Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ellenállnak a szélnek és a sónak? Tesztelik a napelemeket!

A Jokohama egyik mólóján folytatott kísérletben szeles és sós levegőnek teszik ki a modulokat.

Létrehozva:

|

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x) 

A japán Jokohama egyik mólóján tesztelik a könnyű, rugalmas, perovszkit napelemmodulok tartósságát és teljesítményét szeles és sós levegőjű körülmények között – számol be a PV Magazine. A három hónaposra tervezett kísérlet 2024 novemberében vette kezdetét egy 1 kilowattos napelemmel, a kutatásban három japán székhelyű vállalat vesz részt: a Macnica technológiai és elektronikai beszállító, a Reiko vékonyréteg-termékgyártó, valamint a perovszkit napelemekre szakosodott, a Jokohamai Toin Egyetemhez köthető Peccell Technologies, amelyet 2004-ben alapított a perovszkit napelemek úttörője, Mijaszaka Cutomu. „Az Oszanbasi móló tesztberendezése 80, egyenként 30 cm x 1 m méretű panelt tartalmaz” – mondta Mijaszaka, megjegyezve, hogy a modulok teljesítmény-átalakítási hatásfoka 10%, és tekercsről tekercsre eljárással, műanyagra felvitt indium-ón-oxidból (ITO-PET) készültek. „Olyan modult használunk, amely 125 μm vastagságú ITO-PET-fóliákon alapul, és alacsony, 12 ohm/m2 -es lapellenállással rendelkezik” – tette hozzá a szakértő. A Peccell ezzel párhuzamosan nagyobb hatásfokú és tartósabb modulokon dolgozik.

A modulokat egymás után telepítik, hogy lehetővé tegyék az összehasonlító ellenőrzéseket. A teszteléssel a tokozóanyag és a fólia tartósságát is felmérik, emellett egy új, a könnyebb rögzítést és levételt lehetővé tevő rendszert fejlesztettek ki, hogy egyszerűsítsék a modulok helyszíni cseréjét. A projekt egy hároméves, perovszkit napenergia-technológiai fejlesztési és demonstrációs kezdeményezés része, amely 2023-ban kezdődött Jokohamában Mijaszaka felügyeletével. A programot a japán környezetvédelmi minisztérium támogatja. A kezdeményezésen belüli további projektek részeként a perovszkit napelemek hullámos tetőkön való alkalmazását fogják tesztelni, egy harmadik kísérletben pedig könnyűszerkezetes struktúrákon, például sátrakon vagy üvegházakon vizsgálják a paneleket. A perovszkit panelek hatásfoka 20%, élettartama pedig 15 év.

A hosszú távú cél az, hogy Japánban azon tetők esetében, amelyekre nem lehet hagyományos, nehéz szilícium napelemeket telepíteni, 90%-ban lehetővé váljon a napenergia-termelés, illetve szén-dioxid-mentesítsék a tengeri kikötői terminálok, hajók és teherautók energiafelhasználását.

Advertisement

Kép: Macnica

Advertisement

Zöld Energia

Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el

Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.

Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák