gyártó termékeinek hatásfoka eléri a 97,5 százalékot, az európai hatékonysági fokuk pedig 96,8 százalék. Az új inverterek négy változatban, 3,6 kilowattól 6 kilowattig terjedő teljesítménnyel lesznek kaphatóak.

Az SMA egyfázisú hibrid invertereit kifejezetten lakossági, tetőre telepített napelemek számára fejlesztették ki. A németországi székhelyű invertergyártó a múlt héten Münchenben, az Intersolar Europe rendezvényen rántotta le a leplet az új termékcsaládról. A Sunny Boy Smart Energy nevű termék mérete 500 milliméterszer 586 milliméterszer 236 milliméter, súlya pedig mindössze 17,5 kilogramm.

A transzformátor nélküli inverterek három maximális teljesítménypont-követési (maximum power point tracker, azaz MPPT) ponttal rendelkeznek, a hatásfokuk akár 97,5 százalék is lehet. Az MPPT feszültségtartománya 60 volt és 480 volt között van, a 3,6 kilowattos inverterek maximális fotovoltaikus bemeneti teljesítménye 7,2 kilowatt, míg a 6 kilowattos készülékeké 12 kilowatt. A maximális bemeneti feszültség 600 volt.

„A Sunny Boy Smart Energy a gyors akkumulátortöltési képességével tűnik ki” – olvasható az SMA közleményében. A cég szerint a hagyományos töltési teljesítményt az északi éghajlaton a kevés napsütéses óra és a sok felhőtakaró kihívás elé állítja, a Sunny Boy Smart Energy gyors töltése azonban lehetővé teszi, hogy több napenergiát gyűjtsön be, illetve tároljon el a rendszer abban a néhány órában. A megközelítésnek köszönhetően az otthonok energiaellátása javulhat, az energiaköltségek pedig tovább csökkenhetnek.

Az inverterek IP65 védettségűek, mínusz 25 Celsius-fok és 60 Celsius-fok közötti hőmérséklet-tartományban működnek. A termékekhez 90 volt és 500 volt közötti feszültségű lítium-ion akkumulátorok tartoznak, amelyek 30 amper maximális töltési/kisütési áramerősséget támogatnak. Az új hibrid inverterek 2023 negyedik negyedévétől lesznek elérhetőek.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!